Industrialin hoito-ohjeita?

Kipeä korva!

Itsellä on ollut tuo industrial 2011 kesäkuusta asti. Lävistys erittää vieläkin paljon nestettä joka sitten kuivuu reikien ympärille. Suihkussa pyörittelen korua aina, puhdistelen pumpulipuikon ja lämpimän veden avulla ja välillä kun korva on ollut tosi punainen olen käyttänyt mietoa puhdistusainetta.
Olen nukkunut kyllä korun päällä paljon, vaikuttaako paranemiseen?

Onko kenelläkään antaa mitään hoitovinkkejä?

3

2035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapteeni kaihi

      Korun päällä nukkuminen vaikuttaa paranemiseen - negatiivisesti. Ootko puhdistanu sitä keittosuolaliuoksella? Osta apteekista ja puhdistele sillä aamuin illoin. Jos ei toimi, osta basibactia tai teepuuöljyä ja hoida sitä niillä. Jätä puhdistusaineet heti pois. Ne kuivattaa läväriä liiaksi. Puhdista aina tarpeen vaatiessa keittosuolaliuoksella. Apteekista saa sellasissa kätevissä ampulleissa.

    • Eiköhänsesiitä

      Industrialin paranemisaika on varmaan minimissään se vuosi.. Eli ei ihmekkään jos vielä erittää kudosnestettä.. Ja kyllä se vaikuttaa paranemiseen koska kun nukut tyynyä vasten niin lävistykseen kohdistuu paljon painetta..

      Niinku Kapteeni Kaihi mainitsi niin keittosuolaliuos ja tuo sinun tyyli puhdistaa on kyllä hyviä.. Jos siinä ei oo selviä tulehduksen merkkejä niin ei ehkä kannata voiteita kauheasti käyttää että lävistys saa kunnolla hengittää.. Basibact on kyllä kuuleman mukaan siitä hyvä että on tosi ohut voide? Eli ei ainakaa missään nimessä mitään paksuja voiteita kuten Pepanthen..

      Ja teepuuöljyhän on nimenomaan kuivattava tuote :) eli ei sitä kannata käyttää muuhun kuin rustopatteihin, se nimenomaan kuivattaa ne patit mutta jos sitä käyttää puhdistukseen niin voin kokemuksella sanoa että kirvelee niin prklsti jos sitä menee lävistykseen joka erittää vielä kudosnestettä.. Ite oon käyttäny kyllä lävistyksiin esim septidiniä mutta tosi harvoin vaan, en päivittäin ettei kuiva liikaa..

    • Kipeä korva!

      Kiitos paljon hyvistä ohjeista! Pitää vähentää kyllä sitä korun päällä nukkumista. Onneksi otin juuri tatuoinnin saman puolen käsivarteen, niin tulee väkisinkin nukuttua toisella kyljellä :)

      Keittosuolaliuosta siis ostamaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      91
      2184
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      147
      1811
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      741
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      597
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      571
    Aihe