"Verrattuna 25 vuoden takaiseen tilanteeseen, sydäninfarktiin sairastuu nykyään noin puolet harvempi."
http://www.tohtori.fi/?page=8121124&id=3962763
Mitenkäs se sattuikaan juuri Pekka Puskan ja hänen suositustensa aikakaudella. No eihän se ole sattumaa vaan Pekkan johdonmukaisesta ja koko EU:n alueella arvostetusta työstä.
Selkeä näyttö siitä että eläinrasvan vähentäminen ruoasta on auttanut.
Muistetaan myös tämä:
Britanniassa muutettiin elintarvikkeiden verotusta. Seurauksena rasvan käyttö lisääntyi ja niin lisääntyi myös sv-tauteihin kuoleminen.
http://www.iltalehti.fi/laihdutus/2011120114858865_lh.shtml
Selkeä osoitus siitä että rasvan haittojen korjaantuminen sen käyttöä vähentämällä on sukupolven pituinen jakso mutta rasvan syönnin haitat pamahtavat päälle muutamassa kuukaudessa jos sen syönti lisääntyy.
Sydänkohtauksen laskussa länsimaissa
26
213
Vastaukset
- En ymmärrä, kerro!
No mutta kuinka sama väheneminen tapahtui muuallakin? Muissa maissa, jossa Puska ei ollut lainkaan tekemässä valistustyötään? Tilastoista sen näkee.
Ja koko Suomessa tapahtui aluksi samaa, ei vain Pohjois-Karjalassa, jossa oli tutkimus ja valistus meneillään? Levisikö valistus jo salaa koko Suomeen?- - - - - -
Lansimaissa suositukset ovat pitkälti samanalaisia kuin Suomessakin, tai ainakin hvyin hyvin kaukana VHH:sta. Paitsi Englannissa suuntaus muuttuui VHH-suuntaan verotussyistä ja niinhän siinä kävi, vuosikymmenien työ tuhoutui hetkessä.
Ihan vaan tiedoksi, Pohjois-Karjala ei ole valtioe eikä "länsimaa". - En ymmärrä vieläkään
- - - - - kirjoitti:
Lansimaissa suositukset ovat pitkälti samanalaisia kuin Suomessakin, tai ainakin hvyin hyvin kaukana VHH:sta. Paitsi Englannissa suuntaus muuttuui VHH-suuntaan verotussyistä ja niinhän siinä kävi, vuosikymmenien työ tuhoutui hetkessä.
Ihan vaan tiedoksi, Pohjois-Karjala ei ole valtioe eikä "länsimaa".En ymmärrä vieläkään! Muutos siis tapahtui parempaan ennen kuin uudet suositukset tulivat, mutta muutos johtui silti suosituksista? Ja kaiken lisäksi kaikissa maissa ihmiset lihovat käsittämättömän paljon, joten diabetes lisääntyy. Se taas johtuu siitä, että ihmiset eivät syö kuten suositukset neuvovat?
Sydänkuolleisuus vähenee, koska ihmiset syövät kuten neuvotaan, mutta samanaikaisesti lihovat ja sairastuvat II-tyypin diabetekseen, koska eivät syö kuten neuvotaan?
Olet käsittänyt VHH:n väärin. Englannissahan tehtiin päätös nimenomaan ns. virallisterveellisten ohjeiden perusteella! Ihmisten käyttäytymistä on joskus vaikea arvioida etukäteen. Tässä tapauksessa oli kuitenkin jo alusta lähtien selvää, että päätös oli huono. Ihmiset eivät missään vaiheessa siirtyneet "VHH-suuntaan" tai päätöstä tehty VHH-suuntaan kuten väität. - - - - - -
En ymmärrä vieläkään kirjoitti:
En ymmärrä vieläkään! Muutos siis tapahtui parempaan ennen kuin uudet suositukset tulivat, mutta muutos johtui silti suosituksista? Ja kaiken lisäksi kaikissa maissa ihmiset lihovat käsittämättömän paljon, joten diabetes lisääntyy. Se taas johtuu siitä, että ihmiset eivät syö kuten suositukset neuvovat?
