Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Euro Jackpot - voittotodennäköisyys pieni

Todennäköisyys voittaa Euro Jackpot:ssa on erittäin pieni vain 1/60000000 (eli siis 1/(60M) , eli siis 1/(59325280), normaalissa lotossa todennäköisyys on noin 1/(15M) ja VikingLotossa 1/(12M).

Yksi rivi tuossa uudessa lotossa maksaa 2Euroa, joten ei siis kannata tuohon rahoja laittaa; varsinkin kun pelaajia on tuossa pelissä todella paljon pitkin eurooppaa!
6516022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 65

Vanhimmat

JA KATSOKAA VOITON JAKOA!

luulin että parilla oikein saisi jo satasia mutta hupsis hei.
4 oikein saat noin 3 000 voiko tuo olla oikein, sanokaa jos olen väärässä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Eurojackpot

olen samaa mielto jmo kanssa tuo peliraha 2e suhteessa pelaajiin ja kontra voittoihin on surkea

Äänestä

Wikipediassa on virhe osallistuvien maitten kartassa . Sieltä puuttuu Slovenia ja Italia , Islanti , Ruotsi ja Norja on liikaa.

Äänestä
  • Ja silti Norjaan menny n.13.5 miljoonan euron potti 03.05.2013...

    Äänestä

Hyvin" on voittoluokkia jos joskus tulis jtn... lottoo 1:n ruudukon 2€ se riittää.

Äänestä

Pieni vihje peliin:Pitäkää aina samat tähtinumerot joka kierroksella yhdessä rivissä ja kaksi vakionumeroa päänumeroina . Muut kolme päänumeroa vaihtellen.En tiedä voittaako sillä tavalla .

Äänestä
  • No mutta toi oli tosi hyvä vihje, heti peliin.

    Äänestä

  • Ei voita sen paremmin, kuin muuttamalla kaikkia numeroita, Teoriassa vain samoja numeroita pitämällä on mahdollista "todennäköisemmin" voittaa seuraavan 50 vuoden aikana, kuin vaihtamalla numeroita.

    Äänestä

Ensimmäinen arvonta suoritettu ja Veikkaus on julkistanut voitonjaon. Onkohan tuo voitonjako Suomessa pelatuista riveistä vai kaikkien osallistujamaiden voitonjako. Tästä on minulla epäselvyys. Jos se on vain Suomen niin mistä näkee kaikkien maiden?

Äänestä

kuule pasi, me ei tiedetä!!!!!

Äänestä

No on toi kymmenen kertaa parempi ku Italian SuperUnaLotossa (1 / 622 000 000), jossa valitaan kuusi numeroa yhdeksästäkymmenestä

Äänestä

Mihinkä aikaan on itse arvonta?

Äänestä

ihan hanurista. ja jos aikuiste oikeest miettii niin mitä ihminen tekee esim. 90 miljoonalla eurolla? Jos kuitenki suurimalle osalle riittää miljoonakin! Veikkaus luuleet että mitä isommat potit niin ihmiset veikkaa hullunlailla mut kyllä siinäklin tulee raja vastaan. Ja mielestän nyt se on ainakin tullut.Ja vielä 2€ rivi/todennäköisyys niin hullua jos tällainen peli tulee menestymään.

Äänestä
  • Kyllähän kirjoittamasi teksti on niin suurta potaskaa että ei mitään rajaa. 99% pelaajista tykkää isommista poteista ja tavoittelee niitä vaikka todennäköisyys on olematon. Miljoonalla ei todellakaan elä loppuelämää, parilla kymmenellä jo elää.

    Äänestä

  • itendstonight kirjoitti:

    Kyllähän kirjoittamasi teksti on niin suurta potaskaa että ei mitään rajaa. 99% pelaajista tykkää isommista poteista ja tavoittelee niitä vaikka todennäköisyys on olematon. Miljoonalla ei todellakaan elä loppuelämää, parilla kymmenellä jo elää.

    kyllä elää jos oot jo 40 v.

    Äänestä

  • Oikeessa oot!
    Mä näkisin mieluusti noin miljoonan tai 2milj. max nuo päävoitot, ja sitten jaettais noin 50-5000 e voittoja paljon enempi.

