Onko kukaan kuullut Haaviston puhuvan isästään?
Äidistään hän on jotakin lausunut uutisissa..
Aloin miettimään uskonnollisesti vanhempien vastuuta Jumalan silmien edessä.
Jokaisella vanhemalla on suuri vastuu lapsistaan.
Haavisto mainostaa olevansa vapaan kasvatuksen tulosta.
Homouteen liittyen ei voi olla miettimättä, että voisiko homouden yksi tekijä olla vapaa kasvatus, ilman isän kasvatuksellista vastuuta.
On aivan selvää, että synti ja pahuus voivat vapaasti ottaa itselleen pienen lapsen mielen, jos siinä ei ole vanhempia ohjaamassa lasta.
Homouden rakenteellinen kaavio on vielä koko maailmassa hakusessa ja tuleekin miettineeksi yhtäläisyyksiä näiden ilmiöiden sisällä.
Mitä mieltä olette vapaasta kasvatuksesta?
Raamattu ei lupaa kasvatukselliseen asiaan mitään vapautta vanhemmille.
Ehdokas Haavisto ?
4
74
Vastaukset
- 19+8
Mielenkiintoinen pohdiskelma.
On Haaviston isä varmaankin jonkinlaista kasvatuksellista vastuuta kantanut, kun oli sentään pojan käymän koulun rehtori. Ja äiti siis samassa koulussa opetti kieliä tai jotain.
Muuten se vapaa kasvatus kai tarkoittaa kasvattamatta jättämistä. Sellasta luomu-kasvatusta. - ei haukuta
pekulla hyvä perhe, hieno mies vaikka hoo..
- su
Ne on nää Lassie -koirat vähän ärtyisiä. Panta kaulassa ja pallo jalassa koko lapsuuden.
- Exhellari86
Tässä:
”Isästäni tuli pedagogi, jolle vaikeista olosuhteista tulleiden lasten menestyminen koulussa ja elämässä oli sydämen asia. --- Olimme yhteen aikaan koko perhe samassa koulussa - isäni rehtorina, äitini kemian ja fysiikan opettajana, ja me kolme sisarusta oppilaina. "
(teutalle tiedoksi: lähteen voi merkitä vaikka näin: http://www.mtv3.fi/uutiset/presidentinvaalit2012/index.shtml/arkistot/kotimaa/2012/02/1488779/kun-pekka-haavisto-pimahti---kirja-kertoo-ehdokkaasta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882088Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361756- 1801316
- 237766
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
- 65699
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49556
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337492