...joka örveltää, käyttäytyy junttimaisesti, ei osaa hallita alkoholinkäyttöään, aiheuttaa ikäviä kohtauksia humalassa. Muut ystäväni haluaisin kutsua poikaystävineen / puolisoineen, mutta en tätä pariskuntaa. Pohdin nyt kutsun lähettämistä tälle ystävälleni ilman acec-merkintää....
Voinko jättää ystävän poikaystävän kutsumatta häihini?
13
1927
Vastaukset
- koko
Välttämättä ystäväsi ei pelkästä tavanomaisesta kutsusta ymmärrä sitä, että kutsu koskee vain häntä. Avec-merkinnän laittaminen tai sen poisjättäminen ei varmista sitä, että juhliin tulee vain ne vieraat, jotka sinne haluaa. Kehoittaisin puhumaan ystävän kanssa avoimesti asiasta. Varmasti ystäväsikin tajuaa, millainen öykkäri oma poikaystävä on humalassa. Jos ystäväsi suuttuu, eikä tule itsekään häihisi, niin so what. Ystäväsi joutuu varmaan häpeämään poikaystävänsä käytöstä vielä monta kertaa...
- Niin se vain On
Jos ollaan kaupunki ympäristössä voit jättää kutsumatta?.Mutta jos ollaan maaseudulla asia on aivan toinen,siellä se sosiaalinen kenttä on erilainen?. Vai onko?.
Näin toteaa mies-M37 saaristolainen. - Kanat kaakattaa
Tollasen hiekkapillun häihin en ensinnäkään tule. Leiki vaan päiväsi prinsessaa, loput elämäsi päivät olet turha hiivaviiva :)
P.S. Kotkat liitää. - Entä tapakursseille?
Ei susipareina häihin tietenkään. Pitäähän perinteisistä arvoista pitää kiinni., varsinkin, jos ovat kristilliset häät. Menkää naimisiin ja odottakaa sitten yhteiskutsuja. Hanki Käytöksen kultainen kirja, jos olet kerran alaluokkainen, etkä ole oppinut seurapiiritapoja.
- Urhoska
Itse olen mieheni kanssa "susipari", ja monissa häissä ollut. Edellisessäkin "susiparisuhteessa" käytiin monissa häissä. Yhdetkään häät eivät siitä pilalle menneet. Ei meidän suhteen laatuun keskitytty, vaan olennaista kaikissa juhlissa oli hääpari. En tiedä miten siellä päin sitten toimitaan.. Portsari ratsaamassa vihkitodistuksia juhlapaikan ovella?
- Miksei?
Tottakai, sinun hääsihän ne ovat! Jos ystäväsi siitä ottaa nokkiinsa, varsinkin jos perustelet asian, niin eipä ollut mikään kummonen ystävä eikä takuulla mielipahan arvonen!
- ...
Ei kannata juuttua liikaa ajattelemaan että koska ne ovat omat häät niin saa tehdä ihan mitä huvittaa muiden mielipiteistä piittaamatta. Niiden häiden jälkeenkin on elämää, ja tökerö käytös hääjärjestelyissä voi rikkoa välit pitkäksi aikaa tai pysyvästi. Tiedän tämän kokemuksesta.
- Ymmärrän, mutta
... kirjoitti:
Ei kannata juuttua liikaa ajattelemaan että koska ne ovat omat häät niin saa tehdä ihan mitä huvittaa muiden mielipiteistä piittaamatta. Niiden häiden jälkeenkin on elämää, ja tökerö käytös hääjärjestelyissä voi rikkoa välit pitkäksi aikaa tai pysyvästi. Tiedän tämän kokemuksesta.
Ymmärrän kyllä pointtisi, mutta kyse on kuitenkin hänen häistään. Jos ystävä tuollaisesta suuttuu, varsinkin kun tuntee varmasti poikaystävänsä tavat, niin ei ole mikään kunnon ystävä. Parempi vaikka ottaa riski että pilaa suhteensa siihen ystävään lopullisesti kuin että ottaisi sen riskin, että pilaa tärkeän päivänsä. Jokaisen oma valinta tosin.
- hitsi teitä barbeja
Ymmärrän, mutta kirjoitti:
Ymmärrän kyllä pointtisi, mutta kyse on kuitenkin hänen häistään. Jos ystävä tuollaisesta suuttuu, varsinkin kun tuntee varmasti poikaystävänsä tavat, niin ei ole mikään kunnon ystävä. Parempi vaikka ottaa riski että pilaa suhteensa siihen ystävään lopullisesti kuin että ottaisi sen riskin, että pilaa tärkeän päivänsä. Jokaisen oma valinta tosin.
Eron tullessa voi olla kiva jos ei oo menettänyt ystäviään... :D
- Monta moneksi
Kannattaa ehkä miettiä, onko kyse sinulle läheisestä ja tärkeästä ystävästä? Ja mitä tapahtuu, jos ystäväsi suuttuu lopullisesti, kun kaikkien muiden poikaystävät ja puolisot on kutsuttu?
Jos ystäväsi on sinulle tärkeä, niin voisit ehkä jutella hänen kanssaan etukäteen tai sitten vaan kutsut myös poikaystävän.
Olin vuosia sitten häissä, johon oli kutsuttu morsiamen hyvän ystävän silloinen poikaystävä, josta oikein kukaan ei pitänyt. Mies tuli paikalle vähemmän juhlavissa, mutta puhtaissa ja ehjissä vaatteissa. Käyttäytyi mielestäni erittäin hyvin ja asiallisesti. Ystäväpiirin sopu säilyi, vaikka osa joutuikin ehkä vähän antamaan periksi. - Yualle
Epäilen tässä kohtaa, että myös ystäväsi on aikamoinen sieni, kun tommonen poikakaveri. Siten, osaisiko hän yhtään hävetä häissänne partnerinsa törmäilevää käytöstä...?
Mutta ystäväsi osaa kuitenkin käyttäytyä ns. sivinstyneesti? - tunnistin
Tiinaliisille) Tunnistin kirjoituksesi ,joten en tule häihisi ja muutenkin rajoitan
yhteydenpitoa kanssanne.
Kaakattakaa keskenänne. - oppeliini1
Tiinaliisi, Sinä olet juhliesi järjestäjä ja kaikesta maksava. Sinulla on kaikki oikeus ja valta keitä haluat kutsua omiin juhliisi, oli ne sitten häät tai hautajaiset. (Tosini omiin hautajaisiin on vähän vaikeampi valita :) )
Ei kukaan täysijärkinen kutsu juoppoja orveltäjiä ja rauhan häiritsijoitä terrorisoimaan omia maksamiaan juhlia.
Miksi edes kyselet tuollaista, sehän on niin itsestään selvää!!!!!!!!!!!!!!
Ja kuka tuota ei tajua, saa olla omassa ylhäysessä orveltäjä yksinäisyydessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206