    Nykysin on tosi tyhmää ku työpaikan porukkalotossa - 10hlöä - tulee pienin voitto ni lunastan vain 10 centtiä! Kultakehyksiin pitäs laittaa se lappu, osoituksena järjen sumentumisesta.

    Äänestä

  • Arska Vaan kirjoitti:

    Oikeessa oot!
    Mä näkisin mieluusti noin miljoonan tai 2milj. max nuo päävoitot, ja sitten jaettais noin 50-5000 e voittoja paljon enempi.

    Nykysin on tosi tyhmää ku työpaikan porukkalotossa - 10hlöä - tulee pienin voitto ni lunastan vain 10 centtiä! Kultakehyksiin pitäs laittaa se lappu, osoituksena järjen sumentumisesta.

    Lottoamisen koko ideahan on ISOSSA potissa, ei niillä pikkuvoitoilla mitään tee. Porukka pelaa nimenomaan haaveillen täysosumasta.

    Eipä silti, en minä tiedä, mitä ihmettä tekisin kymmenellä miljoonalla. MIljoona tai kaksi, työnteko loppuisi kuin seinään. Joku näkyi aiemmin vinkuneen, ettei miljoonalla elä loppuelämää. No, sehän riippuu tietty siitä, paljonko sitä loppuelämää on jäljellä :) Mutta keskipalkkaisella sinkulla on Suomessa käytössään elämiseen vajaa 30 000 euroa per vuosi ja ihan hyvinhän sillä elää. Miljoona riittäisi samaan elintasoon 33 vuodeksi, jos saa sijoitettua pääoman niin, että nettokorkotuotot ylittävät inflaation. Kun keskimääräinen elinikä on nykyään 80 vuotta, niin 47-vuotias voi siis luottaa elävänsä loppuikänsä sillä miljoonalla. Itse asiassa nuorempikin, jos on vain ollut edes jonkin aikaa työelämässä eli eläkettä on kertynyt.
    Niin juu, ja tässä en edes ottanut huomioon sitä mahdollisuutta, että muuttaisi jonnekin halvempien elinkustannusten maahan.

    Äänestä

  • Mitä tekee miljoonilla.No onnea peliin ja jos osuu voitto.Niin sitten tiedät.👍👍👍👍

    Äänestä

  • itendstonight kirjoitti:

    Kyllähän kirjoittamasi teksti on niin suurta potaskaa että ei mitään rajaa. 99% pelaajista tykkää isommista poteista ja tavoittelee niitä vaikka todennäköisyys on olematon. Miljoonalla ei todellakaan elä loppuelämää, parilla kymmenellä jo elää.

    Höpö höpö. Vai et elä miljoonalla. Niin se on siitä kiinni miten elät.😃

    Äänestä

Ensin porukka vinkuu lottoa, jossa olisi iso päävoitto, ja sitten kun sellainen tulee, aletaan vinkua todennäköisyydestä. Missä hörhömaailmassa te oikein elätte?

Äänestä
  • Porukalla, 15 numeroa on käytössä. Jos niihin sattuu niin on pieni mahdollisuus saada ja tähti numeroidenkin pitäisi osua.

    Äänestä

  • Jos ne ois eri ihmisiä joiden mietteet netissä siis eroaa tosistaan...

    Äänestä

  • Porukka ei tunne käsitettä kohtuullisuus. 2012 päävoiton maksimi oli 90 milj. ja se on yli kenenkään tarpeen! Yksi kaveri on sanonut, että kun saa 20 milj. niin ei saa kuin 20 milj. ongelmaa ja siinä on viisaus!

    Äänestä

Kuis on mahdollista, että , kun Keno oli vielä nuori, sattui yhdeksän täysosumaa pääkaupunkiseudulle. Kaikki yhdeksän samalla kierroksella.
Ihmettelenkin minkä virheen Veikkaus OY teki, kun osumia oli noin paljon ?

Äänestä
  • Niinpä, Kenossa jostain syystä voitti tosi usein silloin alkuaikoina. Kenties Veikkauksella arvonta koneetta on säädetty arpomaan useammin ei-voittavia numeroita. On tämä digitaalinen aika sit helppoa.

