Olen jo kauan ihmetellyt syömistä ja juomista sarjassa. Eipä ole paljoakaan kohtausia missä ei syötäisi tai juotaisi, tai ainakin puhutaan niistä (otatko juotavaa? Tarjoan lounaan).
Sarjalla näyttää oleva useita käsikirjoittajia, mutta kaikilla sama tyyli.
Jotenkin alkaa jo tympäsemään ko. toiminta.
Sarjalla näyttää oleva useita käsikirjoittajia, mutta kaikilla sama tyyli.
Jotenkin alkaa jo tympäsemään ko. toiminta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja alkoholijuomia näyttää kuluvan päivittäin ja pitkin päivää, esim. kesken työpäivän.
Niinhän on Suomessakin. Menepä käymään ruokisaikaan jossain kuppilassa, niin kyllä siellä on haalariporukkaa ruokiksella, lue kaljalla.
Englantilaisissa ja amerikkalaisissa sarjoissa ei pystytä tekemään lasten kanssa yhtään mitään. He ovat aina menossa nukkumaan. Istuvat ruokapöydässä ja sitten nukkumaan, eli oven taakse pois näkyvistä
Klo 17:n jälkeen tulee joku viidakkoperhe, jossa lapset elävät savannilla leijonien ja sarvikuonojen keskellä. Kuitenkaan heille ei selitetä mitään eläinten käyttäytymisestä. Suuttuessaan lapset karkasivat yön selkään alueelle, jossa vaelsi haavoitunut leijona.
Ideana perheellä on päästää tarhoissa kasvatettuja eläimiä luontoon. Ei kukaan kerro, miten ne siellä voisivat tulla toimeen, kun ovat saaneet tähän asti ruokansa kupista!
Tavallinen ihminen ei ymmärrä, miten noin vähä-älyisiä ihmisiä voidaan päästää yksin elämään keskelle ei-mitään, kun eivät tiedä alkeitakaan, kuinka erämaassa eletään.
Emmerdalessa Val on jo mielenterveysongelmainen. Kyllä hänet pitäisi saada hoitoon.
Välillä ajattelee, että vain Suomessa on järki-ihmisiä jäljellä.
Voi jeesus mitä läträämistä oli taas eilen. Val on ihan sekopää. Hänet voisi kirjoittaa sarjasta ulos.
Kaiken lisäksi he eivät ikinä taida syödä loppuun! Aina pitää lähteä jonnekin ja ruoka jää syömättä!
Ihmettelen, että menevät aamuteellekin kahvilaan. Minua ei mikään mahti maailmassa ajaisi ennen työpäivää kuppilaan aamupalalle. Siihenhän pitää kalliista aamu-unesta lohkaista pois yli puoli tuntia, siis mikäli kahvila olisi justiinsa työmatkan varrella.
Yksi asia minua myös aina ihmetyttää: kuka noissa huusholleissa pitää järjestystä yllä? Marloninkin asunto on aina järjestyksessä, vaikka siellä lojuu Eli ja se sokea Reetta. Marlon liehuu keitiössä ja huutaa, kukaan ei nosta soremaankaan talouden hoitamiseksi.
Marlon kaipaisi hermoparantolaa, ja voisi ottaa veljensä mukaan.
Emmiksen takia usein tulee mielihalu lähteä pitkästä aikaa "ulos" syömään vähän paremmin ja parempaa. Sitä tulee tehtyä hiukan liian harvoin.
Juomaan ei tee mieli lähteä Emmerdalen takia kuitenkaan. Sen suhteen olen omaehtoinen.
Muualla maailmassa voidaan lounaan kanssa kesken työpäivän ottaa hyvinkin oluttuoppi tai lasi viiniä, ei se kenenkään päätä sekoita. Näin tehtin muuten omassa työpaikassanikin Helsingissä parikymmentä vuotta sitten. Ihmettelin nuorena tyttönä mutta nyt ajattelen, että sehän nyt on ihan ok, ei siitä humalaan tule.
Villapakassa monet ottaa vain yhdet, samoin monet juovat appelsiinimehua, pelkkää tonicia tai shandya. Harvemmin siellä kovin humalassa ollaan.
Ja tuo aamupalalla käynti ulkona, sekin on joissakin kulttuureissa ihan normaalia. Poiketaan vaan kahville (ja ehkä pullalle) baariin työmatkalla, monet ei syö edes mitään aamupalaa kun illalla klo 20-23 on syöty tukevasti juuri ennen nukkumaan menoa. Espanjassa on ihan tavallinen aamupala kuppia kahvia ja churro matkalla töihin.
Joo, mutta en ymmärrä miten niillä on varaa käydä kahvilassa tai pubissa aamupalalla tai lounaalla, kun kaikki valittavat työttömyyttä tai muuten vaan rahattomuutta. Pers'aukista sakkia koko Emmerdalen väki. Antaa todella hyvän kuvan Briteistä.