minulla olisi akku ongelma.Akku hyytyy tunnin jälkeen softatessa.En tiedä kannattaako ostaa 9,6v akku vaikka ase on vain 8,4v.
kannattaako 8,4 volttiseen aseeseen ostaa 9,6v akku?
tietämätön kysyjä
483807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Ei, koska aseesi on 8,4V, aseestasi menee johdot pilalle sekä moottori hajoaa kun pistät 9,6V akun.
Voit käydä kysymässä lähimmästä liikkeestä, jos he voisivat asentaa sinulle 9,6V johdot, ainakin proairsoftissa asentaa vain 10 euron hintaan.
Kannattaa nuo johdot käydä asentamassa, koska 9,6V akut ovat kuitenkin paljon tehokkaampia eli lisäävät sarjan nopeutta ja kestävät melkein tuplasti pidempään
Voiko 8,4v akku tuhotua jos sen o
Unohtanut latautumaan 24h
Jos on kiinalaturi, akku on tod. näk. mennyttä, jos taas automaattilaturi akun pitäisi olla OK.
Selviää jälleen kerran kokeilemalla.
Tuossa voi olla myös vikana se, että 8,4V akkusi ei ole kovin laadukas, mutta kannattaa kuitenkin hommata nuo johdot niin voit käyttää sekä 9,6V akkuja sekä 8,4V akkuja. 8,4V kesto on noin 2 tuntia, 9,6V kesto jopa 7-8 tuntia
Kauanko suunnilleen kestää 7,2v akku jossa proairsoftin sivujen mukaan on 350mah
Huom. akun kesto ei riipu volteista, vaan MAheista. MINI 7,2V akkukin on kestänyt helposti kokopäivän. 2200MAh riittää jo päiväksi.
Ja kannattaa varmistaa että 9,6V mahtuu aseeseen. Esim MP5 tukkiin menee 9,6V, mutta AK tukkiin ei.
Kröhm toi pitäs olla jo itsestään selvyys ettei 8,4V mene 9,6V...
1500-2200 MAh riittää 1 päivän softiin hyvin.
Jos haluat parantaa aseen syöttö nopeutta osta litium akku niitä ei kyllä suomesta saa, mutta saksasta voi tilata.
Niin tai voit ostaa uranium-akkuja, niillä pelaa koko päivän komiasti
mut saako hong kongist sitä johtojen asennusta
Huoh. Taas pitää tulla valaisemaan teitä.
Kyllä se ase ennemmin tai myöhemmin hajoo sillä 8.4v:n akullakin, kun liipaisinkoneiston kytkinpinnat palaa. 9.6v:n akulla ne kuluu vaan vähän nopeemmin. Ja jos aseessa on sulake, niin se kannataa nipsasta pois, niin ei tarvitse vaihtaa sitä joka toinen päivä, jos 9.6v:n akkua käyttää. Se sulake on lähinnä, sitä varten, että, jos vahingossa laittaakin 14.8v:n LiPo-akun, niin se ei räjäytä koko asetta. Mutta 9.6v ei lyhyellä ajalla riko mitään muuta, kun sen turhan sulakkeen.
Ja tosiaan. Akun kesto ei riipu jännitteestä, vaan siitä mAh-määrästä. Tosin 9.6v:n akuissa on yleensä vähän enemmän mAheja, koska niissä on yksi akkukenno enemmän, kuin 8.4v:n akuissa, josta johtuen eivät mahdu joka aseeseen.
Ja laadukas 8.4v:n akku on yleensä parempi, kuin huonolaatuinen 9.6v:n akku. (Kokemusta on)
Kyllä se sulake siellä kannattaa pitää, voi estää suuremman vahingon. Eipä ainakaan mulla ole sulake hajonnut, vaikka asetta olenkin pyöritellyt 9.6v akulla. Mosfet voi kyllä vaikuttaa asiaan.
Asenna Fetti ja ota sulake pois
Totatota 8,4 voltin akulla minun Tokyo Maruin Commando M733 toimii noin 6 tuntii ja uudella samanlaisella setoimii 8½ tuntii!
PAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAASKAAT TOMIII
Voi ihan hyvin toimia niin kauan!
eli siis pelaako tollasella 1600 MaH akulla suurinpiirtein päivän? että kannattaako ostaa vara-akkua vai riittääkö yksi.
mulla 8,4 voltin akku kstää noin 1 h että onko se rikki vai onko se muuten vaan paska 1150mah kestää vaan 1,5h jos ei sitätkään
Saako hong kongista plutonium akkuja?
Osta mieluummin ydinreaktori, sillä ampuu komiaa sarjaa, kestääkin aika kauan
Ostakaa G&P ase, koska kestää 7,4v LiPon (litium) akun ongelmitta, fetin kanssa tietysti sais semi viiveen pois. Itellä riitti Turnigyn 2100mAh 7,4v LiPo omassa G&P aseessa koko 9h skenun ajan ja sarjalla pää osin pelasin. 9,6v large sanyo:n laatu akku ei ees pyörittäny moottoria tarpeeks (sama kun pelaa vähä virtaisella akulla sarja laiska ja semi stallaa koko ajan). köh köh 9,6v mini menee helposti AK:n perään ja saa sinne myös largenkin mahtumaan. Intellectin 1600-1800mAh ei muista mikä tolta väliltä kumminkin jaksoi pyörittää omassa aseessa talvella koko softipäivän ongelmitta.