    Äänestä

  • ex-veikkaaja kirjoitti:

    Niinpä, Kenossa jostain syystä voitti tosi usein silloin alkuaikoina. Kenties Veikkauksella arvonta koneetta on säädetty arpomaan useammin ei-voittavia numeroita. On tämä digitaalinen aika sit helppoa.

    Sama koskee nyt eurojackpottia, nyt annettiin Suomeen päävoitto ja koukutetaan ihmisä ja sen jälkeen ei mitään - ihan niin kuin kenossa. Tietokone tietää.

    Äänestä

  • ex-veikkaaja kirjoitti:

    Niinpä, Kenossa jostain syystä voitti tosi usein silloin alkuaikoina. Kenties Veikkauksella arvonta koneetta on säädetty arpomaan useammin ei-voittavia numeroita. On tämä digitaalinen aika sit helppoa.

    Hu huh. Vai säädät koneita ja pyöriviä palloja...Hu Hu ja ha ha.🤯

    Äänestä

Nyt hehkutetaan joka helkkarin tuutissa tota Suomeen tullutta voittoa, että saadaan ihmiset koukkuun pelaamaan kallista peliä ja kasvattamaan Veikkauksen liikevaihtoa. Sama oli silloin kenon alussa. Voittoja ropisi, itsekkin sain jopa kaksi kertaa 5000 euroa ja 2400 ja 1200 sekä 200:n voittoja ties kuinka monta kertaa. Tämä oli siis Kenon alussa, mutta sitten voitot loppuivat kuin seinään. Hoksattiin katsoa tietokoneella, miten ihmiset ovat pelanneet ja siihenhän ne loppuivat - ei enää mitään edes 100 euroa moneen vuoteen. Ja samaa sanoo joka ainut tuttava ja tuttavan tuttava. Samoin tulee olemaan eurojackpostissas - ei tarvitse tämän jälkeen odottaa, että Suomeen tulisi voitto.

Keitähän tosiaan ne 9 oli, muistan sen hyvin. Nythän ei edes voitonjakoja ilmoiteta - menee niin harvakseltaan että johan se herättää ihmetystä. Miksi ei voida ilmoittaa samalla tavalla kun nyt eurojackpotissakin - mikä mättää???
Jos ei ilmoitettaisi niin johan sitä muut maat älähtäisivät mutta suomalaisille saa tehdä mitä vaan.

Äänestä

Ilmoitus suomeen tulleesta voitosta oli ylen nettisivulla 00.03 kirjoitettu, vaikka arvonta alkoi 00.05. Normal?

Äänestä
  • Nyt uutisen ilmestymisajankohdaksi on muutetty 00.16, todella outoa.....

    Äänestä

Silloin aikoinaanhan huomattiin kenossa sama juttu, nettisivuilta näki tulokset aikaisemmin kuin arvonta oli suoritettu.

Äänestä

Tod näköisesti mitään ''voittajaa'' ei ole olemassa. On vain veikkauksen kusettaminen, että muka joku voitti. Omaan kassavirtaan palasi jollain ''tekovoittajalla'' - jolla muka Seinäjoen osoite. Yhtä fuulaa feikan pelit.

Nyt koko sjk kylä kuhisee vaikka kukaan ei voittanut. HYVÄÄ PÄIVÄÄ :D

Äänestä
  • kyllä tää semmonen suoli24 on et voi morjes.... vittu mitä salaliitto-teorioita. pian se nähdään kenen elämä on vituillaan.

    Äänestä

  • apina kirjoitti:

    kyllä tää semmonen suoli24 on et voi morjes.... vittu mitä salaliitto-teorioita. pian se nähdään kenen elämä on vituillaan.

    Kyllä!

    Olisi mukava keskustella lotoista älykkäämpien kirjoittajien kanssa, mutta täällä on vain häviämisestä katkeroituneiden idioottien salaliittoteoriat jokaikisessä viestiketjussa.

    Kas, kun ette idiootit jo väitä että kaikki lottovoitot menee vain vapaamuurareille ja niistäkin vain sille ylimmälle 33 asteen tasolla oleville.

    Äänestä

  • kylä?

