Tietosuojavirhe: yhteisönäyttö juoruaa iän

ujo piimä

Yhteisönäytössä, esimerkiksi auto-yhteisössä

http://www.suomi24.fi/yhteisö/#searchText=auto&age-min=&age-max=&narrow=all&age-min=&age-max=&province=&city=&last_login=6kk&occupation=&education=&sort=age&display=vcard&page=1

rekisteröityneen käyttäjän ikä voi paljastua vuodenkin tarkkuudella, vaikka olisi kieltänyt syntymäpäivänsä näyttämisen.

Tietosuojavirheen korjaamisen asti käyttäjä voi toimia näin:
- poistaa kaikki tagit perustiedoistaan
- ei kerro oikeaa ikäänsä rekisteröityessään

6

197

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ujo piimä

      Lisäys: yhteisönäytön järjestely iän mukaan toimii, vaikka rekisteröitynyt käyttäjä olisi kieltänyt syntymäpäivänsä esittämisen.

      • ujo piimä

        Vielä lisäys tiai tarkennus: kun lisäät perustietoihisi sinua kiinnostavia asioita, vaikkapa auto, urheilu, parisuhde, ruoanlaitto, jne, liityt 'yhteisöihin', joilla on samat kiinnostuksen kohteet. Kun klikkaat jotain antamistasi kiinnostuksen kohteista, näet sen 'yhteisön' jäsenten iät. Vaikka syntymäpäivän näyttö olisi kielletty, yhteisön nimimerkkilistan järjestely iän mukaan voi paljastaa ikäsi.

        Voit selvittää kenen tahansa kiinnostuksen kohteen olemalla hetken aikaa jossain samassa yhteisössä kuin se, kenen ikä sinua kiinnostaa. Jos esimerkiksi hän on ilmoittanut kiinnostuneensa aiheesta 'homo', laita itsellesi sama kiinnostus, klikkaa sitä kiinnostuslistassi, ja niin saat nikkilistan yhteisöstä 'homo'. Jos listassa on useita nimimerkkejä, järjestä se iän perusteella, jolloin valitsemasi nikki voi sijoittua kahden sellaisen nimimerkin väliin, jotka ovat antaneet luvan kertoa ikänsä, ja valitsemasi nikin ikä on jossain näiden kahden nimimerkin välissä tai sama kun jomman kumman tai molemman (kaikki kolme voi ollla samanikäisiä). Poista tämän jälkeen kiinnostuksesi kohteista 'homo', ellet halua kuulua siihen yhteisöön.

        Aika pelle juttu tuo on siksi, että useimmat rekisteröityneet käyttäjät ei edes ymmärrä, että ilmoittaessaan itseään kiinnostavia asioita hänet samalla liitetään 'yhteisöihin', joista hän on kiinnostunut, eikä tällaisesta kytköksestä kerrota, ainakaan niin selvästi, että ymmärtäisi heti yhteisön ja kiinnostuksen olevan yksi ja sama asia. Siis: jos olet kiinnostunut jostain, sinut sijoitetaan siihen yhteisöön, eikä siihen kysytä sinulta lupaa!

        Yksityistietojen esittäminen vastoin kieltoa, rajoitetustikin, on tietenkin erittäin vakava virhetoiminto. Se on korjattava pian.


    • Entinen käyttäjä.

      Ku(in)ka voi olla niin vammainen, että luovuttaa yhteystietojaan Suomi24:lle?

      Yritykselle, joka mahdollistaa 3:tta vuotta jatkuvat ja toistuvat vihakirjotukset sivuillaan:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10495738

      - Linkissä esiinnytään valetahona, ja kutsutaan ihmisiä valekutsuihin. Normaalisti toisena esiintymisestä tai tuollaisesta tietovuodosta saisi sakkoja, mutta Suomi24 EI VAAN VÄLITÄ KÄYTTÄJISTÄÄN.

    • Hei käyttäjät,

      Me välitämme teistä, ja teemme palvelua nimenomaan teille. Aina kaikki ei mene ihan suunnitelmien mukaan, mutta toivottavasti näette, että yritämmme parhaamme. Ja voitte uskoa, että täälläkin ketuttaa, kun asiat eivät mene niinkuin piti. :)

      Antoisia keskusteluhetkiä kaikille!

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

      • kuntoon..,,..

        ..kyllä me siihen ketutukseen uskotaan mutta.....jättäkää ne uudistukset ja keskittykää korjaamaan vanhat virheet...ja sitten pikkuhiljaa sitä uutta.....
        ...ja ainahan voitte tiedoittaa......sitä ette juuri koskaan tee....


    • brown-eyed.girl

      Ellu on ihan kiva, muttei se voi mitään kun Pauliina-setä, se on tän saitin johtaja, se siellä kaikkia meitä vihaa.

      Ellu on ainut joka ei vihaa minua niin jätti-paljon kuin kaikki muut, mutta Pauliina-setä pakotta Ellun vastaamaan ihan pehmeitä.

      Juu ja minä en saa jutella täällä, mut on bannittu eikä keskusteluissa näy enää minun eikä ystävieni keskusteluja, oman keskustelut on poistettu.

      Juu Pankaa valittaen Pauliina-sedälle
      http://www.aalto-setala.fi/blogit

      On sen näemmä muutkin poikotoineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      150
      2911
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      99
      1850
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1359
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1342
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe