Päivi Laajalan esitys perusteeton

jj

Laajala ohjaa työryhmää, jonka tulokset virkkunen tuo esille. näinhän se käytännössä aina menee, että yritetään vetää kotiin päin. Haapajärvi on selvitystilassa ja Laajalalla lienee näppinsä pelissä, kun valtion rahaa syydetään sinne päin. Kauaa eivät pysty enää bluffaamaan, joten huoli pois Pyhäjärviset. Jaksakaahan vielä taistella Pyhäjärven puolesta arvoisat kaupunginjohtaja ja hallituksen 1 varapuheenjohtaja ynnä muut selväpäiset. Haapajärvi keskuspaikka, buahhahhahhaa...

14

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MM: Esimerkki

      Niin, jääviys pitäisi olla tässäkin. Syksyllä viimeksi haapajärvi sai kriisirahaa 800000€ veronmaksajien rahaa. Miksi? Kuka sen siunasi ja esitti valt.varain ministeriöstä. Kannattaa olla yhteydessä Jaakko Jonkkaan. Vois kysyä ihan suomenkansalaisena ja oikeusturvansa puolesta. Näitä asioita on muuten vaikea saada julkisuuteen, lehdet ei niitä kirjoita.

    • jj olet oikeassa

      Vähintäänkin pitää pöytäkirjoissa olla, että "Laajala jääväsi itsensä, kun kysymyksessä on tämä seutukunta ja Haapajärvi." Onko näin?

      Kyllä syyt ovat sylttytehtaalta.

      Ei pyhäjärvisten kannata hötkyillä.

      Katsotaanhan taloudelliset tunnusluvut ihan perusjuuriaan myöten.

      Nyt taloudellinen tilanne Pyhäjärven kohdalta on huitaistu niin, ettei tahdo edes löytää kohtaa, missä siitä puhutaan.

    • selvitykset käyntiin

      Onhan Stefan Wallinkin jäävi päättämään Dragsvikin tukikohdan säilymisestä , niin miksikäs ei Päivi Laajala ole jäävi haapajärvisten asioiden hoitoon, kun on kotikylä tyttöjä. Liekö äiti,isä,veli ,sisko tms. hyödyn saaja.

      Onko nähty pöytäkirjat, onko jäävännyt itsensä..
      vai pitääkö sekin tutkituttaa, kuten Stefan Wallininkin jääviys.

      Oikeuskanslerille siitä pitää valittaa.

    • jäävi,jääviys

      joo.joo. Lukekaa tekstiä valtiovarainministeriö.fi

      Koko Pohjanmaa ja koko Suomi on siellä . 600-sivuinen opus.

      Näkee selvästi Laajalan käsialaa. Pyhäjärven omintakeiset osaamiset on hyvin vähätellen esitetty.

      Ehdottomasti nainen on jäävättävä tältä alueelta, kuten Stefan Wallinkin

    • repikää siitä

      Kuntarakenneselvityksestä ilmenee melkoisia madonlukuja kaavailtuun uuteen kuntaan liittyviltä kunnilta (Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Reisjärvi ja Siikalatva. Otteita kuntarakenneselvityksestä:

      "Valtioneuvosto nimesi syyskuussa 2009 Nivala-Haapajärven ja Siikalatvan seutukunnat äkillisen rakennemuutoksen alueiksi vuoden 20121 loppuun asti."

      "Alavieskan, Haapajärven, Nivalan, Oulaisen, Reisjärven, Sievin, Siikajoen, Siikalatvan, Vihannin ja Ylivieskan tuloveroprosentit ovat vähintään 21,00, korken niistä on Siikalatvassa, 21,75 %. Näiden kuntien liikkumavara tuloveroprosentin suhteen on erittäin heikko."

      "Taseen kertynyttä alijäämää oli vuonna 2010 ... Haapajärvellä -163 €/asukas, Kärsämäellä -375 €/asukas, ... Siikalatvassa -191 €/asukas. Alijäämäkuntien taloudellinen liikkumavara on erittäin heikko."

