Mikä on kun naaraskanillani on hirvittävä tuhovimma? Vapaana ollessaan kania ei uskalla jättää valvomatta kun järsii heti listoja ja pahvilaatikoita. Kaivelee myös nurkkia. Järsisi varmaan johdotkin jos pääsisi niihin käsiksi.
Häkissä ollessaan sama tuhovimma jatkuu. Kaivelee valtavasti, on jo tuhonnut kaksi pyyhettä, jotka ovat olleet sillä alusina. Nyt hällä on matto, jota myös kaivetaan, enkä tiedä kauanko tuo kestää käyttökelpoisena kun siinä on jo pari pirstoutunutta kohtaa. Järsii myös kaikki pesämökit piloille, ja tykkää kaivella myös vessalaatikossa, jonka pohja on nyt ihan hirveän näköinen kun siinä on kaivuu jälkiä, eikä se pissa tahdo lähteä niistä jäljistä kovinkaan helposti.
Miten saisin kanin rauhoittumaan ja olemaan tuhoamatta kaikkia paikkoja? Minulla on myös uroskani, jolla ei ole ikinä ollut tarvetta tuhota mitään. Ei ole koskaan edes yrittänyt listojen ja muiden järsimistä vapaana ollessaan, ja kaiveluakaan ei harrasta. Herralla on ollut käytössään sama pahvilaatikko mökkinä jo kohta vuoden verran, ja se on ihan vasta häkkiin laitetun näköinen. Tämän vuoksi uroskani saa olla asunnossa vapaana koko ajan, jopa yöllä on hänen häkkinsä ovi auki. Naaraskanille varaan juoksenteluaikaa sitten noin pari kolmetuntia päivittäin, koska en koko ajan jaksa olla valppaana ja kuulolla josko nyt järsittäisiin jotakin..
Kani tuhoaa paikkoja
4
338
Vastaukset
- siirilydia
Kanille kannattaa antaa jotakin sallittua pureskeltavaa, esimerkiksi niitä puunoksia. Tähän soveltuu esimerkiksi omenapuun, koivun, pajun ja kuusenkin oksat pienissä määrin (kuusen oksat värjäävät pissaa).
Nyt keväisin esimerkiksi tiimareissa myydään suht. halvalla sellaisia pajukransseja, niiden hinta verrattuna esimerkiksi nettieläinkauppojen pajulelujen hintaan on tosi pieni. Listojen järsimiseen saattaa auttaa esimerkiksi niiden valeleminen jollain pahanmakuisella, kuten etikalla, tabascolla, tai sitruunamehulla. Meillä on kaikki kulmat vedetty ilmastointiteipillä, kun niitä tykättiin kovasti järsiä. Jos haluat tuhoamisesta huolimatta antaa kanillesi enemmän jaloittelutilaa, niin esimerkiksi kompostiaidoista tehty aitaus häkin ympärille voisi toimia. Meille tulee sellainen käyttöön kun muutetaan uuteen asuntoon, jossa siis tuhoaminen on iso ei. Kanille kuitenkin järsiminen ja kaivaminen on luonnollinen asia, ja sille ei ikävä kyllä ole parempaa ratkaisua kuin yrittää korvata se jollain sallitulla järsimisellä.
Puput.netissä oli myös muistaakseni jonkunlainen keskustelu kaivelulaatikoista, eli siis laatikoista jonne laitetaan jonkunlaista hiekkaa tms, jota kanit saavat siis vapaasti kaivella. Toivottavasti tästä oli nyt jotain apua. :) - gabshdjh
Munkin kani on tehny tuhoja esim. pureskellut kauko säätimen nappeja ja järsinyt imurin johtoa!
- kanifani:)
Meillä on naaraskani ja se teki tuhoja ennen ; puri muutamia johtoja, lattialistoja, sohvan päällystettäkin....Nykyään kanilla on ympäri kämppää pahvia, vessapaperihylsyjä ja aktivointipallokii, vaikkakaa se ei oikeen siitä tykkää :D mutta kannattaa laittaa häkkiin pahvia ja jyrsittävää mitä se saa jyrsiä luvalla ja myös häkin ulkopuolelle :)
- äiti71
annappa kuule porkkanaa ja hae pellon laidalta kaneille pajua jota saavat järsiä koska niiden pitää saada järsiä jotain kovaa ja se hyvä puoli kun kani syö pajua niin sen hampaat ei pääse kasvamaan liian pitkiksi..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512