    Äänestä

  • Tuossahan on oikein puupään kommentti.Hyvää päivää ja näkemiin. 🤣🤏

    Äänestä

Onkohan muilla mailla tiedossa, miten suomessa toimitaan ja mitä kaikkea täällä epäillään esim. koskien kenoarvontoja (myös lotto) ja miten täällä ei julkaista kenon voitonjakoa, joka jo pelaajille on erittäin tärkeä tieto koska sen mukaan voi miettiä, mitä tasoja kannattaa pelata (missä tasossa tulee eniten (päävoittoja).

Vaan eipä vaan julkaista vaikka noottia on mennyt ties kuinka paljon jopa sisäasiainministeriöön ja poliisihallitukselle.

Äänestä
  • Todennäköisyydethän ovat laskettavissa ja taitaa olla jopa Veikkaus ne julkaissut. Toteutuneet voitot eivät ole merkityksellinen tieto, koska ne eivät vaikuta millään tavalla arvontoihin. Todennäköisyydet pysyvät.

    Äänestä

Kaikissa lotoissa on suhteellisen pieni voittotodennäköisyys.

Eurojackpotissa päänumeroiden todennäköisyys on selvästi parempi kuin muissa lotoissa, mutta ongelman tekee lisänumeroiden kuuluminen päävoittoluokkaan.

Eurossa se päänumeroiden määrä on 1/2 100 000 ja lisät 21, eli se 61 milj.

lauantailotossa 1/15 370 937

viikinkinissä se on jotain 1/12 380 000...

Pitäskin joskus laskee miten viikinki ja lauantai muuttus jos säännöt olis samat ku eurojackpotissa. siis kuitenkin niin, että lisänumerot on samoissa paloissa.

Äänestä
  • Lähes vuosi, siinä meni, että suomeen saatiin täysosuma ja vielä 5 2 , eli

    täysi. Miten jatkossa, noihan tuon arveltiinkin jo menevän, että harvoin osuu

    suomeen, kerran kaksi vuodessa.

    Vaikka suomalaisten innokkuudesta sanotaan mitä sanotaan veikkauksen sanalla,

    Totuus on, että osumista tähän asti on Saksaan mennyt 2 yksi Tanskaan ja Yksi Suomeen.

    Luulen, että Saksalaiset ovat tähän asti eniten voittaneet.

    Äänestä

  • Näinpä, ja jo 5 1:llä saa satoja tonneja.

    Korjaan kuitenkin nyt ihmisten käsityksiä noista todennäköisyyksistä.

    Lauantailotossa todellakin 7 oikein voi tulla yli 15 miljoonalla eri tavalla

    Eurojackpotissa 5 2 noin 60 miljoonalla

    Viikingissä 6 oikein voi tulla yli 12 miljoonalla tavalla, MUTTA!!!
    Jos haluat saada myös onnennumeron riviisi etkä tyydy siihen 600 000€ mikä on päävoitto monesti ilman sitä onnennumeroa, pienenee todennäköisyys 1/99 000 000.

    Siitä voi siis miettiä mitä peliä kannattaa pelata. Tietenkin kaikkia jos haaveilee rikastuvansa, mutta tuossapa nuo todelliset todennäköisyydet.

    Tieto on saatu veikkaukselta ja kaikki voi itse soittaa sinne ja kysyä tuosta, ovat velvollisia kertomaan.

    Äänestä

se voittaa kellä oikea rivi piste

Äänestä

Saispa tietää mitä Eurojackpot ajattelevat pyöriessään rummussa ,onko niillä jonkilainen nokkimisjärjestys ketkä saavat mennä uusiksi päänumeroiksi ja tähtinumeroiksi lauantain arvonnassa. Toivottavasti pyörivät minulle suotuisasti.

Äänestä
  • 15-20 Prosenttia kaikista pelatuista riveistä on Suomesta ja pelin päävoiton

    todennäköisyys luokkaa 1:60 miljoonaan, joten toedennäköisyys, että suomalainen

    voittaa on vielökin pienempi, luokkaa 1:300 miljoonaan.

    Äänestä

  • Pohdintoja kirjoitti:

    15-20 Prosenttia kaikista pelatuista riveistä on Suomesta ja pelin päävoiton

    todennäköisyys luokkaa 1:60 miljoonaan, joten toedennäköisyys, että suomalainen

    voittaa on vielökin pienempi, luokkaa 1:300 miljoonaan.

