Kuuden TV -uutisissa vl-papeista juttu

kolmas lista

Kannattaa katsoa areenalta.

32

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomioperjantai

      Jotkut ev-lut.papit eivät halua vl-pappeja/vl:ä olevan olemassakaan.

    • naispapit
      • ispy

        Mahdollisuuksien kirkko-listalla oleville menestystä kirkolliskokousvaalissa!


      • ispy

    • linkki, ei klppiä
      • noinn

        n.8min 57s eteenpäin tulee vanhoillislestadiolaisuuteen liittyvää.


      • oikeamielinen

        Asiaa =)


      • Kova halu
        noinn kirjoitti:

        n.8min 57s eteenpäin tulee vanhoillislestadiolaisuuteen liittyvää.

        SRK ei halua kommentoida.


      • eteläarktinen

    • kaikille paikkoka on

      Linjakumpu antoi asenteellisen haastattelun. Liittymäkohdat liikkeen pappien työn arvostus kertoo jotakin muuta.

    • Aika lähteä kirkosta

      Lestadiolaisten viesti liikkeessä oleville joilla on erilainen näkemys esim. naispappeusasiaan on oven avaus liikkeestä ulos. Jos Ev.lut seurakunnan kanta ei miellytä eikö olisi korrektia erota kirkosta? Miksi heillä on oikeus erivapauksiin monessa asiassa?

      • SRK erotettava kirko

        SRK-laisuudella ei kohta ole enää mahdollisuutta loisia kirkossa. Kyllä nämä vl-todellisuuden karut paljastumiset ovat omiaan erottamaan vl-uskonnon kokonaan kansankirkkomme piiristä.


      • dhsdhss
        SRK erotettava kirko kirjoitti:

        SRK-laisuudella ei kohta ole enää mahdollisuutta loisia kirkossa. Kyllä nämä vl-todellisuuden karut paljastumiset ovat omiaan erottamaan vl-uskonnon kokonaan kansankirkkomme piiristä.

        loisia?


    • 7+9

      Kato koiraa, nyt papit näyttävät kirkon johdolle suuntaa. Hyvä että rivipapeilla on munaa hoitaa piispoille kuluvaa tehtävää kun piispoille itsellä on hame päällä.

    • etsivä-xx

      Voisiko joku kertoa, mitä tämä oikein merkitsee vaalimatematiikkaan. Kun on kolme listaa jokainen kolme kaiketi saa vähemmän ääniä kuin yksi tai kaksi listaa.

      Sitäpaitsi ev lut kirkosta on tulossa paikka missä ns. tavallinen papisto alkaa jo puolestaan hermostua siitä, että ääriliberaalit haluavat hetäsysliikeet kirkosta ulos. Kirkossa alkaa olla siis jo kolmenlaista linjaa.

      Kun kirkko tästä hajoaa, niin kuin varmaankin käy, alkaa ankeat ajat ev lut kirkolla eräillä paikkakunnilla. Kirkollisvero kun on paikallista. Onnea vaan ev lut kirkollemme niiden tyhjien maaseudun valtavien puukirkkojen ylläpitoon. Taitaa rahat riittää pienempien ja uudenaikaisten tilojen rakentamiseen ja muille olla helpompaakin, jos ei kaiken päälle makseta vielä kirkollisveroakin.

      Ruotsin kirkkokin luopuu taas lisää:
      Synnintunnustus valinnaiseksi Ruotsin kirkkokäsikirjaan?
      http://www.kotimaa24.fi/uutiset/ulkomaat/7429-synnintunnustus-valinnaiseksi-ruotsin-kirkkokasikirjaan

      Ehkäpä pois poikkeaminen tähän johtavalta tieltä olisi vain hyväksi. Herätysliikkeet ovat jättäneet Ruotsin kirkon jo kauan sitten. Ja oppi on tainnut jättää Ruotsin kirkon. Suomeen tulee varmaankin amerikkalaismallinen pienten kirkkokuntien vapaaehtoistyöhön perustustuva uskonnollisten yhteisöjen joukko sekä laaja ateistinen yhteiskunta.

