osakeyhtiöstä irtautuminen ????????????

eli pienimuotoinen rakennusfirma jossa tietysti omistus suhde 50/50 ja haluaisin siitä irtautua koska tieto taito on minun harteilla vaikka itse sanonkin ja viimeisen puolen vuoden aikana olen ollut lauantait töissä järestää vaikka kumppani kotona venyttämässä sitä itseään ... mitta tulossa täyteen ... yrityksellä ainoastaan pari pakua ja tietysti koneet mutta varsinaista valuuttaa rajallisesti .... auttakaa hyvät apinat miten mä etenen tässä tilanteessa ??? voiko siitä esim. jakautua eli mä perustan uuden firman ja jollain muotoo saan oman auton siihen ja koneet osakeyhtiöstä ???

12

5356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+6

      Paljonko parteri tuo firmaan rahaa?
      Kumpi on toimitusjohtaja?
      Jos olet toimitusjohtaja voit antaa kaverille kenkää tuotannollis-taloudellisista syistä ja asiaa firmaan on vain yhtiökokouksissa.

      Ehdota että pisteään firma nurin konkurssimenettelyn kautta?

    • 4+7

      ei kai vaan ole ay Vai onko oy

    • Ehkä uus oma Oy

      > ei kai vaan ole ay Vai onko oy

      Eiköhän tuo käynyt ilmi jo viestin otsikosta.

      > Kumpi on toimitusjohtaja?
      >Jos olet toimitusjohtaja voit antaa kaverille kenkää tuotannollis-taloudellisista
      >syistä ja asiaa firmaan on vain yhtiökokouksissa.

      Tuolla TJ-tittelillä ei ole tällaisessa tapauksessa penninkään vertaa merkitystä.
      Koska osakkeet menevät 50/50, voi toinen osakas aina vaatia yhtiökokouksen koolle. Sitten kokous valitsee hallituksen, ja jos hallituksen puheenjohtajasta ei 50/50 päätösvallalla päästä yksimielisyyteen, ollaan täysin umpikujassa.

      Parempi ottaa vain avoimesti keskustelun alle, että ilmoitat toiselle osakkaalle haluavasi ostaa osake-enemmistön ja määräysvallan. Tai sitten aivan kaikki osakkeet kyseisestä firmasta.

      Jos tämä ei kaverille käy, sanot vaihtoehdoksi sen että perustat kokonaan oman firman itsellesi.

      Sen jälkeen nykyisen firman koneet ja kalustot ja varat joko tasataan jollakin ehdoilla, toiminta ajetaan alas, sopimukset siirretään uudelle/uusille yhtiöille ja nykyinen yhtiö muutetaan pöytälaatikkofirmaksi.
      Tai Oy:n toiminta lopetetaan varsinaisen selvitystilamenettelyn kautta.
      http://www.llr.fi/index.php?page=1194443faa3c21419fdf068fa09d584

      Laiskan kaverin kanssa ei tosiaan homma luonnaa. Olen itse tehnyt lauantaiduuneja niin monta vuotta, että kotona kaiket lauantait makaava yhtiökumppani ei tulisi mun luonnolla kysymykseen.

      • asdfssss

        Moi,

        On tosiaan hieman haasteellista toteuttaa muutoksia jos osakassopimuksessa ei ole mitään ehtoja ristiriitatilanteiden ratkaisuun. Jos kaverisi ei halua myydä, silloin ollaan pattitilanteessa. Yritys jatkaa tällöin olemassaoloaan, kalusto ym. jää firmalle etkä voi käsittääkseni oikein tehdä sille mitään. Kuulin tällaisen tapauksen vastaikään eräässä koulutuksessa.

        Käsittääkseni tässä on paras tapa yrittää ystävälliseen sävyyn saada tosiaan joko enemmistö ostettua tai saada sovittua toiminnan ajamisesta alas, jos haluat oman perustaa. Kannattaa kysyä neuvoa joltain yritysspesialistilta, saatat säästää huomattavasti rahaa ja hermoja. Muista että riitely tässä tapauksessa ei missään nimessä kannata...pidä hermot kurissa ja asiallisella keskustelulla pyrit ratkaisemaan ongelman.

        Menestystä...