    Tässä on työpaikka juuri sinulle:

    http://www.rahapeliopas.fi/matemaatikko.php

    Äänestä

  • Pohdintoja kirjoitti:

    15-20 Prosenttia kaikista pelatuista riveistä on Suomesta ja pelin päävoiton

    todennäköisyys luokkaa 1:60 miljoonaan, joten toedennäköisyys, että suomalainen

    voittaa on vielökin pienempi, luokkaa 1:300 miljoonaan.

    EI, mahdollisuus, että voitto tulee suomeen ei ole yhtään sen pienempi, niitä mahdollisia rivejä ei ole yhtään sen enempää, kuin se n. 60 miljoonaa. Eikä mahdollissus siis ole yhtään sen pienempi tai suurempi kuin missään muuallakaan.

    Äänestä

no mitäpä tekisit, jos voittaisit sen 39 miljoonaa.. toisiko se enemmän murheita, kuin iloa.. tiedä tuota?

Äänestä
  • Ei se ole jutun idea. Riittää, että tavoiteen saavuttaa. Sitten Otetaan uusi tavoite.

    Äänestä

Minäpä voitin 8,50€ europotista :)

Äänestä

4 1 osumalla voitto oli nyt 195,90€, ei hyvää päivää noita voittoja. Todella naurettavaa. Ei todellakaan kannata tohon rahojaan laittaa. Kerran elämässä voi juuri tuon 4 1 voittaa, rikastutko, saat itse päättää....

Äänestä

Netissä oli joskus sellanen lotto generaattori (enää en sitä löytänyt), pistettiin se kaverin kanssa rullaamaan. Laite lottosi yhden rivin per viikko (sai valita että joko joka viikko sama rivi, tai satunnainen rivi) ja kun sen laittoi täysille, se surrasi vuosia sekunnissa. Kaveri sai 7 oikein jossain 30 vuoden lottoamisen jälkeen. Itse kyllästyin lottoamiseen 116 000 vuoden jälkeen, ei päävoittoa. Joku lähemmäs sata kertaa oli 6 oikein ja pikkuvoittojen jälkeen olin muistaakseni joku 3-5 miljoonaa euroa tappiolla. 116 000 vuotta on melko pitkä aika lotota. No mitä tästä opimme? Emme juuri mitään, lottoan silti. :)

Äänestä

Europottilotto. Toiveemme paremmasta maailmasta.

Äänestä

Vittu mitä totaalipaskaa. "Työnteko loppuis ku seinää 1-2 miljoonalla" 1. Sä tulisit hulluks jos istuisit vaa himas juomassa vuosikerta punaviiniä etkä tekis töitä. Plus miljoonalla ei elä edes kymmentä vuotta vaikka niin ehkä ajattelis, joo kesk. verto ihminen tienaa 30 donaa per vuos mutta kuka elää lottovoiton jälkeen sil 30 tonnilla vuodessa, ku samanverran menee jo uuteen mersuun, toinen kolmekymppinen perseilyyn yms leveilyyn ja kuinka paljon menis Karibian reissuihin yyämäs. Ja kaikki nimenomaan pelaa lottoja sun muita että ne olis miljonäärejä, jos mä pelasin lottoo pelaisin sen takia että voisin kehittää kellarissani jonku 4 miljardin arvosen ohjelmistoyrityksen like a Kevin O'leary ja sen jälkeen tehä oikeesti jotain rakentavaa tms. Ruokkia niitä ylihuomioituja kehitysmaa lapsia.

Äänestä
  • Totaalipaskaa kyllä, mutta SINUN kirjoittamaasi. Hain esiin kirjoituksen, johon tuo sinun tekstisi näyttää olevan vastaus ja totesin, että sen kirjoittajalla on selvästi realistisempi ote elämään kuin sinulla.

    1) Se, että sinä olet ADHD, ei todista muiden olevan. Normaali-ihminen viihtyy kyllä ilman töissäkäyntiä. Jos sinulle se olisi ylivoimaista, se todistaa vain pahanlaisen kytkentävirheen aivoissasi.

