Olen toistaiseksi ollut onnekas ja säästynyt huijauksilta, mutta nyt kiinnostaisi tietää, millainen tilitapahtuma tiliotteessa/ verkkopankissa näkyy, jos tililtä on huijarien toimesta luvatta viety rahaa.
Entä onko mahdollista, etta normaalisti pankkiin syötetty maksu on jotenkin "vedetty välistä"? Siis että maksaja uskoo maksaneensa laskun normaalisti, mutta se ei ole koskaan tullut perille vastaanottajan tilille? Siinä olisikin vastaanottajana mielenkiintoista todistaa, että _ei_ ole saanut rahaa, jos maksajan tiliote näyttää siltä, että on maksettu.
Miten hakkerihuijauksen tunnistaa?
^^^^^
1
61
Vastaukset
- ~~~~~
Tämän uutisen perässä olevassa keskustelussa on hyviä kommentteja asiasta:
http://www.iltasanomat.fi/digi/uusi-vakoiluohjelma-kiertaa-uusimmatkin-verkkopankkien-suojaukset/art-1288447407943.html
Asiaan liittyvää muuta juttua:
http://www.tietokone.fi/uutiset/saksan_tietoturvavirasto_suosittelee_kayttakaa_chromea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462