Moi, onko vinkkejä, mitä kannattaisi liiketalouslinjan pääsykoehaastattelussa kertoa? Viimeksi eivät antaneet pisteitä, vaikka koitin olla asiallinen ja motivoituinut, kerroin, että haluan juuri tälle alalle jne.? Muut osiot menivät hyvin, joten kyllä harmitti :(
Pääsykoe haastattelu/Haaga-Helia!!!
1
6006
Vastaukset
- Viiva_
Pyrin viime syksynä Haaga-Heliaan. Haastatteluun jonotettiin, odotellessa huomasin, että yhteen haastatteluun meni tyypillisesti 10-12 min. Kaikille esitetään ilmeisesti lähtökohtaisesti samat kysymykset. Minusta ne olivat ennalta arvattavia:
Miksi liiketaloutta?
Onko osaamiselle käyttöä nykyisessä työssäsi?
Miksi juuri Haaga-Helia?
Montako tuntia viikossa olet valmis opiskelemaan?
Miten aiot järjestää mahdollisen perheen ja opiskelun yhteensovituksen?
Onko sinulla aiempaa kokemusta opiskelusta työn oheella?
Oletko aiemmin opiskellut ammattikorkeakoulussa tai muulla?
Miten kuvailisit itsäsi opiskelijana?
Muita kysymyksiä en muista, mutta yhteensä niitä taisi olla n. kymmenen. Olin vähän huolestunut, kun oma haastatteluni kesti vain n. 5 min. Onneksi olin miettinyt valmiiksi kysymyksiä, joita itse esitin haastattelijoille, koska sillä tavalla viestii omasta kiinnostuksesta.
Lopputulos, 30 pistettä haastattelusta. Taisi olla korkein mahdollinen pistemäärä, mitä haastattelusta voi saada. Mielessä kyllä kävi, että kun hakijan tiedot ovat haastateltavilla edessä, niin antavatko aiemmin opiskelunsa hyvin suorittaneille hyvät pisteet myös haastattelusta? Itse tekisin juuri niin, koska mennyt on ennuste tulevasta. Raakaa, mutta totta.
Asiallinen vastaaminen on tietysti plussaa, mutta tärkeintä lienee kuitenkin vastausten sisältö. Jos itse arvioi, että voi opiskella vain tunnin viikossa, niin ei siitä pisteitä heru, vaikka kuinka vakuuttavasti esiintyisi. Tai takana on keskeytyneet opinnot useammassa koulutusyksikössä.
P.S. Ohjeessa sanotaan, että ennakkomateriaaleista tulisi lukea suuret linjat. Ohje on aivan täyttä puppua! Viimeksi oli väitteitä tyyliin:
Kone Oy:llä on toimipiste Autraliassa, oikein vai väärin?(Materiaaleissa oli ollut kartta, jossa pisteillä merkitty Kone Oy:n toimipisteet, Autraliaa ei mainittu sanallakan tekstissä).
Kone Oy:n Euroopan markkinatalousalueen osuus oli koko tuotannosta alle 30 %, oikein vai väärin?
Hissien uudistuotannon osuus koko tuotannosta on 40 %, oikein vai väärin?
En ole elämässni ollut kokeessa, jossa tarvittaisiin niin paljon nippelitietoa! Siis lue ja muista nimenomaan numerotiedot, luettelot ja nimet tekstistä, kuvateksteistä ja taulukoista.
Onnea kokeeseen ja haastatteluun :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462