      Jotenkin on tullut sellainen olo, että mitä nopeammin kirkko hajoaa, sitä parempi. Omaa kotikirkkoa taitaa tulla ikävä, messu kun on niin ihana. Jollei sitten jo lopultakin löydy kirkon sisältä pappisliikettä joka alkaa ajattelemaan stop tämä "väärin uskovien" ulos ajamiseen. Suomen kirkko kun ei ole ollut kaketi ainakaan vuosisataan kuin erilaisten yhteisöjen löysä taloudellinen liitto. Kun saadaan vanhoillislestadiolaiset ulos, rauhan sana ulos, rukoilevaiset ulos vähän aikaa on kivaa. Sitten alkaa keskustelu onko joku porukka joka on kallellaan katolisen kirkon oppiin ja menoihin liian katolinen. Tai ehkä meditaatiokristillisyys onkin se mitä halutaan ja muu reippaampi rock-homma joutaa pois. Onko eri kirkko niille jotka eivät voi enää lausua uskontunnutustakaan kun ei sovi neitseestä syntyminen. Onko nyt sitten enää tarpeen uskoa ylösnousemukseenkaan, eikö riitä että on maanpäällä uudestisyntynyt lähimmäisenrakkauteen. Entä jos uskoo että kaikki maailman uskonnot ovat yhden Jumalan tulkintoja tässä ajassa ja kaikki samalla viivalla, sitäin on tullut luettua naapuripalstalla kirkko kuulolla.

      • On Raamatullisuutta ja myöskin luterilaisuutta, miehinen saarnanvirka. Tässä suhteessa VL:ät ovat pysyneet ainakin kirkon opissa. Ns. kirkko on itse luopunut ja joutuu kantamaan sisällään luterilaisuutta. Tästä oikein hyvänä esimerkkinä myös Luther säätiö.

        pulinat pois, siis femisnistit ja luterilaisesta kirkon opista luopuneet.


      • etsivä-xx
        weha kirjoitti:

        On Raamatullisuutta ja myöskin luterilaisuutta, miehinen saarnanvirka. Tässä suhteessa VL:ät ovat pysyneet ainakin kirkon opissa. Ns. kirkko on itse luopunut ja joutuu kantamaan sisällään luterilaisuutta. Tästä oikein hyvänä esimerkkinä myös Luther säätiö.

        pulinat pois, siis femisnistit ja luterilaisesta kirkon opista luopuneet.

        Tervehdys weha pitkästä aikaa.


    • kuin käy

      Uudistumisesta kirkossa puhui. Mitäkähän se tarkoittaa? Ei kai vain homovihkimisiä? Jotenkin tuntuu, että ne homot pyrkii änkeämään kirkkoon vihittäviksi.

    • terve vaan

      Voi olla, että kirkkoon tulee uskon puhdistus lopultakin.

      • terve terve

        ... tai uskon liikaaminen, pitkästä aikaa.


      • Teppo Pervo
        terve terve kirjoitti:

        ... tai uskon liikaaminen, pitkästä aikaa.

        Vl-uskon ovat lianneet vl-uskovaiset itse.
        Sitä menoa en enää kestä katsella kukaan.
        KIrkko on varoittanut vl-liikettä jo useaan kertaan, mitään parannusta ei ole ollut näkyvissä.
        SRK ei nöyrry parannukseen hoitokokouksista, vaan hyökkää edelleen yksittäisten uskovaisten kimppuun, vaikka piispat ovat puhutelleet SRK:n johtoa hoitokokouksista.
        Samoin on vl-pedofilian kanssa, SRK hyökkää median kimppuun, koska mediassa on otettu esiin vl-liikkeen pedofiliaongelma.

        Mitään nöyrtymistä ei ole näkyvissä, vl-liike sulkeutuu, sanoi piispakin.


      • terve terve kirjoitti:

        ... tai uskon liikaaminen, pitkästä aikaa.

        Niin... ns.luterilainen kirkko piispoineen ei ole pysynyt luterilaisen kirkon opissa ja on tuonut sinne omia lisäyksiään. Ne, jotka ovat pysyneet esim. vanhassa virkakannassa, ovatkin siinä oikeita luterilaisia ja itse piispat ja muut heidän kannattajansa harhaoppisia. Ei heidän tarvitse tuoda mitään uutta luterilaisuuteen.

        Rehlisyyttä siis ja oikeat epäluterilaiset kerettiläiset piispat johdosta pois, jotka ovat tosiasiassa niitä kirkon rikkojia ja tuo sinne vieraita uusia oppeja ja viettelevät muita.

        Ilm.2:20. "Mutta sitä en sinussa hyväksy, että suvaitset tuota naista, tuota Isebeliä, joka sanoo itseään profeetaksi ja johtaa opetuksellaan minun palvelijoitani harhaan, harjoittamaan siveettömyyttä ja syömään epäjumalille uhrattua lihaa".


    • Puhdistuksen aika

      Pahuus pienimpiä ja viattomia kohtaan ei ole myöskään pysymistä luterilaisen kirkon opissa. Tälllainen pitää saada loppumaan ja kirkostamme pois.

      • Näin on! Pedofiiliaa ei oikeat VL:ät hyväksy.


    • 82+16

      Kunpa wehakin vielä saisi parannuksen armon ja tulisi takaisin talostelemaan Jumalan lasten pariin.

      • Tätäkö?

        Tarkoitatko saa.tanan johdattamaa joukkoa, jonka me tunnemme nimellä "vanhoillislestadiolaiset"?


      • Kynttiläjalka
        Tätäkö? kirjoitti:

        Tarkoitatko saa.tanan johdattamaa joukkoa, jonka me tunnemme nimellä "vanhoillislestadiolaiset"?

        Melperikin tietää, mitä joukkoa vastaan tulee taistela yhdessä rintamassa kaikkien uskontojen kanssa.
        Palastuvien seurakunta korotetaan lopun edellä kynttilän jalkaan maailman edessä.


      • Ei, kun tarkoitin..
        Tätäkö? kirjoitti:

        Tarkoitatko saa.tanan johdattamaa joukkoa, jonka me tunnemme nimellä "vanhoillislestadiolaiset"?

        ..että SINÄ tulet tänne vl:ien joukkoon, pois sieltä saa.tanan vallan alta.


      • sulho1
        Kynttiläjalka kirjoitti:

        Melperikin tietää, mitä joukkoa vastaan tulee taistela yhdessä rintamassa kaikkien uskontojen kanssa.
        Palastuvien seurakunta korotetaan lopun edellä kynttilän jalkaan maailman edessä.

        Riippuu mitä tarkoitat "yhdessä rintamassa KAIKKIEN USKONTOJEN kanssa"


    • Kooran lapsi

      Vl kristillisyys on harhaoppien kyllästyttämä lahko jossa naisia ja lapsia alistetaan säännöillä ja pelolla, jos harhaiset säännöt ei kelpaa niin potku persuksille, vain tahdottomat ja harhaopeille kuuliaiset kelpaa niille, kaksinaamaisuus ja ulkokullaisuus johtaa valheelliseen elämään koska usko ei ole autuuden ehto vaan suurempi sitä on elämäntapauhjeiden ja sääntöjen noudattaminen.

    • PaHa

      Kohta kirkossa ei liene muuta pahaa kuin vl-joukko! Jossakin sanotaan, että se kaupunki, joka on vuorella, ei voi jäädä näkymättä. Onkohan niin, että vl :t pärjäisivät ilman kirkkoa, mutta kirkko ei ilman heitä. Totuus kirvelee! Näyttää siltä, että kaikki saasta kelpaa monille täällä kirjoittelevelle, mutta oikea Lutherin oppi pihalle!

      • Sulla suuret luulot

        Vl-liike ei pärjää ilman kirkkoa, se on totuus.
        Lähtekää pois kirkosta, niin katsotaan, kumpi pärjää ilman toista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      2005
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      121
      1715
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1306
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      720
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      57
      624
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      205
      580
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      47
      517
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      482
    Aihe