Keskoslapsilla on havaittu "ravistetun vauvan syndrooma"

refluksitauti uhkaa

rokotusten seurauksena. Alkavatkohan kätkytkuolematkin pikkuhiljaa selvitä?

239 keskosella (ikä alle 35 viikkoa) tehtiin tutkimus, jossa selvitettiin rokotteisiin liittyviä sydän- ja hengitystieoireita sekä tulehdusarvojen (CRP) nousua. Kohonneita tulehdusarvoja esiintyi 70 % vauvoista, jotka saivat yhden rokotteen ja 85 % vauvoista, jotka saivat useampia rokotteita. 43 % vauvoista tulehdusarvot olivat epätavallisen korkeita. 16 % vauvoista oli hengenvaarallisia sydän- ja hengitystieoireita (hengityskatkoksia ja epänormaalia hidasta pulssia). Intraventrikulaarista vuotoa (aivoverenvuoto) oli 17 % niistä vauvoista, jotka saivat yhden rokotteen ja 24 % niistä vauvoista, jotka saivat useita rokotteita. Useat rokotteet olivat yhteydessä refluksitautiin.

8

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kaikkea se tekee

        Tosiaan, en ole itse keskoslapsi ja painoin 4,5 kiloa, kun -54 synnyin. Tuosta ravistetun vauvan syndroomasta tuli kuitenkin mieleeni, että minulla oli vauvana sellainen tapa, että ravistelin itseni aina uneen keikkumalla sängyssä edestakaisin kuin joku olisi tuudittanut rajusti kehdossa . Samalla pidin jotain ääntäkin "nnnäää-nnnäää-nnnäää". Tuota taisi jatkua sitten miltei kouluikään asti. En tiedä, miten yleistä se on, mutta kyllä se varmaan rokotuksista johtui? Siitä äänestä oli varmaan haittaa muillekin perheenjäsenille, jos joku olisi halunnut nukkua?


      • tuttu havainto
        kaikkea se tekee kirjoitti:

        Tosiaan, en ole itse keskoslapsi ja painoin 4,5 kiloa, kun -54 synnyin. Tuosta ravistetun vauvan syndroomasta tuli kuitenkin mieleeni, että minulla oli vauvana sellainen tapa, että ravistelin itseni aina uneen keikkumalla sängyssä edestakaisin kuin joku olisi tuudittanut rajusti kehdossa . Samalla pidin jotain ääntäkin "nnnäää-nnnäää-nnnäää". Tuota taisi jatkua sitten miltei kouluikään asti. En tiedä, miten yleistä se on, mutta kyllä se varmaan rokotuksista johtui? Siitä äänestä oli varmaan haittaa muillekin perheenjäsenille, jos joku olisi halunnut nukkua?

        Useilla lapsilla olen havainnut rokotteiden jälkeen, että he keinuttavat itseään. Samantyylistä kuin autismissa on havaittavissa, vaikkei tapauksissa noin vakavasta loppujen lopuksi olisikaan kysymys. Myös toistuvaa ääntelyä tapaa silloin tällöin.

        Jos vanhempia uskottaisiin, eikä pelättäisi niin kovin korvausvaatimuksia, rokotteitakin voisi tutkia järkevältä pohjalta. Sama pätee leikkausvirheisiin. Kaikin keinoin nekin pyritään selittelemään parhain päin, eivätkä lääkärit näin ollen pääse kunnolla niistä keskustelemaan ja estämään vahinkoja tulevaisuudessakaan, koska korvausten ja sairaalan maineen menetyksen pelossa potilaita ei voida uskoa.

        Huomiosi on todella merkittävä. On tapauksia, joilla tuo keinuttelu jatkuu myös aikuisiässä. Rytmisellä liikkeen huojunnalla on pyrkimys tasapainottaa sitä, mikä on mennyt vikaan.


    • Uusi rokote

      Onko rokotetta esiin tulleiden ongelmien varalta? Jos ei, niin alkaa olla jo kiire semmoisen valmistamiseen!

      • kaikkea kuulee

        Mutta eihän rokote ole mikään ratkaisu, koska se tuo vaan ongelmia lisää?


    • Kaikkea kuulee

      Eikös rokote ole ratkaisu kaikkiin ongelmiin? Siihen tulokseen tulee, kun seurailee näitäkin palstoja!