Sydänkuolleisuus vähenee, koska ihmiset syövät kuten neuvotaan, mutta samanaikaisesti lihovat ja sairastuvat II-tyypin diabetekseen, koska eivät syö kuten neuvotaan?
Olet käsittänyt VHH:n väärin. Englannissahan tehtiin päätös nimenomaan ns. virallisterveellisten ohjeiden perusteella! Ihmisten käyttäytymistä on joskus vaikea arvioida etukäteen. Tässä tapauksessa oli kuitenkin jo alusta lähtien selvää, että päätös oli huono. Ihmiset eivät missään vaiheessa siirtyneet "VHH-suuntaan" tai päätöstä tehty VHH-suuntaan kuten väität.Kyllähän tämä muutos on tapahtunut suositusten aikaan. Tulokset erootuvaqt jo vaikka osa kansasta, ne lihavat, eivät suosituksi noudatakaan. Mitä lie rasvaa mättävät jullun lailla naamaansa.
Engalnnissa virallisterveellisyys jaäi alkoihin lakimuutoksen myöttä. 'Siellä suunta oli kuin sattumoisin tismalleen se mitä täällä VHH: ei hedelmille mutta lisää rasvaa. Eli aivan kuin palstalla tuputettu VHH. Ja tulos pamahti varsin nopeasti näkyville.
- öåplkjhg
"...........
Rasvakeskustelussa ei oikein voida edetä ennenkuin kaivaudutaan ylös syvistä poteroista. Yleisön joukossa oli nuori lääketieteen opiskelija, joka aivan oikein kyseenalaisti professori Uusituvan todistusmateriaalin ja kritiikittömän paatoksen kovien rasvojen (po. kiinteiden rasvojen) terveyshaitoista. Surullisen kuuluisa Suomalainen mielenterveystutkimus ei ymmärtääkseni ole kovin hyvässä maineessa paitsi poteron pohjalle juuttuneen Uusituvan keskuudessa. Niiden nuorien lääkäreiden varassa, joilla ei ole tunnesiteitä esim. Pohjois-Karjala projektiin, lepää puolueettoman ravitsemustiedon (rasvavalistuksen!) tulevaisuus.........
Tietomme monityydyttymättömistä rasvahapoista (PUFA) on erittäin vajavaista koska tutkimuksissa erittäin harvoin erotetaan omega-3- ja omega-6-rasvahappoja sisältävän alfalinoleenihapon (o-3) ja linoleenihapon (o-6) terveysnäyttö. On turha väittää, että vaihtokauppa tyydyttyneen rasvan (SFA) ja PUFA:n välillä on PUFA:lle edullista, jos näitä mainittuja omegarasvoja ei ole tutkimuksessa eroteltu. Oman näkemykseni mukaan tutkija Ramsden työryhmineen (*) on uusimmassa yhteenvetotutkimuksessaan selvästi tämän asian osoittanut. Omega-6-rasvahapot lisäävät elimistön tulehdusta ja omega-3-rasvahapot vaimentavat tulehdusta. Vaihtokauppa SFA:n ja PUFA:n välillä on terveydelle edullinen vain jos vaihtokauppa tehdään pääosin SFA:n ja alfalinoleenihappoa paljon sisältävän PUFA:n välillä. Pyysin useaan kertaan tähän asiaan kommenttia professori Uusituvalta, mutta itse asiasisältö valui pois kuin hanhen selältä...."
http://sundqvist.blogspot.com/2012/02/valtimotaudin-synty-riskit-ja-laakitys.html - - - - - -
Aina löytyy niitä "nuoria lääkäreitä" jotka ovat eri mieltä. Kuitenkin ainoa "lääkäri" joka Suomessa puhuu VHH:n puolesta on Heikkilä, eikä hän ole itse tehnyt ensimmäistäkään tutkimusta asian tiimoilta. Kunhan kopioi kohderyhmälle sopivia myyntitarkoitukseen tarkoitettuja tekstinpätkiä sieltä täältä.
