Tominanöhjauksenhäriö.

Reesusjeesus

Kävin tässä hiljattain neuropsykologilla. Parin tunnin keskustelun ja muutamien testien jälkeen neurotäti kertoi testien lopputuloksen. Minullla on toiminnanohjauksellinen häiriö. Ei se nyt hirveä yllätys ollut. Pienen ikäni ( olen 40 )
olen huomannut ettei minulla ole ihan kaikki inkkarit kanootissa täysillä mukana. Kävelin vastaanotolta tuttussa aivojen sisäisessä sumussa ja huomasin etten tullut kysyneeksi mikä tai mitä on toiminnanohjauksen häiriö.

Liittyykö tämä toiminnanohjauksen härö jotenkin ADHD:n. Palstaa selaillessani huomaan, että monet ADHD:hen liitetyt oireet ovat itselleni arikipäivää. Varsinkin tehtävien aloittaminen ja loppuun saattaminen, keskittymiseen, muistamiseen liittyvät ongelmat ovat erityisen tuttuja.

Neurotäti ehdotteli, että saattaisin hyötyä neurologisesta kuntoutuksesta. Mitä se sitten lieneekään. Itse ajattelin, että pääsisin aivojeni herraksi palstallakin useaan otteeseen mainutuilla lääkehoidoilla. Onko niistä apua toiminnanohjaukseen liittyvissä ongelmissa mitään apua, vai hyödynkö enemmän terapiamuotoisesta kuntoutuksesta.

Kolmas mahdollisuus on tietenkin vain hyväksyä faktat. Satuin saamaan maanantaimallin aivot ja niiden kanssa on opittava elämään. Ongelma on vain siinä, että näiden ikuisuus ongelmien kanssa painiminen alkaa olla aika väsyttävää.

Eli se kysymys muistaakseni oli, onko toiminnanohjauksen vaikeudet synonyymi ADHD:lle vai onko kyseessä eri neurologinen ongelma. Voiko kyseistä ongelmaa hoitaa lääkkeillä.

7

764

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sohvapsykologi

      Ei noilla tiedoilla voi sanoa mistään mitään. Toiminnanohjauksellisia häiriöitä on montaa sorttia ja vakavuusastetta myös. Jotenkin kuulostaa ihan nettitestitasoiselta (vaikka onhan niitäkin hyviä).

    • pekkakivi

      Kait toiminnanohjauksen ongelmia voi olla muissakin neurologisissa häikissä esim. adhd:n lisäksi autismin kirjon häikissä. Neuropsykologit eivät varmaan tee diagnooseja vaan se homma kuuluu lekureille. Mene neuropsykan lausunnon kanssa neurologin tai neuropsykiatrisiin oireyhtymiin perehtyneelle psykiatrille, niin voit saada täsmennystä ja mahdollisen jonkun (alustavan) diagnoosin. Ja ehkä lääkityksenkin.

      Mä olen itse ADHD diagnoosin saanut ja etenkin toiminnanohjauksen ongelmista kärsivä yksilö. Esim. tuolta http://peda.net/veraja/vep/tietoveraja/ongelmia_kasvussa_ja_kehityksessa/tarkkaavaisuus_ja_oppiminen/tarkkaavaisuuteen_liittyvia_kasitteita/toiminnanohjaus

      voit katsoa toiminnanohjauksen määrittelyn ja sen ongelmien kuvauksen.

      Mä olen saanut apua stimulanteista. On käsittämätön tunne kun homma jota saattanut viikkokausia siirtää, onnistuu hetkessä yhden pillerin ottamisen jälkeen.

    • pekkakivi

      Niin joo, miksi alunperin menit neuropsykologin tutkimukseen?

      • Reesusjeesus

        "Niin joo, miksi alunperin menit neuropsykologin tutkimukseen?"

        Neuropsykologille menin osana laajempaa lääkarintarkastusta jonka tarkoituksena oli kartoittaa mahdollisuuksiani uudelleenkoulutukseen. Kuten tuossa alustuksessa mainitsin olen, pitkään " käsrsinyt " epämääräisistä ongelmista joista keskustelin aluksi psykologin ja hänen suosituksestaan myöhemmin neuropsykologin kanssa.

