elikkäs paljon maksaaa talopaketit ja mitä maksuja tulee kaupan päälle.Tieliittymämaksut,vesijohtomaksut,sähköjohon vetäminen,sähkömiehen palkkaus,maansiirtokulut,puiden kaato yms.
Pitkälti tietysti rippuu materiaaleista haluaako 6 euron vai 50 euron laminaattia,kallista vai halpaa laattaa,
mut heittäkää karkee arvio paljon maksaa kokonaisuudessaan.
Ensimmäistä asuntoa ostamassa,mut ei ole löytynyt sopivaa asuntoa niin mietin talopakettia.
Onko järkevää ensimmäiseksi ottaa asuntolainaa talopakettiin?
Kyseessä ois siis 3/4 huonetta yks tai kaks kerroksinen.Ei puolitoista kerroksista.
talopaketin hinta + muut kulut
5
362
Vastaukset
- Timpermanni 54
hirveesti vaihtelee liittymismaksut, vesi/viemäri sähkö ja mahdollinen lämmitysjärjestelmä, riippuen, missä kaavailemasi tontti sijaitsee, onko siellä kunnallisteksniikka valmiina vaiko ei, oletko taajamassa, vaiko sen ulkopuolella,, siis noita ei oikein voi hinnoitella summissa.
Jos paketin ostat, osta avaimet käteen periaatteella, niin ei itse talopaketista puutu mitään. - Hggggg
Paketteja on erilaisia. Yksi tulee täysin valmiina ja toisessa saat ulkoseinien ja vesikaton rakennusmateriaalit tontin kulmalle ja hoidat itse homman siitä eteenpäin. Loput ovat sitten jotain näiden ääripäiden välillä.
Rakentamisessa on vaikea arvioida tarkkoja kustannuksia etukäteen, mutta ostamalla talo mahdollisimman valmiina voi kustannuksia hahmottaa paremmin etukäteen.
Jos rakentamaan alkaa niin kannattaa selvittää asiat mahdollisimman hyvin etukäteen jottei rakennusaikana tule ikäviä yllätyksiä. Minusta kuvauksesi viittaa siihen, ettet aio itse paljoa tehdä. Siksi unohtaisin tuon "talopaketin hinta" ajattelun ja lähtisin budjetoinnissa kokonaiskustannuksista.
3...4 huonetta on aika pieni ollakseen kaksikerroksinen - katsotaan muutama 1-kerroksinen 4 huonetta netistä... ja kirjataan ylös kerrosalat (yhdestä arvotusta mallistosta löytyi 115, 123, 148,...) ja todetaan, että hankkeen koko on kenties suuruusluokkaa 130 k-m². Seuraavaksi arvioidaan kerrosneliön hinta valmiiksi tehtynä. Yksi muutaman vuoden vanha arvio löytyy http://www.taloapu.fi/art01.htm ja antaisi 130 neliöisen keskihinnaksi 1800 €/m². Eli hankkeen arvo on suuruusluokkaa 230...240.000 euroa TONTTI. Jos tässä kohtaa ei vielä hirvitä - ryhdytään katselemaan tonttimarkkinoiden ilmoittelua muistaen, että talo oli se yksikerroksinen 4 huoneinen... vasta tontin löydyttyä ryhdytään tarkemmin huastelemmaan talon ominaisuuksista tarkemmin...
Noin minä sijallasi menettelisin.- Kerro kahdella.
Karkea nyrkkisääntö on:
Talopaketin hinta * 2 tontin hinta.- Ohikulkija hgh
Meillä kokonaiskustannukset tulee olemaan noin 3,5 kertaa "talopaketin" hinta. Eli aika vaikea on mitään nyrkkisääntöjä luoda kun paketit ovat erilaisia.
Lisäksi kustannuksiin vaikuttaa paljon maanrakennus- ja perustustöiden kustannukset sekä sisustuksen ja talotekniikan valinnat.
Saman paketin voi pystyttää kahdelle erilaiselle tontille ja sisustaa ja koneistaa eritavalla niin kokonaiskustannuksista on helposti 50-70 tuhatta eroa.
Kokenut rakennusmestari tai muu vastaava ammattilainen (jolla kokemusta nimenomaan pientalojen rakentamisesta ja projektin vetämisestä, ei mikään satunnainen remonttireiska tai muu maalari) pystyy auttamaan kustannusten haarukoinnissa jos tontti ja mieleinen talopaketti on selvillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2442044- 841228
- 901067
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1171045- 123850
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa101809- 121771
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124716- 23701