Kuka idiootti maksaa fillarista peräti 500e kun niitä saa muutamalla kympillä käytettynä!!!
Joku pässi osti 500 e pyörän
4
265
Vastaukset
- mieti hetki
Käytetyn myyjä?
- Hempp@
Sanotaan nyt tälleen diplomaattisesti että riippuu mihin sitä pyörää käytetään.
Kyllähän nyt kauppareissulla ja kouluun / töihin / pubiin yms. ajaa vaikka minkäläisella vatkaimella. Mutta entäs jos tavoitteet on toiset ja haluaa ajaa sillä pyörällä ihan lenkkiä, tai maastossa, tai sitten kovaa ja korkealta, pitkää matkaa tai vähemmän pitkää? Siinä vaiheessa muutaman kympin sijoitus ei välttämättä riitäkään. Tai sillä ei ole enää kivaa ajaa siinä vaiheessa.- EI ENÄÄ HUIJAUSTA!
Jos haluaa peruspyörän, jolla kulkea, niin silloin toi 500€ on kaikkein pahin huiputus "hintaluokka". Niillä ei vain yksinkertaisesti tee yhtään mitään. Eikä mikään puolusta niiden ostamista verrattuna kunnolliseen käytettyyn isorunkoiseen muutaman kympin hintaiseen aikuisten polkupyörään.
On totta, että jos tahtoo ja harrastaa niin silloin on tarpeen siihen soveltuvat välineet. Mutta jos ei, niin silloin on väärin, että erilaiset "harratuspyörän" jäljitelmät täyttävät markkinat tasaisin väliajoin. Ja kunnon laadukkaat peruspolkupyörät loistavat poissaolollaan.
Ihmisiä ei saisi huiputtaa sillä, että pyörä on ns. "merkkipolkupyörä". Vaikka niiden mallit ovat samoja ja samoista osista tehty kuin edullisempien merkkien polkupyörät . Ja sitten vain jonkin merkin tai runkoon kiinnitetyn tarran tähden polkupyörän hinta voi olla 500% kalliimpi kuin joku toinen. Vaikka se itseasiassa voi olla huonompi kuin se edullisempi.
Käyttöpolkupyörän ostaminen on taitolaji, jossa on oltava tarkkana, ettei anna huiputtaa itseään roskalla. Vaikka ihminen kuinka tahtoisi uskoa, että joku polkupyörän kokoonpanijan tai välittäjän merkki tai leima olisi toista parempi. Sellainen luulo on roskaa. Toisena vuosikertana voi toinen polkupyörämerkki olla parempi kuin toinen. Ja jos yhtään tuntuu toimimattomalta, niin paketti kannattaa jättää ostamatta. Ja siirtyä seuraavaan paikkaan ja merkkiin. Koska millään takuulla ei perusromua saada ajettavaan kuntoon.
Pahimpia ehkä ovat ne muutamat ns. laatu merkkipyörät, joita ei liikenneturvallisuuden (tai sen puutteen) tähden tulisi edes valmistaa. Ja ne eivät ole niitä ns. edullisia merkkejä.
- Niin,
tyhmää maksaa fillarista 500€, kun kohtuullisen polkupyörän sais 1500€:lla ja melko hyvän 2500€:lla. Toisaalta voihan sitä rahansa huonomminkin käyttää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462