onkohan muutkin huomanneet että radio Sun (Pirkanmaalla) soittaa lähes joka ilta SAMOJA biisejä.Mainostavat silti soittavansa monipuolisinta iskelmää...Taitanut jäädä sama kokoelmalevy soimaan laitteisiin...alkaa risomaan!
Radio Sunin musiikki
musamies
11225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei siellä ole mitään cd-systeemiä. ;)
siis "lainausmerkeissä" sama kokoelmalevy...u know ;)
se "monipuolisuus" sunilla on nykyään pelkkää mielikuvamainontaa.
kapeat on listat juu, ollu pitkän aikaa, helsingin asema on vielä surkeampi.
pirkanmaan asema lähettää lisäksi helvetisti mainoksia, jopa enemmän kuin iskelmä?
Sun on mennyt alas tosi rajusti. Musiikki muuttunut entistä novamaisemmaksi, toivekonsertteja pilattu mm. puhelujen esikarsimisella ja soittajien kanssa ei juuri jutella. Mainoksia tulee toosi paljon.
Lisäksi juontajissa voisi olla enemmän vaihtelua. Naiset ovat totisia ja Jyrki "töissä 24/7" Hakanen alkaa todella kyllästyttämään. Kanava on menossa vaihtoon.
Nykyiskelmä on mitä on. Mitkään kuulemistani paikallisradioista eivät tunnu erottuvan toisistaan. Kaikki nämä soittavat samaa levypinoa kuten Ylen Radio Suomi. Elikkä cd-pino käännetään vain ympäri, ja samoille artisteille ohjataan nämä Gramex-, ynnä muut Teostomaksut. Kaikesta huolimatta mainostuloja tuntuu riitävän heille kaikille, niin tärkeinhän asia toimijoille tietenkin ovat mainokset, joku hittikin saattaa löytyä siitä sekamelskasta. No Jenkkityylihän on tällä paikallisradiotasolla "se ainoa oikea". Vaihtelu tähän tarjontaan voisi olla paikallaan meille väliinputoajille. Radio Aalto "yritti" kokeilla soittaa muutakin viihdemusiikin kaltaista, mutta kuuntelijain tms,n taholta tämäkin asema uudistettiin Rock-Radio Aalloksi. Busines on kovaa, kun yrittävien artistien on saatava äänensä kuuluviin ja levyjään myyntiin.
Radio Melodia aloittaa iskelmäformaatilla 1.1.2013.
Ja todettakoon vielä, että enää ei soiteta ilmaistoiveita lainkaan. Mitä tästä voimme päätellä?
Kerrankin radioasema, jolla on paljon mainoksia! Miten muuten luulette kaupallisen aseman rahoittavan toimintansa?
Musiikki on aika yksioikoista, aseman mainoslauseen mukaan "tutkitusti aikuiseen makuun sopivaa". Ehkä tutkimus on tehty tällä hetkellä soitettavilla kappaleilla eikä niitä voi muuttaa...
et nyt ymmärrä kuuntelijaystävällisyyttä.
sun myy alle sbs:n polkuhintojen, siksi sillä niin paljon mainoksia?
jos mainosten määrä on selvästi liiallinen, siitä voi valittaa ficoraan. sbs sai aikanaan huomautuksen iskelmän liiallisesta mainonnasta.
Hahhah, vai että myy alle teidän hintojenne! Melkoista paskaa päästelet näppäimistöstäsi! Kyllä teidän pirkanmaalaiset hinnat tiedetään. Teette muka paikallisradiota ja kuppaatte pakkomyynnillä paskamainontaa maakuntiin. Iskelmä = pakselma.
http://www.radiomedia.fi/radioasemat/mediakortit/fi_FI/radio_sun/
"30 sek mainosspotin perushinta € ALV 48,00"
"Kuuntelijamäärä viikossa 76 000"
"Kuuntelijamäärä keskimääräisenä päivänä 30 000"
http://www.radiomedia.fi/radioasemat/mediakortit/fi_FI/iskelma_pirkanmaa/
"30 sek mainosspotin perushinta € ALV 82,00"
"Kuuntelijamäärä viikossa 119 000"
"Kuuntelijamäärä keskimääräisenä päivänä 54 000"
kumpi on halvempi?
jos sun ei ylitä rajaa, sbs ei voi myydä niin paljoo mainoksia koska muuten muut iskelmän mainosalueet kärsivät. sekin pitää huomioida.