        " On käsittämätön tunne kun homma jota saattanut viikkokausia siirtää, onnistuu hetkessä yhden pillerin ottamisen jälkeen."

        Hiukan skeptisesti suhtaudun aivokemian sorkkimiseen lääkkeillä. Joskus tuntuu siltä että pelkkä kofeiini saa pääni toimimaan miten sattuu. Toisaalta, häviänkö mitään jos päädyn kokeilemaan stimulantteja. Ei tämä nytkään mitenkää herkkua ole.


    • pekkakivi

      Minä en ole mitenkään innoissani stimulanttien syömisestä, kun mietityttää aikaansaako ne jotain tuhoa. Toisaalta, mitäs tuolla on tuhotttavaa? ;) No joo. Sanoin etttä kyllä mulla elämänlaatu on jonkin verran parantunut stimulanttien aloittamisen jälkeen, joten jos sinusta siltä tuntuu ja siihen saat mahdollisuuden, niin kannattaa kokeilla.

    • Reesusjeesus

      Aika jänskää miten eri tavalla lääkärit suhtautuvat ADHD:hen. Kun " hoitava" lääkäri, siis perus sellainen, lukaisi neuropsykologin arvion läpi, hän vähätteli koko ongelmaani ja sanoi toiminnanohjaukseen liittyvien vaikeuksien olevan vain ominaisuus. Ominaisuus, kyllä, mutta arkea haittaava ja kiusallinen. Sellainen aivojen peräpukama jonka aiheuttamaan kutinaan törmää jatkuvasti. Sillä erolla, että peräpukamat on sairaus ja siihen on olemassa hoito.

      En tiedä, jaksanko, viitsinkö enää alkaa tivata jatkotutkimuksia. Olisin kyllä voinut jotain stimulanttia kokeilla, mutta enpä taida kehdata enää alkaa niitä ainakaan tältä viimeisimmältä lääkäriltä kyselemään. Vastauksen tietää etukäteen.

      Hiukan olen pettynyt tähän kaikkitietävien lääkärien mafiaan, jotka leimaavat asenteellaan oikeasti ( minua enemmän ) apua tarvitsevat luulosairaiksi. Jos lääkärin nuivan asenteen takana oli stimulanttien todistettavasti haitalliset sivuvaikutukset tai lääkeriippuvuuden pelko, saattaisin hyväksyä asian. Mutta jos oikein olen ymmärtänyt, ei kait kokeilusta voi olla seurauksena mitään pysyvää haittaa. Ne joko tehoavat tai ovat hyödyttömiä.

      Lukemani perusteella tässä maassa on sairauksia joita ylihoidetaan lääkkeillä ( verenpaine) ja toisaalta on olemassa joukko ali diaknisoituja ( ADHD, masennus jne. ) Systeemi edellyttää potilaalta erinomaista toimintakykyä ja oma-aloitteisuutta jotta pääsisi sellaiseen hoitoon joka häntä parhaiten palvelisi. Sitä ei välttämättä sairaalta löydy.

      Kirjoitan lisää jos hommassa tapahtuu jokin käänne.

    • antigeeni

      Heh, Reesusjeesus tuo "aivojen peräpukama" oli kyllä päivän paras ilmaisu! Todella tympeältä kuulostaa tuollainen lääkärin taholta tuleva vähättely, sillä niistä stimulanteista voisi oikeasti olla sulle hyötyä. Tai sitten ei. Mutta eipä tuota tiedä ainakaan ennen kuin on kokeillut. Minun ongelmiin on ollut jossain määrin apua. Mutta mulla ei ole ihan "aivojen peräpukamista" kyse, vaan vähän vähäisempää kutinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      156
      1067
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      727
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      563
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      517
    5. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      471
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      335
      464
    7. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      462
    8. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      446
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      16
      437
    10. Komulan mylly

      Tuli vastaan tietoa, että Komulan myllyä korjataan. Hyvä niin. Mutta kuka tuon myllyn nykyisin omistaa, kuka huolehtii s
      Hyrynsalmi
      13
      432
    Aihe