Se että joku saa näennäistietämyksellä joukon ihmisiä puolelleen kertoo kyllä omaa kieltään, vaan minkäänlaista tutkimusta ei asiasta sitten tehdäkään, kun pelätään että siihenhän kaatuu sekin teoria. Uskottelu on parempi tie ns. menestykseen.
Jos joku osoittaisi VHH:n vähentävän niin merkittävästi vaikkapa diabetesta kuin tällä palstalla väitetään, saisi hän Nobel-palkinnon. Mutta edes tällä motivaattorilla kukaan ei ole lähtenyt edes yrittämään, kun paremmin menestyy kun kirjoitteelle satu- ja ruokaohjekirjoja.
Jutustasi näkee jälleen sen syvään juurtuneen pseudotieteellisen aivopesun tuloksen, elikkä sen, että jos johonkin kysymykseen ei löydy vastausta niin vastauksen puute sitten todistaa kysymyksessä olevan väittämän todeksi. Elikkä millä perusteella Jumalaa ei ole olemassa.. etkö voi kertoa... siispä Jumala on olemassa.- jepp.
http://vhh.kuvat.fi/kuvat/Puska Image0001.JPG/_medium.jpg?hash=28500
http://2.bp.blogspot.com/_JM1EKvbKhCw/S8W95K7u6hI/AAAAAAAABq4/Xgg5q2lWTIA/s1600/PK-projekti.gif
kuka tässä uskontoon vetoaa? kahoppa sitä norra carelia käyrää kuinka se projektin aloituksen jäläkhen nousee kahteen otteeseen. turha vedota notta koko maassa toteutetiin samaa eli ehei isäni sairasteli valtimotautia niitä aikoja ja kertoi aivan lääkäreiden olevan vastaan niitä tuhoisia oppeja - pahakarppi1
jepp. kirjoitti:
http://vhh.kuvat.fi/kuvat/Puska Image0001.JPG/_medium.jpg?hash=28500
http://2.bp.blogspot.com/_JM1EKvbKhCw/S8W95K7u6hI/AAAAAAAABq4/Xgg5q2lWTIA/s1600/PK-projekti.gif
kuka tässä uskontoon vetoaa? kahoppa sitä norra carelia käyrää kuinka se projektin aloituksen jäläkhen nousee kahteen otteeseen. turha vedota notta koko maassa toteutetiin samaa eli ehei isäni sairasteli valtimotautia niitä aikoja ja kertoi aivan lääkäreiden olevan vastaan niitä tuhoisia oppejaKuka on koskaan väittänyt että elämäntapamuutokset johtaa välittömään sydänkuolleisuuden laskuun. Vie myös aikansa ennenkuin väestö omaksuu nuo muutokset. Ja näitä samoja ohjeita toteutettiin koko maassa. On aivan kiistattomasti todettavissa tilastoista että voin kulutus lähti laskuun kaikkialla maassa ja tilalle tuli muita rasvoja. Samoihin aikoihin toki oli muitakin muutoksia ravitsemuksessa. Suomalaisten vaatimaton hedelmien ja vihannesten kulutus kasvoi.
Pohjois-Karjala projekti ja saavutukset tunnustetaan kaikkialla tiedeyhteisössä. Yksittäisten lääkärien eriävillä mielipiteillä ei ole väliä. Kaikkina aikoina on ollut oma joukkonsa surkeita puoskareita ja niin on vieläkin. - +09876
pahakarppi1 kirjoitti:
Kuka on koskaan väittänyt että elämäntapamuutokset johtaa välittömään sydänkuolleisuuden laskuun. Vie myös aikansa ennenkuin väestö omaksuu nuo muutokset. Ja näitä samoja ohjeita toteutettiin koko maassa. On aivan kiistattomasti todettavissa tilastoista että voin kulutus lähti laskuun kaikkialla maassa ja tilalle tuli muita rasvoja. Samoihin aikoihin toki oli muitakin muutoksia ravitsemuksessa. Suomalaisten vaatimaton hedelmien ja vihannesten kulutus kasvoi.
