Kokemuksia pyörivästä lämmönsiirtimestä

Tiina Tiikeri

Oli se hyvä että on tullut luettua tätä foorumia ja sen perusteella tehtyä oikea valinta, kyllähän se pitää paikkaansa et siitä laitteesta mistä meuhkataan kaikista eniten niin on parhain, se on tämä kateus näköjään mistä tämä ilmiö johtuu.

Hajujen siirtyminen mistä täällä on höpötetty niin en ole moista havainnut ja kaikki huoneethan on ainakin täällä talossa niitä puhtaita tiloja ja pierun hajut ei ole siirtyneet tuloilmaan wc-tiloista.

Kosteuden palautus ominaisuus on todella hyvä, mitä enemmän pakkasta niin sen enemmän poistoilman kosteus palautuu tuloilmaan, silti ilma on talvella liian kuivaa, mutta paljon parempi kuin ilman tätä ominaisuutta.

Lämmöntalteenotto on todella tehokasta ja se on loistava juttu ettei tulopuhallin pätki niin ei tarvi takan savuja saada sisälle, jäätymättömyys on myös todella hyvä ominaisuus, huoleton kone kun suodattimet vaan vaihtaa.

Kesähelteellä kone on myös loistava kun tuloilma on viileämpää kuin ulkoilma, kenno osaa siirtää ulkoilman kuumuuden jäteilmaan ja sisällä on mukavan viileätä.

Että todella tyytyväinen olen ja jatkakaan vaan meuhkaamista, kiva lueskella täällä ja nauraa teidän hölmöille jutuille:D

8

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katteutta

      no oikeassa olet, kateelliset naapurisi täällä melskaavat.

    • gweyr

      plää plää, kieputussysteemi on kiellety sairaaloissa ja kerrostaloissa hajujen ja kaasujen levittämisen takia.

      Myöskin aivan turhaa on kieputtaa mitään turhaan. LTO kenno toimii pyörittämättäkin kuutiokoneissa paremmin kuin pienet kiekot. Kiekkokoneiden kennon testilukemat tulevat kiertoilmasta eikä kennosta.

      joten kannattaisi tutustua paremmin sen kikkokoneen toimintaan.

      • Tiina Tiikeri

        Höpö höpö ei siinä mitään kiertoilmaa ole, taidat olla vaan se foorumin y-haara trolli.
        Tämä oli niin hyvin selvitetty kiekkokoneen (ei siis kikko) toiminnasta, että pitää oikein kopioida tännekin niin sinullekin voi valjeta jotain asioita.

        Jäätymättömyyden syy on hyvin yksinkertainen, poistoilman kosteudesta osa huurtuu kennoon kiinni ja osa poistuu jäteilman mukana pihalle.
        Sitten kun huurtunut kohta siirtyy tuloilmapuolelle niin tämä huurre haihtuu kennosta tuloilmaan ja näin kierto jatkuu huurre tai jää viipyy kennossa vain sen yhden kierroksen verran.
        Eli niinkuin täällä on kirjoitettu että nollapiste vaeltaa kennossa pyörimisen mukana, kuutiokennossa nollapiste pysyy samassa paikassa ja alkaa siihen keräämään jäätä ja sitten tarvitaan tuloilmalämmitintä tai tulopuhaltimen pätkimistä että saataisiin jäteilma plussan puolelle ja kenno sulamaan, tässähän tuhlaantuu energiaa sitä enemmän mitä enemmän on pakkasta ja juuri silloin energian säästäminen olisi kaikista tärkeintä.


      • IV-tollo

        Kyllä minä ainakin olen saaraaloissa kiekkokoneita huoltanut, eli siellä niitä on, tosin sitte on ne oikeasti steriilit tilat joissa iv:ssä on nestekiertoinen talteen otto ja F9 hepa suodatin.


    • swayer

      just, mistä noita kateellisia oikein sikiää? Ei naapureitakaan ole kuin rajallinen määrä :D

    • kieputin

      Eilen illalla sauna, poistoilman kosteus hetki saunan jälkeen 44% nyt aamulla enään 32% et kuivaa on ja kenno ei jäätynyt, jäteilman lämpö tällähetkellä -10c

      • ggg5555

        "jäteilman lämpö tällähetkellä -10c "

        Tottakai se on jos ulkona on -10. Jäteilman kiekko kieputtaa takaisin asuntoon, enjoy.


      • kiekko on
        ggg5555 kirjoitti:

        "jäteilman lämpö tällähetkellä -10c "

        Tottakai se on jos ulkona on -10. Jäteilman kiekko kieputtaa takaisin asuntoon, enjoy.

        Jos nyt pysyttäis faktoissa, kiekko ei kiepauta jäteilmaa asuntoon vaan se menee pihalle.
        Siinä ei ole edes mitään kiertoilmaa eikä hajujen siirtoa, vaan lämpöenergia siirtyy tehokkaammin kuin missään muussa kennotyypissä tuloilmaan ja energiaa säästyy.
        Rakenteensa ansiosta jäteilma voi olla reilusti pakkasella ja jäätymisongelmaa ei ole.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      557
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe