Kiitos päätöksestänne!! Ei liitetty Rautjärveä kappeliseurakuntana Imatraan. Talouspäälliköllä ei ole ymmärrystä monessakaan asiassa :( yksin jäi asiassaan.
Kiitos Imatran seurakunnan kirkkoneuvostolle
8
113
Vastaukset
- seurakuntalainen
Onko edellä oleva kommentti kristillisen etiikan mukainen?
- jumalansanapainaa
Kirkko satsaa ydinaseisiin ja tämä on nykyaikaa. On tärkeempiäkin asioita kuin Rautjärvi ja etiikka pitää olla kunnossa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kirkko-ilmarinen-ja-ay-liitto-sijoittaneet-ydinaseisiin/art-1288464870196.html
Kirkko, Ilmarinen ja ay-liitto sijoittaneet ydinaseisiin
Julkaistu: 26.04.2012 12:47
SaferGlobe Finlandin suomalaista asevientiä kartoittavan raportin mukaan Suomen evankelis-luterilainen kirkko on sijoittanut eläkevarojaan yhtiöihin, jotka rahoittavat ydinaseiden valmistusta.
Suomen asevienti 2010 -raportin mukaan kirkon eläkerahaston varoja on sijoitettu useisiin yhtiöihin. Rahastoyhtiöiden kautta sijoitukset ulottuvat yhtiöihin, joista eräs vastaa USA:n mannertenvälisestä Minuteman III -ydinohjusprojektista.
Kirkko ei ole sijoituksineen yksin, sillä raportin mukaan ydinaseita rahoittaviin yhtiöihin ovat epäsuorasti sijoittaneet myös eläkeyhtiö Ilmarinen, Keva sekä ammattiliitto Pro.
Raportin mukaan Kirkon keskusrahastossa ollaan tietoisia eläkerahaston sijoitussalkun yhteyksistä ydinaseteollisuuteen. - ootsintsornajaa
Kuuntelevassa kirkossa Imatran seurakuntaa verrataan jo pappiin ja leeviläiseen, jotka menivät apua tarvitsevan ohi.
- köyhänpuolesta
Oliko jokin kristillisesti perusteltu syy hylätä Rautjärvi?
- JumalanSiunausta 1
Oli, ihmiset on kaiken takana serakunnassakin ja tekee viisaat päätökset Jumalan tahdosta ja käskystä.
- Onnellinen Pakana:
Jos kirkosta eroaminen jatkuu samanlaisena niin kymmenen vuoden ajanjaksolla ei ole kirkollisveron maksajia.
Pienillä seurakunnilla on jo matti kukkarossa,nykyinen kirkko tulee häviämään tässä muodossa missä se nyt kituuttaa viimeisten eurojensa kanssa.
Tämänkin kirjoituksen aikana mahdollisesti pari henkilöä erosi kirkosta.- dgbndbs
Oli etelä-saimaassa juttu kirkosta eroamisesta ja jotain vanhempaa miestä oli haastateltu joka kertoi eronneen kirkosta kun on naispappeja.Kertoi kuitenkin käyvänsä kirkossa ??Luulis hävettävän,turhaa keksiä selityksiä miksi eroo kirkosta jos on pihi ja ei maksa kirkollis veroa.Pitäs olla kirkon ovella poke joka tarkastaa onko vero maksettu ja sen mukaan päästää sisään.
- öylätti kitalaessa
Jos usko perustuu raamattuun, niin miksi sitten sitä ei noudateta vaan otetaan raamatusta "parhaat palat" ja mennään niiden mukaan?
Raamatussa kielletään naispapit ja homous, mutta molemmat on silti hyväksyttyjä nykyajan seurakunnassa...?
Ymmärtää ken taitaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462