    2) Minkä h-tin takia pitäisi ostaa sitä uutta mersua jne.? Ei meikäläisen kulutus ainakaan kovin paljoa muuttuisi, jos olis ne pari miljoonaa yht'äkkiä tilillä. Matkustelu kyllä lisääntyisi, mutta sitä komensoisi alemmat elinkustannukset muualla (meikäläinen rupeaisi luultavasti asumaan talvet jossain halvassa etelän maassa).

    3) "pelaisin sen takia että voisin kehittää kellarissani jonku 4 miljardin arvosen ohjelmistoyrityksen" -ttu mikä ääliö.Varsinainen aivoinvalidi. Minkä takia rehkiä moiseen, kun ei tarvitse?

    Äänestä

  • Ei siihen tarvita edes miljoonaa, että työnteko loppuisi kuin seinään. Toki meikäläisen tilanne eroaa keskiarvosta, ikää melkein 55, asunto maksettu ja veneestä/autosta on niistäkin vain hiukan lainaa jäljellä. Vene on riittävän iso ja hyvä loppuiäksi, auto on sekin käytetty mutta kyllä sillä ainakin 10 vuotta ajaa hyvin. Sen verran hyvissä duuneissa olen ollut tähän asti, että eläkettä on kertynyt jo melkein pari donaa.
    Joten: puoli miljoonaa riittäisi meikäläiselle. Vaikka ne siat nostaisivat eläkeikää niin, että vasta 70-vuotiaana alkaisi tuo jo tienattu eläke juosta, niin puolesta miljoonasta riittäisi mulle sitä ennen suunnilleen saman verran per vuosi kuin nykyinen nettoliksa. Ja jossain välissä voi myydä asunnon ja käyttää nekin rahat elämiseen.

    Äänestä

Onko Lottolandia laiton yritys.Ja miten saa voittorahat Lottolandiasts,jos sieltä voittaa rahaa.

Äänestä

On laiton.Voittoja eivät koskaan maksa.

Äänestä

Eurojackpot arvontaa ei enää näytetä telkkarissa, tulokset vaan ilmestyy teksti tv tai netin sivuille.
Aikas hämäräperäistä touhua, kun kattelee viime aikojen tuloksia, niin eipä voittoja enää jaella kuin murusia. Olen lopettanut tämänkin pelaamisen.

Äänestä

Niin pä Niin.Voittajan on kai helppo hymyillä.Mut ihan vaan tiedoksi. Ei voita jos ei pelaa.Onnea muillekin.

Äänestä
  • Tuossa on paljon totta. Harva taitaa kuitenkaan saada sitä ns. "miljoonaa" ekalla poletilla. Kannattaa kuitenkin pitää myös järki päässä siinä paljonko pelaa! Kaksi ruutua on ihan hyvä ja niitä sitten toistaa viikosta toiseen. Itsellä kesti lauantailotossa varmaan yli 30v ennenkuin tuli se tonnin voitto. Kun sain ekan viisioikein rivin, niin ajattelin että se oli siinä, mutta niitä on nyt tullut!

    Äänestä

  • Itse asiassa tuo vanha 'totuus' on aika kaukana totuudesta. Pitäisi olla "todennäköisimmin voit vain hävitä jos pelaat" Rahapelin pyörittäjät eivät ole hyväntekeväisyyslaitoksia ja todennäköisyydet on laskettu aina pelaajia vastaan.

    Äänestä

Mä olen alkanut ajattelemaan Eurosta tulosta 5. Sillä saa hyvällä tuurilla jo 500k mikä riittää aika monelle. todennäköisyys on sama 2023 kuin 2012. 2 118 790. Se on paljon enemmän kuin Suomen loton ja ihan riittävästi.

!/139500 000 on aivan absurdi ja se 20-120 milj. ihan ohi tavallisen ihmisen tarpeen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


__JMO__ kirjoitti:

Todennäköisyys voittaa Euro Jackpot:ssa on erittäin pieni vain 1/60000000 (eli siis 1/(60M) , eli siis 1/(59325280), normaalissa lotossa todennäköisyys on noin 1/(15M) ja VikingLotossa 1/(12M).

Yksi rivi tuossa uudessa lotossa maksaa 2Euroa, joten ei siis kannata tuohon rahoja laittaa; varsinkin kun pelaajia on tuossa pelissä todella paljon pitkin eurooppaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu