Okesennus nimimerkillä

Ilkassa tänään

Ilkan toimittaja ei kolumnissaan näe yhtään syytä, miksi ihmiset kirjoittavat keskusteluihin nimettöminä. Ymmärrättekö te toimittajaa paremmin? Minä ymmärrän.

http://www.ilkka.fi/mielipide/kolumnit/oksennus-nimimerkilla-1.1156842

Katsoin toimittajan innoittamana, miten runsasta ja kiinnostavaa keskustelua merkittävän maakuntalehti Ilkan nettisivulla sitten nimillä käydään. Suosittelen, käykääpä toteamassa. Toimittaja ei ymmärrä saavutuksessa olevan mitään vikaa?

8

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffdrt4443

      NO ILKKA ON ILKKA.Ei järjen kanssa mitään tekemistä.

    • """"""""``

      So oli vain yksittäinen mielipide.

    • T-Toisenlainen

      Tervehdys, Te Toisenlaisen Lapuan edustajat, jotka käytte täällä lukemassa!

      Lapuan Sanomissa tänään Teppo Ylitalo liittyy Suomi24:n Lapua-sivun halveksujiin kuvaamalla sen olemusta näin. Täällä "elää toisenlainen Lapua ja jossa vallitsee anarkia ja äänekkäämmän oikeus".

      Filosofi Timo Airaksinen sanoi joku päivä sitten televisiossa, että joka tapauksessa tällaiset nimettömien puheet, ajatukset ja tuntemukset ovat olemassa, vaikka niitten ilmitulo estettäisiin sensuroinnilla tai vaadittaisiin nimi joka keskustelupalstakirjoitukseen. Ei ne katoa kieltämällä.

      Timo Rädyn innoittamana tänne näytti tulleen uusi alotus Lapuan kaupungissa tapahtuvasta työpaikkakiusaamisesta. Hyvä! Ettei vaan olisi anarkiaa ja vahvemman oikeutta käytetty ihmisten savustamiseen? Eihän sellaisista saa kirjoittaa. Eikä tietenkään saa kirjoittaa mitään Prässikahvilanpitäjien häädöstä jonkun toisen yrittäjän tieltä ja Lapuan Sanomiahan ei ainakaan sovi arvostella, vaikka se on hiutunut hiutumistaan (tänäänkin). Jne. jne.

      Tietenkin soisi, että tänne kirjoittavilla olisi joku tolkku ja sivistystaso, mutta että täällä vallitsisi anarkia ja äänekkäämmän oikeus, niin sehän on hienopierun maailmanselitys. Älkää lannistuko, Toisenlaiset, kirjoittakaa tuntojanne Lapuasta. (Teppokin käy niitä lukemassa!)

      • valtuutettuko

        Niin kuka tämä Teppo oikein on?


      • jos kiinnostaa
        valtuutettuko kirjoitti:

        Niin kuka tämä Teppo oikein on?

        Jos itselleni herää joku kysymys, kysyn ensin Googlelta. Suosittelen samaa sinulle.


      • Mani Pulointia
        jos kiinnostaa kirjoitti:

        Jos itselleni herää joku kysymys, kysyn ensin Googlelta. Suosittelen samaa sinulle.

        Minä kysyn ensin äiteeltäni. Kertoo totuuden, toisin kun Kuukkeli.


      • Ei ääntä tepolle
        valtuutettuko kirjoitti:

        Niin kuka tämä Teppo oikein on?

        Se on kaupungin hallituksessa jo jo jo jo miehenä. eli eimikään


    • Open your eyes

      Sehän on pystyyn kuallu voorumi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe