Pieni muistus äänestämistä odotellessa...

Tosi on

Nuorisotyöttömyys poistuu Suomesta Miettimällä, kun Niinistö laittaa sen lupaamansa " Arvovaltaisen Komitea " Miettimään asiaa. Suomeksi sanottuna tarkoittaa sitä., että asia hyssytellään komiteassa unohduksiin.

7

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selkeää

      Se poistuu, kun lopetetaan laiskojen palkitseminen eli katkaistaan tuet. On järjetöntä palkita makailusta.

      • Tosi on

        On myös järjetöntä kouluttaa lisää työttömiä aloille joilla ei ole työtä tarjolla Suomessa. On luotu järjestelmä suojatyöpaikkoja, virkoja ja koulutuslaitoksia vain koulutuksen toiminnan pitämiseksi käynnissä ilman todelista hyötyä. Miksi Suomeen haalitaan porukkaa ulkomailta koulutettaviksi, kun nämä eivät ole Suomen kielentaitoisia, peruskoulutettuja ja vailla halua sopeutua Suomalaiseen kulttuuriin ja maan lakeihin ja tapoihin. Eikö olisi helpompaa kouluttaa Suomalaisista nuorista joilla on peruskoulutus, kielitaito,asunnot jo valmiina.
        Miltä tuntuisi tämä mietintä Suomalisista työttömistä nuorista?


    • .

      Siis joo. Äänestetään kaikki niinku Haavistoo niin se hankkii meille kaikille töitä, niinku. Pressahan voi niinku tehdä sillai, eiks jee?

      • ei ei

        Halosen aikana rappiokulttuuri lisääntyi. Miten pahaksi menisikään, jos keulakuvaksi nousisi Haavisto. No, Haavisto jää toiseksi eikä pääse nyt presidentiksi, toivottavasti ei ikinä.


    • Pöydältä tipsahtaa

      Tottakai tuollaiseen komiteaan kaikki Soinilaiset ryntäävät, sehän on loistava tilaisuus nostaa fyffeä ja tärkeillä. Maan hiljaisia on hyvä viedä, ja ne salaa itsekin nauttivat surkeudestaan.

    • Up

      Up.

    • Up

      Up.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      82
      2627
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2543
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2443
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      41
      1960
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      56
      1894
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1779
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      22
      1327
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1327
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1158
    Aihe