    • 6+12

      Jos kaveri on toimitusjohtaja ja osakkeet tasan niin toimitusjohtajan erottaminen ei onnistu. Toimitusjohtaja taasen päättää kuka pyörii nurkissa palkkaa nostamassa ja kuka ei, siihen ei ei osakeyhtiön hallituksella tai yhtiökokouksella ole mitään sananvaltaa.

      toisin sanoen omistaminen ei takaa työpaikkaa osakeyhtiössä ellet omista enemmistöä tai puolta osakkeista sekä on toimitusjohtaja.

    • TJ:n minivalta

      >Toimitusjohtaja taasen päättää kuka pyörii nurkissa palkkaa nostamassa
      >ja kuka ei, siihen ei ei osakeyhtiön hallituksella tai yhtiökokouksella ole
      >mitään sananvaltaa.

      1. Kahden miehen yhtiökokous valitsee Hallituksen, ja sille puheenjohtajan.
      2. Hallitus valitsee toimitusjohtajan
      3. Toimitusjohtaja antaa toiselle potkut, eikä maksa palkkaa.

      Sinä hyppäät tuossa kehäpäätelmässäsi suoraan kohtaan 3. Unohdat tykkänään vaiheen 1. jossa 50/50 osakkaalla on ihan oikeasti päätösvaltaa. Ja hän voi helposti estää sekä kohdan 2 että 3 tapahtumisen.

      Omistajat ovat ihan oikeasti kertaluokkaa suurempia pomoja kuin tuo mainittu 3. vaiheen toimitusjohtaja. Toimitusjohtaja ei tosiaan kukkoile 50% osakkeenomistajalle kuin korkeintaan tilikauden ajan, ennen seuraavaa yhtiökokousta.

      • 32

        Jos yhtiöllä on jo toimitusjohtaja ja toinen osakas estää toimitusjohtajan vaihdon eli yhtiökokuksessa mennään tasan niin silloin kokouksen puheenjohtajan ääni yleensä ratkaisee. jos kokouksen alussa ei päästä yksimielisyyteen puheenjohtajasta niin silloin toimitusjohtaja johtaa kokousta.

        Eli ei päästä vaihtamaan toimitusjohtajaa koska hallituksessa kaikissa tilanteissa on lopputuloksena aina edellinen toimitusjohtaja.

        Ja näin toimitusjohtaja voi antaa kenkää toiselle osakkaalle.


    • Aina voi tehä jotain

      >Yritys jatkaa tällöin olemassaoloaan, kalusto ym. jää firmalle etkä
      >voi käsittääkseni oikein tehdä sille mitään.

      Jos työn tekemisten työnjako on sellainen kuin avausviestissä kerrottiin, niin kyllä asialle ilman muuta voi tehdä mitään.

      Perustaa sen oman firman ja alkaa tehdä duuneja sen firman nimissä. Jonkun pakettiautonromun varmana pystyy vaikka vuokrana hankkimaan itselleen alle.

      Ihan hirveän montaa kuukautta ei mene, kun se lauantaisin kotona makaava kaveri on menettänyt asiakkaansa ja tilauksensa. Eikä annetun kuvatun mukaan osaa kaikkia hommia edes tehdäkään.

      Tuon perästä on jo paljon, paljon notkeampi neuvottelukumppani kaikenlaisiin uusiin järjestelyihin

    • asdfssss

      Olet toki oikeassa, ainahan voi uuden perustaa jne. Muotoilin hieman huonosti.

    • TJ:hän tottelee

      >jos yhtiökokouksen alussa ei päästä yksimielisyyteen puheenjohtajasta
      >niin silloin toimitusjohtaja johtaa kokousta.

      -1.-
      Osakeyhtiölaki ei tunnista mitään tällaista roolia Toimitusjohtajalle. Että nimenomaan häntä missään oloissa valittaisiin Osakeyhtiön yhtiökokouksen puheenjohtajaksi.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2006/20060624
      ""23 § Puheenjohtaja, ääniluettelo ja pöytäkirja
      Yhtiökokouksen avaa kokouksen koolle kutsujan nimeämä henkilö. Yhtiökokous valitsee kokouksen puheenjohtajan, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin.""

      Jos siis yhtiökokouksen puheenjohtajasta(kaan) ei päästä yksimielisyyteen, niin ainakaan Osakeyhtiölaki ei näe sellaista vaihtoehtoa että silloin Toimitusjohtaja alkaisi vetää yhtiökokousta.

      Kyseessä yhtiökokouksen puheenjohtajuudesta(kin) on silloin paremminkin äänestämällä ratkaistava asia.

      ""26 § Enemmistöpäätös
      Yhtiökokouksen päätökseksi tulee ehdotus, jota on kannattanut yli puolet annetuista äänistä,....
      Äänten mennessä tasan vaali ratkaistaan arvalla ja muu äänestys puheenjohtajan äänellä, jollei yhtiöjärjestyksessä määrätä toisin.""

      Jos ja kun tällainen tasan 50/50 menevä vaalitulos Yhtiökokouksen puheenjohtajasta tulisi tulokseksi, niin silloin yhtiökokouksen puheenjohtaja siis *ratkaistaan arvalla*.
      Kumpi tahansa saman 50% äänimäärän saaneista osakkaista voi tulla valituksi yhtiökokouksen puheenjohtajaksi.

      -2.-
      Mutta loppujen lopuksi, tällaisessa 50/50 firmassa, tuolla yhtiökokouksen puheenjohtajuudellakaan ei lopulta ole firman päätösvallan suhteen niin kovin suurta merkitystä. Koska yhtiökokouksen likimain ainoa tehtävä tosiaan on vain valita ne Hallituksen 2 jäsentä, ja valituksi varmana tulevat 2 ainoaa osakasta.

      >Jos yhtiöllä on jo toimitusjohtaja ja toinen osakas estää toimitusjohtajan
      >vaihdon eli yhtiökokuksessa mennään tasan

      Tällaisessa 50/50 omistuksessa yhtiökokouksen äänet menevät aina tasan. Ja ne 2 osakasta tulevat aina valituksi Hallitukseen.

      Hallituksella on oltava puheenjohtaja. Koska hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan, niin toinen ei voi tulla valituksi puheenjohtajaksi jos toinen osakas vastustaa. Puheenjohtajan puuttuessa yhtiöllä ei siis ole silloin lainkaan toimivaa hallitusta, eikä sellainen ole Osakeyhtiölain mukaan mahdollinen tilanne.

      Joillakin lisälupauksilla, esim. takuilla potkuja vastaan tms., toinen osakas voidaan kenties saada suostuteltua joustamaan, ja puheenjohtaja saadaan valituksi.
      Tässä yhteydessä on pakko sopia myös Toimitusjohtajasta, että kuka firmassa voi olla molempien hyväksymä toimitusjohtaja. Ja kenelle hän voi antaa potkuja ja kenelle ei.

      Toimitusjohtaja ei siia tosiaan kävele 50% osakkeista omistavan osakkaan ylitse koskaan. Eikä ainakaan kukkoile yli tilikauden ja yhtiökokouksen.

      • vihtori sentään

        Täällä sama tilanne. Omistus puoliksi ja kaverilla koko ajan työn alla "muita hommia"? Ite saa painaa peräsuoli pitkällä joka päivä että selvitään päivien haasteista...mutta kohta tulee muutos...edellä kuvatun kaltainen. Useamman kerran keskustellut asiasta, mutta minkä luonto luonteelleen voi, kun laiskottaa. Laitan oman firman pystyyn ja hemmo jää ihan yksinään tekeen "hommiansa".

        Ihmettelen, että eikö näillä kavereilla ikinä käy mielessä oma paikkansa yrityksessä? Kaikille kimppa yrittäjille ohjeeksi, että aika ajoin miettikää asemaanne firmassa. Jos toinen häipyy kuvioista vaikka kuukaudeksi niin miten käy firman...hmm. Yleinsähän kaikki toiminta kulminoituu tähän yhteen pakertajaan ja hän voi viedä helposti mennessään kaikki asiakkuussuhteita myöten.


    • €Coach

      Ehdottaisin molemmille joilla on haasteelliset yhtiökumppanit, että joko
      A) lunastatte kaverinne kalustoarvolla ulos, tai
      B) kärsitte mahdollisesti kaluston verran tappiota ja perustatte oman firman

      Ei kannata odottaa montaa päivää, ei ne kaverit muutu, ainakaan paremmiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      235
      2028
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      89
      1044
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1041
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      847
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      840
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      98
      794
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      706
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      701
    Aihe