Moi vaan kaikki. Nyt on todella tärkeää asiaa! Ostaessaan kaupasta toiselta puolelta maapalloa tulleita appelsiineja, kiivejä ja muita tuskin kukaan ajattelee, kuinka paljon se samainen pieni hedelmä on tuhonnut luontoa. Pilaantumista estämään sitä on monet kerrat suihkutettu myrkyllisillä aineille. Sen viljelyssä on käytetty todella tuhoisia lannoitteita. Sen lentokoneella/laivalla tuonti on pilannut meriä ja metsiä. Ja miksi näin tehdään? Siksi, koska SINÄ tahdot niitä. Asia on vaikea uskaltaa tunnustaa itselleen, mutta ei syyn vierittäminen toisten niskaan pelasta maailmaa. Me olemme parhaillamme tuhoamassa kaikkea mitä olemme saaneet. Luonto on jo kymmeniä tuhansi vuosia elättänyt lajiamme. Ja nyt me pilaamme kaiken. Sademetsien jatkuva hakkuu ajautuu pian siihen, että ne (maapallon keuhkot) lakkaavat olemasta. Näin loppuu myös elämä! Otsonikerroksen jatkuva hupeneminen johtaa pian siihen, että pian koko kerros häviää, ja säteily valtaa maan! Jatkuva kaupungistuminen johtaa siihen, että pian metsää ei enää ole! Jatkuva keinotekoisten lannoitteiden käyttö (elintärkeän ruoan raaka-aineiden teossa) johtaa pian koko maaperän pilaantumiseen. Oikeasti kaiken tämän estoon olisi ratkaisu, mutta jaksavatko ihmiset kiinnittää siihen oikeasti huomiotaan. Ajatellaan vain, että ei se minun elinaikana tapahdu. Asioiden jatkuva siirtäminen huomiselle johtaa siihen, että pian se on myöhäistä. Kai jokaisen omatuntoa pitäisi kolkuttaa, että osittain minun takia koko maapallon koko elämä loppuu! Että omat lapsen lapseni kuolevat minun takiani.
Onko siis todella niin vaikeaa lajitella jätteet ja kierrättää ne? Onko vaikeaa ostaa saastuttamaton sähköauto. Olisi myös erittäin easya hankkia taloonsa sählölämmitys. (Omakotitaloista tulevat päästöt ovat suurin syy happosateiden jatkuvaan lisääntymiseen. Happosateet valuvat maan läpi pohjaveteen myrkyttäen ainoan puhtaan veden ja tuhoten päältä kaikki kasvit.) Olisiko niin vaikeaa ostaa luomutuotteita, vaikka ne ovatkin hieman kalliimpia. (Hinta laskee, jos niitä aletaan käyttämään enemmän.)
Maapallo on tuhoutumassa meidän takiamme. Ja kun sanon, että ehlä vielä on toivoa, en sano, että sitä todellakaan on paljon! Tartutaan nyt ydessä yhteiseen tehtäväämme ja pelastetaan maailma! Luonto kiittää!
TÄRKEÄÄ ASIAA!
8
302
Vastaukset
- voi lapsi sua
Voi sua löllölellilaps. Sähkökö ei saastuta mielestäsi kun sitä tulee possunkärsän näkösestä jutusta seinästä. Onpa muut tyhmiä, kun ei ole tuota keksinyt.Tuonkin ajan kun olet tuota lapsellista tekstiäsi raapustanut ja sähköä ja energiajuomaasi kuluttanut olisit voinut itse parantaa teoillasi maailmaa. Olet juuri sellainen, että muiden pitäisi, mutta enhän minä voi.
- tuuppa todellisuutee
Mie paskat nakkaan tollasille löpinöille. Eletään kun ellun kanat, niin kauan kun on elämää. Kun vielä öljyä löytyy, niin miepä pakkasella annan ison tiisselin rutkuttaa, ihan vaan köyhien kiusaksi.
- Luomuboy
Taisin arvata, että täs käy näin. En kuitenkaan jaksa nyt alkaa selventää, kun ootte tolla asenteella... UNOHTAKAA
- bensaa suonissa
eletää nyt ku viimistä päivää ja talletetaan kaikki kaunis mieliimme ja sitte ku kuolemme ni kuolemme onnellisina
- ___---___
Ei kai tässä enää muu auta.... :(
- akka vaan
paras luonnonsuojeluteko on jättää lapset tekemättä. Seuraavaks muuta susun tyhjään torppaan ja elä vain omavaraistaloudessa. ja jos äly riittää, ala keksiä kestävää energiantuotantoa joka mahdollistais appeliinien viljelyn tööllä pohjoisessakin!
- SiisNiinKuDAAA(;;;;;
Paras luonnonsuojeluteko on hypätä 20. kerroksesta
- Nii peijjana
Nii, turhaa roudata etelän hetelmiä tänne kun miljoonia kiloja vitamiineja mätänee metsiin. Lähes ilmaisia. Nokihiukkasvasaroille riplavero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.36212942S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam823912Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu183911Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko613834- 853284
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta603170IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1353078- 1033048
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju442922Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592734