Pohjois-Karjala projekti ja saavutukset tunnustetaan kaikkialla tiedeyhteisössä. Yksittäisten lääkärien eriävillä mielipiteillä ei ole väliä. Kaikkina aikoina on ollut oma joukkonsa surkeita puoskareita ja niin on vieläkin.tyydyttyneitä rasvoja kiellettiin käyttämästä ja tilalle tarjottiin vedyllä tyydytettyjä.. on siinäkin lääketieteellistä viisautta.
- pahakarppi1
+09876 kirjoitti:
tyydyttyneitä rasvoja kiellettiin käyttämästä ja tilalle tarjottiin vedyllä tyydytettyjä.. on siinäkin lääketieteellistä viisautta.
Silloisiissa margariineissa oli puutteensa. Nykyiset margariinit ovat asia erikseen.
- joku vaan
pahakarppi1 kirjoitti:
Silloisiissa margariineissa oli puutteensa. Nykyiset margariinit ovat asia erikseen.
Varsin totta.
Margariinit voidaan jakaa karkeasti kolmeen luokkaan.
1. polven margariinit olivat maitoon emulgoitua eläinrasvaa tai kovaa kasvirasvaa.
2. polven margariinit olivat osittain kovetettua kasviöljyä, jossa oli valitettavasti mukana trans-rasvaa. Trans-rasva on sitten kertatyydyttymätöntä eikä tyydyttynyttä rasvaa.
3. nykyiset vaihtoesteröidyt margariinit, joissa on kemiallisesti vaihdettu rasvojen rasvahappo-osia keskenään. Raaka-aineina nykyään lähinnä rypsi- ja palmuöljy.
2. polvi tuli markkinoille -69 ja kolmas joskus -80-luvulla. Jo 2. polven margariinit saattoivat olla hyödyksi koska niissä oli jonkin verran monityydyttymätöntä rasvaa. - Jeeees..
joku vaan kirjoitti:
Varsin totta.
Margariinit voidaan jakaa karkeasti kolmeen luokkaan.
1. polven margariinit olivat maitoon emulgoitua eläinrasvaa tai kovaa kasvirasvaa.
2. polven margariinit olivat osittain kovetettua kasviöljyä, jossa oli valitettavasti mukana trans-rasvaa. Trans-rasva on sitten kertatyydyttymätöntä eikä tyydyttynyttä rasvaa.
3. nykyiset vaihtoesteröidyt margariinit, joissa on kemiallisesti vaihdettu rasvojen rasvahappo-osia keskenään. Raaka-aineina nykyään lähinnä rypsi- ja palmuöljy.
2. polvi tuli markkinoille -69 ja kolmas joskus -80-luvulla. Jo 2. polven margariinit saattoivat olla hyödyksi koska niissä oli jonkin verran monityydyttymätöntä rasvaa."Rasvakeskustelussa ei oikein voida edetä ennenkuin kaivaudutaan ylös syvistä poteroista. Yleisön joukossa oli nuori lääketieteen opiskelija, joka aivan oikein kyseenalaisti professori Uusituvan todistusmateriaalin ja kritiikittömän paatoksen kovien rasvojen (po. kiinteiden rasvojen) terveyshaitoista. Surullisen kuuluisa Suomalainen mielenterveystutkimus ei ymmärtääkseni ole kovin hyvässä maineessa paitsi poteron pohjalle juuttuneen Uusituvan keskuudessa. Niiden nuorien lääkäreiden varassa, joilla ei ole tunnesiteitä esim. Pohjois-Karjala projektiin, lepää puolueettoman ravitsemustiedon (rasvavalistuksen!) tulevaisuus."
http://sundqvist.blogspot.com/2012/02/valtimotaudin-synty-riskit-ja-laakitys.html
Ja pekka poika kehu kakkos polven "terveystuotetta" Ymmärtääkö edes hävetä? - - - - - -
joku vaan kirjoitti:
Varsin totta.
Margariinit voidaan jakaa karkeasti kolmeen luokkaan.
1. polven margariinit olivat maitoon emulgoitua eläinrasvaa tai kovaa kasvirasvaa.
2. polven margariinit olivat osittain kovetettua kasviöljyä, jossa oli valitettavasti mukana trans-rasvaa. Trans-rasva on sitten kertatyydyttymätöntä eikä tyydyttynyttä rasvaa.
3. nykyiset vaihtoesteröidyt margariinit, joissa on kemiallisesti vaihdettu rasvojen rasvahappo-osia keskenään. Raaka-aineina nykyään lähinnä rypsi- ja palmuöljy.
2. polvi tuli markkinoille -69 ja kolmas joskus -80-luvulla. Jo 2. polven margariinit saattoivat olla hyödyksi koska niissä oli jonkin verran monityydyttymätöntä rasvaa.Asiahan on kaikesta huolimatta niin että margariinin aikakaudella on SV-tautien määrä jatkuvasti laskussa.
Vaikuttta merkilliseltä jos margariinista tehdään myrkky kun mikään ei kuitenkaan viittaa siihen suuntaan. Eli kyseessä on täysin tarkoitushakuista johdattelua, ansa mihin on tyhmien ja heikkomielisten tarkoitus langeta. - jep...
- - - - - kirjoitti:
Asiahan on kaikesta huolimatta niin että margariinin aikakaudella on SV-tautien määrä jatkuvasti laskussa.
Vaikuttta merkilliseltä jos margariinista tehdään myrkky kun mikään ei kuitenkaan viittaa siihen suuntaan. Eli kyseessä on täysin tarkoitushakuista johdattelua, ansa mihin on tyhmien ja heikkomielisten tarkoitus langeta.http://vhh.kuvat.fi/kuvat/Puska Image0001.JPG/_medium.jpg?hash=28500
tuossa se ansa mihin on tyhmien ja heikkomielisten tarkoitus langeta. ja näi on myös käynyt.
sähän pässi tiedät milloin alkoi sydänkuolleisuus laskemaan pohjois-karjalassa. - Liana
Lainaus:
"Kuitenkin ainoa "lääkäri" joka Suomessa puhuu VHH:n puolesta on Heikkilä, eikä hän ole itse tehnyt ensimmäistäkään tutkimusta asian tiimoilta. "
Entäpä Tolonen, lääkäri hänkin? http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=218
Entäpä Timo Kuusela? http://www.foorumi.info/hiilaritietoiset/viewforum.php?f=34
Somppi? Ilkka Salmenkaita?
On muitakin, en ole niin tarkkaan seurannut.
Lisäksi on lukuisa joukko biokemistejä, ravintotieteilijöitä ja muita varsinaisesti alan ihmisiä, jotka tunnustavat VHH:n hyödyt ja ymmärtävät asioita molekyylitasolla lääkäreitä paremmin, joskin saattavat epäillä esim. rasvan laadulla olevan merkitystä. Ja saakin epäillä, kunnes toisin todistetaan. Nyt ollaan vasta alkutaipaleella ja lisää tutkimuksia on tulossa. - Leena on rautaa
Liana kirjoitti:
Lainaus:
"Kuitenkin ainoa "lääkäri" joka Suomessa puhuu VHH:n puolesta on Heikkilä, eikä hän ole itse tehnyt ensimmäistäkään tutkimusta asian tiimoilta. "
Entäpä Tolonen, lääkäri hänkin? http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=218
Entäpä Timo Kuusela? http://www.foorumi.info/hiilaritietoiset/viewforum.php?f=34
Somppi? Ilkka Salmenkaita?
On muitakin, en ole niin tarkkaan seurannut.
Lisäksi on lukuisa joukko biokemistejä, ravintotieteilijöitä ja muita varsinaisesti alan ihmisiä, jotka tunnustavat VHH:n hyödyt ja ymmärtävät asioita molekyylitasolla lääkäreitä paremmin, joskin saattavat epäillä esim. rasvan laadulla olevan merkitystä. Ja saakin epäillä, kunnes toisin todistetaan. Nyt ollaan vasta alkutaipaleella ja lisää tutkimuksia on tulossa."Kolesteroliarvojen ylärajaa lasketaan koko ajan, kun saadaan ”uutta tutkimustietoa”, ja lääkkeitä kirjoitetaan terveille. Jokseenkin puolella infarktipotilaista kolesteroli on tosin diagnoosivaiheessa matala, mutta tämä unohtuu.
Puhumattakaan laihdutuksesta keitoilla ja pulvereilla ja sillä vähärasvaisella…
Mutta sumopainija lihottaa itsensä kisakuntoon äärimmäisen vähärasvaisella dieetillä ja runsailla hiilihydraateilla. Ja viljapossu, sekin lihoo hyvin viljallaan.
Meniköhän jotain pieleen?"
http://timoyla.wordpress.com/2009/10/27/laakarin-kirjoittama-kriittinen-katsaus/ - joku vaan
Leena on rautaa kirjoitti:
"Kolesteroliarvojen ylärajaa lasketaan koko ajan, kun saadaan ”uutta tutkimustietoa”, ja lääkkeitä kirjoitetaan terveille. Jokseenkin puolella infarktipotilaista kolesteroli on tosin diagnoosivaiheessa matala, mutta tämä unohtuu.
Puhumattakaan laihdutuksesta keitoilla ja pulvereilla ja sillä vähärasvaisella…
Mutta sumopainija lihottaa itsensä kisakuntoon äärimmäisen vähärasvaisella dieetillä ja runsailla hiilihydraateilla. Ja viljapossu, sekin lihoo hyvin viljallaan.
Meniköhän jotain pieleen?"
http://timoyla.wordpress.com/2009/10/27/laakarin-kirjoittama-kriittinen-katsaus/Hassua kyllä sydänkohtaus laskee kolesteroliarvoja. Vielä hassumpaa on se, että lääkäri joka tietää tämän viittaa tilastoon, joka perustuu infarktin jälkeiseen kolesteroliarvoon.
- Tilastot kehiin!!!
joku vaan kirjoitti:
Hassua kyllä sydänkohtaus laskee kolesteroliarvoja. Vielä hassumpaa on se, että lääkäri joka tietää tämän viittaa tilastoon, joka perustuu infarktin jälkeiseen kolesteroliarvoon.
"Hassua kyllä sydänkohtaus laskee kolesteroliarvoja. Vielä hassumpaa on se, että lääkäri joka tietää tämän viittaa tilastoon, joka perustuu infarktin jälkeiseen kolesteroliarvoon. "
Missä tilastot mikä oli kolesterolit tapatuman jälkeen ja mahdollisesti ennen????
Tapojesi mukaan kerrot niitä näitä - - - - - -
jep... kirjoitti:
http://vhh.kuvat.fi/kuvat/Puska Image0001.JPG/_medium.jpg?hash=28500
tuossa se ansa mihin on tyhmien ja heikkomielisten tarkoitus langeta. ja näi on myös käynyt.
sähän pässi tiedät milloin alkoi sydänkuolleisuus laskemaan pohjois-karjalassa.Toistan edelleen että margariinin aikakaudella on SV-tautien määrä jatkuvasti laskussa. Että siihen onniinkuin langettu? On se varmaan aika kurjaa kun ei mene laihdutus ja "terveys" tuotteet kaupaksi.
