Trojans
Kaiten - Linux.Backdoor.Kaiten trojan horse[22]
Rexob - Linux.Backdoor.Rexob trojan[23]
Waterfall screensaver backdoor - on gnome-look.org[24]
Droiddream[25]
FakePlayer - Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a[26]
Viruses
42 [27][28]
Arches [29]
Alaeda - Virus.Linux.Alaeda[30]
Bad Bunny - Perl.Badbunny[6][31]
Binom - Linux/Binom[32]
Bliss - requires root privileges
Brundle[33]
Bukowski[34]
Caveat [35][36]
Coin [37][38]
Diesel - Virus.Linux.Diesel.962[39]
Hasher [40][41]
Kagob a - Virus.Linux.Kagob.a[42]
Kagob b - Virus.Linux.Kagob.b[43]
Lacrimae (aka Crimea) [44][45]
MetaPHOR (also known as Simile)[46]
Nuxbee - Virus.Linux.Nuxbee.1403[47]
OSF.8759
PiLoT[48][49]
Podloso - Linux.Podloso (The iPod virus)[50][51]
RELx [52]
Rike - Virus.Linux.Rike.1627[53]
RST - Virus.Linux.RST.a[54] (known for infecting Korean release of Mozilla Suite 1.7.6 and Thunderbird 1.0.2 in September 2005[55])
Satyr - Virus.Linux.Satyr.a[56]
Staog - obsoleted by updates
Vit - Virus.Linux.Vit.4096[57]
Winter - Virus.Linux.Winter.341[58]
Winux (also known as Lindose and PEElf)[59]
Wit virus[60]
ZipWorm - Virus.Linux.ZipWorm[61]
Worms
Adm - Net-Worm.Linux.Adm[62]
Adore[63]
Cheese - Net-Worm.Linux.Cheese[64]
Devnull
Kork[65]
Linux/Lion
Linux/Lupper.worm[66]
Mighty - Net-Worm.Linux.Mighty[67]
Millen - Linux.Millen.Worm[68]
Ramen worm - targeted only Red Hat Linux distributions versions 6.2 and 7.0
Slapper[69]
SSH Bruteforce[70]
Kaiten - Linux.Backdoor.Kaiten trojan horse[22]
Rexob - Linux.Backdoor.Rexob trojan[23]
Waterfall screensaver backdoor - on gnome-look.org[24]
Droiddream[25]
FakePlayer - Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a[26]
Viruses
42 [27][28]
Arches [29]
Alaeda - Virus.Linux.Alaeda[30]
Bad Bunny - Perl.Badbunny[6][31]
Binom - Linux/Binom[32]
Bliss - requires root privileges
Brundle[33]
Bukowski[34]
Caveat [35][36]
Coin [37][38]
Diesel - Virus.Linux.Diesel.962[39]
Hasher [40][41]
Kagob a - Virus.Linux.Kagob.a[42]
Kagob b - Virus.Linux.Kagob.b[43]
Lacrimae (aka Crimea) [44][45]
MetaPHOR (also known as Simile)[46]
Nuxbee - Virus.Linux.Nuxbee.1403[47]
OSF.8759
PiLoT[48][49]
Podloso - Linux.Podloso (The iPod virus)[50][51]
RELx [52]
Rike - Virus.Linux.Rike.1627[53]
RST - Virus.Linux.RST.a[54] (known for infecting Korean release of Mozilla Suite 1.7.6 and Thunderbird 1.0.2 in September 2005[55])
Satyr - Virus.Linux.Satyr.a[56]
Staog - obsoleted by updates
Vit - Virus.Linux.Vit.4096[57]
Winter - Virus.Linux.Winter.341[58]
Winux (also known as Lindose and PEElf)[59]
Wit virus[60]
ZipWorm - Virus.Linux.ZipWorm[61]
Worms
Adm - Net-Worm.Linux.Adm[62]
Adore[63]
Cheese - Net-Worm.Linux.Cheese[64]
Devnull
Kork[65]
Linux/Lion
Linux/Lupper.worm[66]
Mighty - Net-Worm.Linux.Mighty[67]
Millen - Linux.Millen.Worm[68]
Ramen worm - targeted only Red Hat Linux distributions versions 6.2 and 7.0
Slapper[69]
SSH Bruteforce[70]
Vastaukset 37
Vanhimmat
Eikö tuo ole sun työpöydästä kuva http://aijaa.com/008049375284
Kerro mistä nuo voi hankkia ja kerro vielä asennusohje... mitään tar.gz paketteja en sitten osaa kääntää eli valmiina .deb pakettina kiitos, olisi kiva kokeilla!
Aika hyvä mielikuvitus. ;)
Hoh hoijaa !
Olipa hyvä kun viskasin linuxsen kartanolle perjantaina ja asensin turvallisen Windows-7 Pro käyttöjärjestelmän.
Onneksi ei tullut yhtään matoa sen 15 minuutin aikana, kun linux ubutubu oli siinä Buffalo koviksella, mutta taisi mennä särki kylläkin ? Huhaa, sellaista se on tuo linux ubutubun käyttäminen !
Hyvä, että järki voitti. Jos olisit vielä vähääkään kauemmin pitänyt uputupua koneellasi, seuraukset olisi saattaneet olla katastrofaalisia!
Kiintolevy olisi tod.näk. poksahtanut - onhan ubuntu kiintolevyjen supertuhooja!
Ubuntu - maailman eniten tietokoneita särkenyt käyttöjärjestelmä!
Tuola Wind-Tiedottaja kans haukkuu Linuxia vaikka ite käyttää http://keskustelu.suomi24.fi/node/10482670
Tuosa oikea linkki http://keskustelu.suomi24.fi/node/10478764
Älä jaksa. Tuon kaltaiset tietoturvaan liittyvät trollaukset ovat yhtä heikkotasoisia kuin American Dynamon ulostamat aivopierut Windowsista ja se on noloa.
Ihan yhtä heikkotasoisia ja noloja kuin omat sepustuksesi joten katsele peiliin vaan.
Esittele lisää... 0 haittaohjelmaa, ei virustorjuntaa, jo itse olen käyttänyt 7vuotta ilman mitään turhia virustojuntoja ja palomuureja, mikähän KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ minulla on? vihje on: ei ole todellakaan WINDOWS!
Esittele lisää...0 haittaohjelmaa, ei virustartuntoja. Jo itse olen käyttänyt 5 vuotta ilman mitään tartuntoja. Palomuurit ja virustorjunnat ovat automaattisia ja toimii taustalla, että mikähän KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ minulla on? Vihje: Se ei todellakaan ole ubuntu eikä mikään linux-rypistys?
Aivan oikein! Windows7 Home Premium. Se iki-ihana, suloinen, kaikilta osin toimiva käyttöjärjestelmä! Windows7 --- siinä toimii kaikki - ihan kaikki!
Ei toimi edes PDF tiedostot.
"Ei toimi edes PDF tiedostot. "
Niinh, koska olet täysin ammattitaidoton, kyllä mulla on näkynyt pdf:t windowsissa jo 15v. Koitahan vähä Matti-kultaseni opiskella sitä Windowsin käyttöä vaikka jollain atk-ajokorttikurssilla. :)
sulla varmaan olis maksusta tarjota jonkinlainen ratkaisu tohon tosi pahaan onkelmaan ?
Joo, toi on kyllä tosi paha. Olen pähkäillyt tätä asiaa jo kymmenen vuotta eikä vieläkään mitään ratkaisua näköpiirissä, en vaan millään keksi miten saan pdf tiedostot toimimaan.
Valehtelet. Microsoftihan vasta alkanut hehkuttamaan Windows 8:n tulevasta PDF tuesta. Aikaisemmin kun sitä ei ole ollut Windowsissa.
Ei siinä ole mitään ongelmaa kunnon käyttöjärjestelmillä. Windowsista vaan puuttuu PDF tuki ja sitten pitää ruveta jotain säätämään että saisi PDF tiedostot toimimaan.
Linuxistit eivät halua nähdä tuota listaasi, monet heistä ovat vieläkin henkisesti 90-luvulla jolloin Linuxille ei tosiaankaan ollut kuin muutama viirus. Sama homma koskee palomuureja, Linux jakelut eivät kuulemma tarvitse sellaisia...heh.
Linuxia käyttävät eivät edes tiedä onko konneella viirus vai ei, sillä linuxille tehdyt viirukset ovat salakavalampia kuin Windows vastineet. Linuxille ei edes ole kunnollista virustorjuntaa joten yleensä pöpöt eivät anna itsestään minkäänlaisia merkkejä.
Kyllä niitä palomuureja ja virustorjuntaa löytyy Linuxille ihan syystä, sillä jos Linuxilla ei olisi viiruksia ollenkaan, niin silloinhan kukaan ei olisi noita ohjelmia luonut.
