Dublikaattitiedostojen koko ja pvm esiin kysymyslaatikossa?

toope234567

Heippa,

Yritän järjestellä monenkirjavaksi paisunutta varmuuskopioiden ja varmuusvarmuusjatiesmoneskovarmuusvarmuuskopioiden päällekkäisyyksiä pois. Netistä varmasti löytyy fiksuja ohjelmia, jotka siivoavat automaattisesti kaiken, mutta minä en voi tehdä näin koska kyse on väikkäristäni.

Ubuntu 10.04 Lucid Lynx on käyttikseni. Kun alan yhdistelemään kansioita, tulee normaali kysymyslaatikko, jossa kone kysyy, korvataanko samanniminen tiedosto. Ongelma on nyt se, että tässä ei näy lainkaan Windowsin tapaan samannimisten tiedostojen kokoja ja viimeisiä muokkauspäivämääriä, joista selviäisi heti, kumpi tiedosto pitää säilyttää. Miten nuo tiedot voidaan saada näkymään?

1

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä kysymys

      Kyllä tuollainen ominaisuus pitäisi olla. Windowsin systeemi on aika torso jos tiedostoja on satoja tai enemmänkin. Pitäs olla tuo kysymys kirjoitetaanko yli, säilytetäänkö, ja lisäksi vaikkapa ruksi sille että säilytetään kaikki joille annettu ehto ei täyty.

      Pitäshän Linuxin olla askel edellä vintoosaan verrattuna.

      Enen vanhaan vintoosan file managerissa oli mahdollista näyttää pelkästään tiedostopääte ehdon täyttävät, esim. *.jpg tiedostot ja se oli kyllä kätevä suurien tiedostomäärien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      154
      4015
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      40
      2436
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2417
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2322
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      52
      2083
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      21
      1805
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1643
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      79
      1576
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      72
      1122
    10. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      58
      1101
    Aihe