Pohjois-Karjalassa eiole tapahtunu tmitään tilastollisesti merkittävää mutta onhan sillä valheella himppahumppatarkoituksessa kiva ratsastaa. - pahakarppi1
Veijon valeet alkaa olla jo omaa luokkaansa. Tämä väite että sydäninfarktien määrässä Ruotsissa ei ole minkäänlaista muutosta on silkkaa potaskaa. Veijon älynlahjoilla pitäisi hokata ettei tuo pidä paikkaansa.
Eri asia on Veijon blogilla olevan kirjelmän allekirjoittaneet surkimuslääkärit. On ollut jo vuosikaudet tiedossa että kolesteroli laskee vanhuuden raihnauden ja vakavien sairauksien myötä. Kolesterolin lääkkeellinen laskeminen taas on hyödyllistä riskiryhmille, jotka yleensä myöhäisessä keski-iässä olevia miehiä.
On häpeällistä että nuo lekurit lähtee tietoisesti tällaiseen vedätykseen vaikka tietää paremmin. Joittenkin on kai vaan pakko saada itselleen huomiota keinolla millä hyvänsä. - jep...
- - - - - kirjoitti:
Toistan edelleen että margariinin aikakaudella on SV-tautien määrä jatkuvasti laskussa. Että siihen onniinkuin langettu? On se varmaan aika kurjaa kun ei mene laihdutus ja "terveys" tuotteet kaupaksi.
Pohjois-Karjalassa eiole tapahtunu tmitään tilastollisesti merkittävää mutta onhan sillä valheella himppahumppatarkoituksessa kiva ratsastaa."Toistan edelleen että margariinin aikakaudella on SV-tautien määrä jatkuvasti laskussa."
Sydärikuolleisuus on laskenut vuodesta 1969 lähtien 26 vuodessa 2415 henkilöä vuodessa..
Helsingin johtajatutkimuksessa kyllä kävi höpelösti... ryhmä jpka söi margariinia ja muuta sensellaista hömppää kuolleisuus oli suurempi kuin vertailuryhmällä. Voi voi sama tilanne kuin P-K projektissa... Kuopio oli vertailualue, mutta miten kävi..
Eli olisiko Pohjois-Karjalassa ilman sitä hassutusta nyt vähempi sokeritautia? - pahakarppi1
Tilastot kehiin!!! kirjoitti:
"Hassua kyllä sydänkohtaus laskee kolesteroliarvoja. Vielä hassumpaa on se, että lääkäri joka tietää tämän viittaa tilastoon, joka perustuu infarktin jälkeiseen kolesteroliarvoon. "
Missä tilastot mikä oli kolesterolit tapatuman jälkeen ja mahdollisesti ennen????
Tapojesi mukaan kerrot niitä näitäOta vähän selvää ennen kuin tivaat vastauksia ja esität väitteitäsi.
- Tilastot kehiin!!!
pahakarppi1 kirjoitti:
Ota vähän selvää ennen kuin tivaat vastauksia ja esität väitteitäsi.
"Ota vähän selvää ennen kuin tivaat vastauksia ja esität väitteitäsi. "
Ei näistä ole julkaistu mitään tilastoja! Taitavat olla Puskan oppeja vastaan!!
Kyllä julkaistaisiin, jos kolesterolit olis sydäripotilailla pilvissä. - ahaakarppi1
Tilastot kehiin!!! kirjoitti:
"Ota vähän selvää ennen kuin tivaat vastauksia ja esität väitteitäsi. "
Ei näistä ole julkaistu mitään tilastoja! Taitavat olla Puskan oppeja vastaan!!
Kyllä julkaistaisiin, jos kolesterolit olis sydäripotilailla pilvissä.Asia selviää ihan perusoppikirjoista. Yleensä internetin sivustoilla asiasta ei ole paikkansa pitävää tietoa.
Kolesteroliplakkien kehittyminen on tautiprosessi, joka kestää vuosikymmeniä.
Infarkti tulee kun kolesteroliplakin paksuun seinämään tulee repeämiä, näihin repeämiin tarttuu hyytymää, joka tukkii suonen.