Pahin on vielä tulossa! ja siitä Linuxilaiset saavat kiittää Ubuntua ja muita suosittuja jakeluja.
"Linuxistit eivät halua nähdä tuota listaasi, monet heistä ovat vieläkin henkisesti 90-luvulla jolloin Linuxille ei tosiaankaan ollut kuin muutama viirus."
Tottahan toki, heidän fantasioissaan windows on edelleen se sama bsodittava viruspesäke kuin win95 tai WinXP pre SP1, ja kun keskustelu uhkaa mennä epämiellyttäväksi linuxin kannalta (ainahan sen on periaatteessa), niin nostetaan nämä iänikuiset yli 12v vanhat itkut taas esiin. Vertaappa vastaavia linuxeja vuorostaan - vielä hirveämpiä.
"Linux jakelut eivät kuulemma tarvitse sellaisia."
Ei toki kun on teknisesti vajavainen ja tietämätön, linuxi kun tekee maagisia Voodoo-taikojaan koska Linus Torvalds on ohjelmointinero kaikkine GOTO-käskyineen niin virukset ja muut pysyvät loitolla ilman palomuuriakin ja pakettihallintaa.
"Pahin on vielä tulossa! ja siitä Linuxilaiset saavat kiittää Ubuntua ja muita suosittuja jakeluja. "
Viitaten osittain off-topiccina, MS korjasi lähestulkoon kaiken jo tuotteessa nimeltä Windows 2003 Server, se oli premium tuote ja maailma jäi pidättelemään henkeään linux-vastinetta odotellessa. Sitä linux-vastinetta odotellaan vieläkin?
Vuonna 2003 oli jo Red Hatilta ja Debianilta parempaa käyttistä.
"Vuonna 2003 oli jo Red Hatilta ja Debianilta parempaa käyttistä. "
Surkea iltasatu, lue toinen meille ja pitempi missä onnellinen loppu.
Wintoyn viruslistaa ei voi laittaa tänne. Se ei yksinkertaisesti mahdu.Ei riitä 5000 merkkiä.
truukryptillä 200 merkin tiadostoks ja lähetä kuuhu
Kyllä ne on ihan toimimaan suunniteltu.
Wind-Tiedottaja
Miten sä uskallat käyttää Ubuntua kun siihen on niin "paljon" viruksia?
En käytä sillä nettipankkia ym. Se on vain testaukseen tuolla toisella osiolla.
Ja Linux nimistä käyttöjärjestelmää kun ei ole olemassakaan niin nuo eivät siis toimi missään.
Linux nimisiä distroja on olemassa useita.
Ei ole. Linux kun on rekisteröity tavaramerkki joten sitä ei sellaisenaan saa käyttää käyttöjärjestelmän nimenä. Sitä voi käyttää osana tuotteen nimeä mikäli tuote käyttää Linuxia mutta "Linux" käyttöjärjestelmää ei ole missään.
oli OS = Linux
http://bit.ly/AwhSyL
http://searchenterpriselinux.techtarget.com/definition/Linux
http://en.wikipedia.org/wiki/Linux
http://www.webopedia.com/TERM/L/Linux.html
http://getgnulinux.org/en/linux/
http://oreilly.com/openbook/debian/book/ch01_02.html
Eikö kannattaisi jo luovuttaa?
Laitetaan varmuuden vuoksi vielä pari lisää:
http://www.linuxnewbieguide.org/content/chapter-1-what-linux
http://www.wisegeek.com/what-is-linux.htm
http://wellylug.org.nz/
http://www.cs.helsinki.fi/linux/whatis.html
http://www.pugetsoundtechnology.com/info/bsd.html
http://www.linuxlinks.com/local/WhatisLinux.shtml
http://www.tuxs.org/what.htm
Jos Linux muka olisi käyttöjärjestelmä, silloin sen pystyisi jostain ostaa tai ldata.
Aina kun yritän ladata Linuxia Linuxin kotisivuilta niin sieltä tulee kernelin lähdekoodit.
ta että mistä ne oikeen sen linkkuran taikoivatten ?
Älä ole roskapostirobotti.
Slapper hyökkäsi lukuisiin linux/Apache palvelimiin levittäen näin matoa miljoonille...
Hyvähyvä wintollotiedottaja vauhdissa taas!!!!!