Lestadiolais-lahkon voima ihmisen psyykessä perustuu yksistään tähän uskomukseen, että muulla tavalla eläen ja uskoen - esim. tavallisena evlut kirkon jäsenenä - ei pääse kuoleman jälkeen iankaikkiseen elämään, taivaaseen.
Yks mun tuttu joka on 34-vuotias mies sanoi että hän ei olisi päivääkään vl jos se ei olisi se ainoa joukko joka pelastuu.
Hän oli aika kyllästynyt lestadiolaisten erilaisiin kieltoihin ja määräyksiin. varsinkin siihen e-kieltoon. Mutta ei hänkään rohkene irrottautua tuosta syystä.
"Se ainoa joukko joka pelastuu kuolemalta"
6
93
Vastaukset
- ent.vl
Ei mikään joukko pelastu joukkona. Kerran tosin kukin pelastuu.(Luuk.20:34-)(1.Kor.15:19-)(Ilm.20:6). Jeesus oli ensimmäinen, joka voitti maailman ja kuoleman.
- Balanssissa
jaa-a, kaikkea stiä ihmiset luulee ja uskoo. Oma kuolema on niin vaikea hyväksyä. Mutta jokainen elävä olento, olipa eläin tai kasvi tai ihminen, syntyy, elää ja lisääntyy jos se onnistuu, ja lopulta kuolee. ja kun on kuollut, ei mikkään mahta saa sitä takaisiin eläväksi. Jumalat on ihmisten omaa keksintöä, moneenkin tarkoitukseen. Yksi tehtävä niillä on torjua kuoleman pelkoa.
Jokainen ihminen pelkää kuolemaa sillä se on meissä ihan biologisesti olemassa, pyrkimys säilyttää itsensä elossa. Sekiin on sama halu, olipa kasvi, eläin tai ihminen. On niitä.
Israelin 12 heimoa, yhteensä 144 tuhatta, on joukko ja toinen on se joukko, jonka Jumala on säästänyt, 7000 miestä.
Lopulta, mitä mieltä, Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.( Room 11;26)
Kes.
Missä Raamatussa sanotaan, että iankaikkinen elämä on Taivaassa??
Kuka sellaista puhuu?
>>Yks mun tuttu joka on 34-vuotias mies sanoi että hän ei olisi päivääkään vl jos se ei olisi se ainoa joukko joka pelastuu. ** Mistä pelastuu? Jäistäkö?- Pelosta irti
Tuo mies on varmaan opetettu uskomaan tuohon ehkä jo lapsesta saakka.
Yksi tapa kiinnittää ihminen vl liikkeeseen on pelottelu.
Aila Ruoho on gradussaan tutkinut hengellisten liikkeiden pelottelua . pelotellaan lähestyvällä maailmanlopulla, ja tuhoutumisella.
Ruoho kirjoittaa: "Eniten lopullista tuhoa painottavat vanhoillislestadiolaiset, Jehovan
todistajat sekä helluntailaiset.
Vanhoillislestadiolaisessa opissa lopullinen tuho merkitsee syntisen ikuisia kärsimyksiä tulimeressä, helvetin liekeissä. . . . Ei ole neutraalia positiota, vaan täytyy valita elämään johtavan ja kuolemaan johtavan tien väliltä.
Tuholta voi välttyä vain juuri kyseisessä yhteisössä. - - Uskoa tärkeämmäksi asiaksi on useilla jäsenillä muotoutunut yhteisön oppiin, käytöstapoihin, ajatteluun ja tunneskaalaan sitoutuminen. "
Lukekaa Aila Ruohon gradu niin näette miten teitä manipuloidaan.
https://www.doria.fi/handle/10024/62969 - K3
Eräs mies kuoli ja astui viimein taivaan portille. Hänen tuli valita kummalle puolelle hän haluaisi, taivaaseen vai sinne toiselle, ei niin mukavalle puolelle. Mies kysyi portilla Pietarilta, voisiko hän tutustua tähän taivaaseen, ennen valintaa, Pietari vastasi toki, seuraa minua. Mies astui taivaan puolelle ja Pietari kertoi esitellessään, tässä huoneessa on Ev-luterilaiset, jaa vastasi mies, meno näytti melko mukavalta. Tässä huoneessa on taas juutalaiset, sielläkin meno oli mukavahkoa, ja tässä budhalaiset, islamilaiset, katolliset jne.. kunnes tultiin viimein erään huoneen kohdalle ja Pietari kuiskasi erittäin hiljaa, hys, tässä huoneessa asuu lestadiolaiset, mies vastasi hiiren hiljaa, jaa, mutta miksi me muuten kuiskataan näin hiljaa. Pietari vastasi lähes kuulumattomalla äänellä kuiskaten, katsos kun ne luulee olevansa täällä vaan keskenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462