Kaikki aseet jotka kestää 9.6V akun kestää 7.4V lipoa... 7.4V lipo sijoittuu yleensä 8.4V-9.6V tai 9.6V-10.8V tienoille. Kyllä jotkut aseet voi kestää vakiona 11.1V lipoa mutta se ei ole järkevää ilman perushuoltoa ja mosfettia.
Riippuu kuinkas tehokas tämä sinun moottorisi on.. Jos se ei tykkää 9,6v akusta sinun aseesi palaa sisältä sitten ...
jos ostaa kuula purkist ak74u aseen ni kannattaako ostaa vara akku vai kestääkö sen akku koko päivän
Mulla on 8fieldsin 9.6v nimh akku ja ase tukee alunperin tuota 8.4v akkua, joten voiko sitä 9.6v akkua käyttää sillä tavalla ettei kytkinpinnat mene pilalle? Ase on cm.057 eli cyma svd.
Voi käyttää 8 fieldsin akut kyllä on turhia ja huonoja.
Mulla on toiminut 8fields 8,4V akku ihan hyvin. yksi 1600mAh akku riittänyt koko päiväksi.
8Fieldsit on just hyviä. Kokemusta niistä on aikaisemmin ja siksi sellainen tuli hankittua aikaisemmin. Mutta miten on @finsoft, hajoaako ase nopeasti jos käyttää vaikka yhdessä pelissä 9.6v:tä
Ei. Voi kestää jopa vuosia hajoamatta.
Mulla on uudessa (tällä hetkellä vielä vakio) G&P:ssä palanut 9.6 volttisella 5000 mAh akulla jo kaksi 30A sulaketta! Voiko aseeseen laittaa naurettavan kestävän sulakkeen jos laittaa fetin? Naurettavan kestävällä tarkoitan 35-40A sulaketta tai sitten jättää sulakkeen kokonaan pois.
Tai no... Parempihan se olisi saada tuo hullu virran tarve aseesta pois, että voisi käyttää normaalia sulaketta. Mistä voisi johtua että akku antaa/ase tarvitsee niin paljon virtaa? Onko akku sökö, että antaa välillä yli 30A piikkejä, vai voiko johtua moottorin korkeudesta/kontaktista rattaiden kanssa? Jos on motti liian tiukasti kiinni rattaissa että tarvitsee hirveästi tehoa repiä ne liikkeelle? Ase kuitenkin ampui joku 3-4 lippaallista ennen kuin toka sulake paloi. Koska 30A sulakekkin on jo aika kestävä mutta estää pahimmat tilanteet kuten akun tai tukin sulamisen. Onko ideoita missä voisi olla vika?
Kannattaako Cyman CM.045:ssa käyttää 8.4 voltin vai 9.6 voltin akkua?
9.6v vaikka ei ketään enään käytä kuin lipoja.
Nonni entä jos o vakio ak47 ja 8Fields 8.4V 1600mAh akku nii meneekö johdot yms ja kestääkö akku kui pitkää?
Tällähetkellä mulla o 8.4V 1100mAh akku ja kestää ~2-3h ja akku o iha tehoton
Akun mAh määrä kertoo kuinka kauan akku kestää (noin 1mAh = 1 ammuttu kuula) ja johdot kestää helposti, jos siirryt 11.1v lipoihin (vastaa 13.2V nimh akkua) niin johdot olisi aika päivittää.
Tiiättekö kaua kestää 8.4V 1600mAh akku
1600 kuulaa? Opettele lukemaan saatanan nulikka, jos kerran kerroin jo etkä vaivaudu edes viestiäni lukemaan? Saatanan pelle mee pois.
Sanot sä
Ja mitäs aseita ja akkuja sulla o
Ja muutenki kysyin aikana enkä monta kuulaa pystyy ampuu
No se kestää sen pari vuotta ennenkuin akku purkaa varauksensa. Ja lipoja käyttelen, oon niin maan paljon parempia...
No emmäny iha vakio aksee meinaa lipoo pistää
Kannattaako käyttää steyer aug a2 9,4 mini akkua
Ei
Itse käytän auton akkua
Se on todella tehoks ja virta ei ihan heti lopu
Miinus on se että kannan sitä yhdellä kädellä niin on vaikea ampua full metal aseella
Kauheen kivasti vastaillaan täällä asiallisiin kysymyksiin, hyvä me!
Ei se kaikille selvää ole amppeerit ja voltit, kuten sekään kuinka kovin noi motit imee juicea. Mutta taisi siellä yksi tietää, mitä tapahtuu hetken päästä, jos isomman virran pistää moottissa kulkemaan. Käämit palaa. Mutta mainitsematta jäi, että mikäli sniputtelee rauhakseltaan, että ehtii jäähtyä välillä, niin ei muuta tapahdu kuin että ripeämmin pyörähtää kuula maailmalle. Ajan oloon kärjet porsii, kuten edellä mainittiin, mutta että laittaa voi jos ei pelkää remonttia.