      "Maakunnan kunnissa suhteellinen velkaantuneisuus on yleisesti erittäin korkea. Enemmistö kunnista ylittää siinä 50 %. Myös 70 % ylittäviä kuntia on paljon: Haapajärvi, Kärsämäki, Nivala, Raahe, Reisjärvi, Tyrnävä, Vihanti ja Ylivieska. Niiden liikkumavara lainanoton suhteen on erittäin vähäinen. ... Maakunnassa on vain muutama kunta, joiden suhteellinen velkaantuneisuus alittaa 30 %: Hailuoto, Kempele, Pyhäjärvi ja Taivalkoski, jonka liikkumavara on maakunnan paras tunnusluvulla 17,9 %."

      "Kuntatalouden painelaskelman perusteella Pohjois-Pohjanmaan kunnista suurin veroprosentin korotuspaine on Pudasjärvellä, Haapajärvellä, Tyrnävällä, Siikalatvalla, Sievillä, Vihannilla, Reisjärvelllä, Kärsämäellä ja Alavieskalla. Pienimmillä veroprosenteilla selvinnee Kuusamo, Pyhäjärvi, Taivalkoski ja Pyhäjoki"

      "TNS-Gallupin suorittaman...Poikkeuksena ovat tuolloin itsenäisenä kuntana ollut Himanka, joka kuuluu Kokkolan päämarkkina-alueeseen sekä Pyhäjärvi, joka kuuluu Iisalmen päämarkkina-alueeseen."

      "Muut Pohjois-Pohjanmaan kunnat mukaanlukien Vaala Kainuusta muodostavat erikoiskaupan asiointialueen. Poikkeuksena on Pyhäjärvi, jossa Iisalmi on oman kunnan jälkeen toiseksi yleisin asiointisuunta (11 %)"

      • jj

        Jep. Tätä taustaa vasten olisi vääryys, että väkisin pitäisi lähteä rahoittamaan näitä paikkakuntia, jotka ovat eläneet yli varojensa. Virkamiesten tuleekin tarkastella liittyviä kuntia taloudellisin perustein ja vieläpä siten, että samantasoiset kunnat ohjataan yhteen toistensa kanssa. Yhteistyön suuntana Pyhäjärvelle on luonnollisesti savo. Pitkällä tähtäimellä savon suunta pystyy pitämään yllä korkeatasoisempaa palvelurakennetta kuin kriisikunnista koostuva koalitio.


    • kuollut syntyessään

      Selvityksessä ohjaillaan jo meidän opetustointa jonnekin yhteen., että repikää siitä hyvät

      emeritus ja emerita-opettajat ja opettajattaret ja isät,äiidit ja kumminkaimat

    • liikaa huolia

      onko teillä omia yksityisä huolia ollenkaan?

    • jäävi mikä jäävi

      Päivi Laajala on jäävi valmistelemaan tämän seudun kuntien pakkoliitoksia.

      Haapajärvinen ja mikä lie vielä kärsämäkinen ja pielavetinen.

      Pois vain, kuten Stefan Wallin. Kumpikin aivan vääriä ja jäävejä.

    • teerenmunat

      Hankasalmen kunnanjohtaja, joka on Henna Virkkusen puoliso, oli myös kuntaliitoksia vastaan.

      Mitenhän se nyt noin.Onko niin, että "sen lauluja laulat, kenen leipää syöt"

      Ja mitenkäs täällä on Kepu(uusivanha vasurit) niin kuntaliitoksen puolesta, kun Suomen Keskusta r.p. on myös Pekkarisen kanssa tätä myllerrystä vastaan.

      Missä menet Suomi?

      Tii-tii-tikanmäkiset ja kumppanit, miten se nyt noin?

    • itkuvirret 24/7

      Parraaseen työaikaan täällä vaan kirjoitellaan paskaa!!!

    • sanokaapa mitä

      Sano elä muuta, mutta Llaajala on jäävi, jos on Stefan Wallin.

    • älkää hätäilkö

      ootelkaa rauhassa, kyllä se siitä

      • siskylän kalle

        Tekeekö se jääviksi, jos on jostakin kotoisin, eikai nyt sentään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      1995
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      121
      1715
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1306
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      720
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      57
      614
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      204
      575
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      482
    Aihe