Infarkteja yleensä sairastetaan vanhemmalla iällä, jolloin kolesteroliarvot on yleensä matalammat kuin keski-ikäisellä.
Infarktin yhteydessä kolesterolisynteesi laskee. Elimistö on minkä tahansa vaikean sairaskohtauksen yhteydessä katabolisessa tilassa. Tuolloin kolesteroliarvotkin ovat matalammat.
Ateroskleroottisen sydänsairauden ehkäisyssä on tärkeää elämäntavat ja tarvittaessa lääkehoito keski-ikäisillä, joilla on paljon koronaaritaudin riskitekijöitä. - joku vaan
pahakarppi1 kirjoitti:
Veijon valeet alkaa olla jo omaa luokkaansa. Tämä väite että sydäninfarktien määrässä Ruotsissa ei ole minkäänlaista muutosta on silkkaa potaskaa. Veijon älynlahjoilla pitäisi hokata ettei tuo pidä paikkaansa.
Eri asia on Veijon blogilla olevan kirjelmän allekirjoittaneet surkimuslääkärit. On ollut jo vuosikaudet tiedossa että kolesteroli laskee vanhuuden raihnauden ja vakavien sairauksien myötä. Kolesterolin lääkkeellinen laskeminen taas on hyödyllistä riskiryhmille, jotka yleensä myöhäisessä keski-iässä olevia miehiä.
On häpeällistä että nuo lekurit lähtee tietoisesti tällaiseen vedätykseen vaikka tietää paremmin. Joittenkin on kai vaan pakko saada itselleen huomiota keinolla millä hyvänsä.Veijo valehtelee fiksusti. On ihan totta, että absoluuttisesti sydänvaivoihin kuollaan kuten ennenkin. Kaikki me kuolemme joskus ja länsimaissa kuollaan sydäntauteihin ja syöpään.
Ero onkin siinä minkä ikäisenä kuollaan sydäntauteihin. Ennen niihin kuoltiin Suomessa jo 50-v, nykyään 80-v.
On aika hankalaa sanoa kannattaako perusterveelle vanhukselle määrätä statiineja jos ainoastaan kolesteroli on hiukan koholla. Riskiryhmissä tilanne on ihan toinen, samoin kuin nuoremmilla. - joku vaan
ahaakarppi1 kirjoitti:
Asia selviää ihan perusoppikirjoista. Yleensä internetin sivustoilla asiasta ei ole paikkansa pitävää tietoa.
Kolesteroliplakkien kehittyminen on tautiprosessi, joka kestää vuosikymmeniä.
Infarkti tulee kun kolesteroliplakin paksuun seinämään tulee repeämiä, näihin repeämiin tarttuu hyytymää, joka tukkii suonen.
Infarkteja yleensä sairastetaan vanhemmalla iällä, jolloin kolesteroliarvot on yleensä matalammat kuin keski-ikäisellä.
Infarktin yhteydessä kolesterolisynteesi laskee. Elimistö on minkä tahansa vaikean sairaskohtauksen yhteydessä katabolisessa tilassa. Tuolloin kolesteroliarvotkin ovat matalammat.
Ateroskleroottisen sydänsairauden ehkäisyssä on tärkeää elämäntavat ja tarvittaessa lääkehoito keski-ikäisillä, joilla on paljon koronaaritaudin riskitekijöitä.Kiitoksia, ei tarvinnut itse vastata.
Tutkimusmenetelmänäkin tapahtuman jälkeinen tutkiminen on huonoa. 'Lottovoittajien keskuudessa tehdyssä tutkimuksessa paljastui, että lotossa voittaminen on paljon yleisesti luultua yleisempää'.
Tällä tauhkalla, jota VHH:n ympärillä viljellään (mukaan luettuna tämä 'kolesterolimyytti') tehdään kyllä vaan asialle suurta haittaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi912650On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole522597Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732559Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä742453Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl421966Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu601917Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1341831Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve281363Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko291343Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?181194