    • avda

      .S. National Library of Medicine at NIH julkaisi verkossa tammikuussa 2010 raportin "Final Report on Carcinogens Background Document for Formaldehyde." Raportista paljastuu mielenkiintoisia yksityiskohtia koe-eläimillä tehdyistä tutkimuksista. Tutkimuksissa oli annettu formaldehydiä hengityselinten kautta tai lisäämällä formaldehydiä juomaveteen. Mukana ei ollut tutkimuksia, joissa formaldehydiä olisi annettu rokotteissa. Tämä herättää väistämättä epäilyjä valikoivasta tietojen keruusta, etenkin kun formaldehydiä on useimmissa rokotteissa. Lisäksi tulee ottaa huomioon, että ihmisten luonnollista immuunipuolustusta on mm. ihossa, hengitystie-elimissä ja ruoansulatuskanavassa. Rokotteilla ohitetaan nämä luonnolliset puolustustekijät.

      "Unmetabolized formaldehyde reacts non-enzymatically with sulfhydryl groups or urea, bind to tetrahydrofolate and enters the single-carbon intermediary metabolic pool, reacts with macromolecules to form DNA and protein adducts, or forms crosslinks primarily between protein and single-stranded DNA (Bolt 1987)."

      "Formaldehyde ingestion results in severe corrosive damage to the gastrointestinal tract followed by CNS depression, myocardial depression, circulatory collapse, metabolic acidosis and multiple organ failure. The toxic effects of formaldehyde in experimental animals include irritation, cytotoxicity, and cell proliferation in the upper respiratory tract, ocular irritation, pulmonary hyperactivity, bronchoconstriction, gastrointestinal irritation, and skin sensitization. Other reported effects include oxidative stress, neurotoxicity, neurobehavioral effects, immunotoxicity, testicular toxicity, and decreased liver, thyroid gland, and testis weights (IARC 2006, Asian et al. 2006, Sarsilmaz et al. 2007, Golalipour et al. 2008, Ozen et al. 2005, Majumder and kumar 1995)."

      "Genetic and related effects: Formaldehyde is a direct-acting genotoxic compound that affects multiple gene expression pathways, including those involved in DNA synthesis and repair and regulation of cell proliferation. … In vitro studies with mammalian and human cells were positive for DNA adducts, DNA-protein crosslinks, DNA-DNA crosslinks, unscheduled DNA synthesis, single-strand breaks, mutations, and cytogenetic effects (chromosomal aberrations, sister chromatid exchange, and micronucleus induction)."

      Lasten syövät ovat lisääntyneet huomattavasti. Mitä yhteistä on rokotteiden formaladehydillä ja syövällä? Miten tämä kysymys korreloi NCI:n julkaisemiin tietoihin lasten syövistä Yhdysvalloissa? Ilmeisesti kukaan ei halua tutkia asiaa.
      http://vactruth.com/2012/02/07/formaldehyde-vaccines-dna-adduct/
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20737003
      http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Sites-Types/childhood

      Tohtori Hanan Polansky kertoo, miten Gardasíl-rokotteen sisältämä vieras DNA voi aiheuttaa sairauksia:
      http://www.prweb.com/releases/2012/2/prweb9162053.htm

      11-vuotias tyttö sairastui tranversaaliin myeliittiin, joka johti halvaukseen. Lääkärit epäilevät syyn olevan influenssarokotteen ja Tdap-rokotteen aiheuttama haittavaikutus:
      http://www.timescall.com/news/longmont-local-news/ci_19881252

      Prevnar 13-rokotetta olisi tarkkailtava kuumekouristuksiin liittyvien riskien vuoksi, toteaa FDA. Prevnar on maailman myydyin rokote ($ 2,4 miljardia vuonna 2010). Prevnarista on raportoitu 31 kuolemantapausta, mutta kuolemat eivät aiheuta erityistä huolta FDA:n ja CDC:n keskuudessa. Prevnar on liian suuri ja tärkeä rokote. Joten kuolemat voidaan merkitä kätkytkuolemiksi:
      http://therefusers.com/refusers-newsroom/prevnar-13-should-be-watched-for-febrile-seizure-risk-fda-panel-says-medscape/

    • avda

      Jäi pois yksi kirjain edellisestä viestistä. Kyseessä on tietenkin U.S. National Library of Medicine at NIH.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      242
      2040
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      90
      1057
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1045
    5. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      850
    6. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      101
      809
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      716
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe