Kokeileeko 11kk rajojaan,eli onko vielä murrosikää?
Vai mikä p....le koiraani vaivaa?
Ja nyt ei kaivata yhtään vittuiluviestiä,KIITOS...
Paimenkoirasta kyse.
ONKO VIELÄ KOKEILUA??
4
101
Vastaukset
- Yes !
Kyllä kokeilee, oikein urakalla. Jos veikkaan oikein, kokeilee vielä noin vuoden taikka kaksi. Sitten alkaa rauhallisemmat ajat. Nyt vain jatkat koulutusta vaikka kuinka turhauttaisi. Kyllä se oppi perille menee ja aikanaan kuoriutuu todella upea herra tai rouvahaukku.
- Joobax
Kyllähän nuo kokeileepi aika-ajoin, ja sillähän voi murrosikä olla parhaimmillaan menossa. Joillakin se kestää kauemmin, sinne 1,5-vuotiaaseenkin saakka. Omani oli tässä lomaillessani kokeillut hoitajaani, joka onneksi otti heti luulot pois, ja se loppui siihen. Koira on nyt jo yli kaksivuotias.
- HERMOT MEILLÄ MENEE
Kiitos!
Näin olen epäillytkin..
Vähemmän kokemusta näistä "nuorukaisista" ,kun aiemmat olivat eri rotua ja täysin erilaisia,murrosikää ei pahemmin edes huomannut:=))
Jatketaan siis "harjoituksia"... - Niin on niittyjen as
HERMOT MEILLÄ MENEE kirjoitti:
Kiitos!
Näin olen epäillytkin..
Vähemmän kokemusta näistä "nuorukaisista" ,kun aiemmat olivat eri rotua ja täysin erilaisia,murrosikää ei pahemmin edes huomannut:=))
Jatketaan siis "harjoituksia"...iat, kun on niityt aijattomat. Kärsivällisyydellä pääset pitkälle. Älä antaudu kamppailuun, ellet varmasti voita sitä. Sillä mikäli kyse on esim. saksanpaimenkoirasta, koira taisteilutilanteen voittaessaan, on entistä itsevarmempi jne. Jatkossa todella hankala käsiteltävä ajoittain, nimimerkillä kokemusta on.
Siispä muista aina laskea kymmeneen, ennen kuin pinna kerkiää pingahtaa poikki.
Jokaisella koiralla on oma luonteensa, siispä neuvona onkin, opettele koirasi tuntemaan siten, että tiedät millä se tottelee kaikkein parhaiten (makupala, pallo, joku muu lelu jne.). Kouluta alusta lähtien aktiivisesti joka päivä useita koulutustuokioita päivittäin. Koirasi oppii nauttimaan erilaisista älykkyyttä vaativista tehtävistä, oppii kunnioittamaan sinua ja sinun perhettäsi sillä tavalla, että se lopulta tottelee sokeasti kaiken sen mitä siltä vaaditaan.
Aloita koulutus ihan perusjutuista, istu, paikka, maahan, sivulle, seuraa jne. Olenpa myös huomannut, että koirani ymmärtää hyvinkin puhetta, kun sanon, että kuulunymmärtämisharjoituksia, se jo tietää höristellä korviaan, että mitä nyt pitää ymmärtää tehdä.
Ja tietysti muista, että lupatehtävät ovat kaikista tärkeimpiä. Anna makupala maahan ja opeta koirallesi että ei koske siihen ennen kuin saa luvan, tämä lisää koiran perusluottavaisuutta siihen että sinä päätät missä mennään ja se antaa sinun hoitaa lauman ns. puolustuksen, eikä rupea isännöimään/emännöimään sinun ja perheesi puolesta.
ONNEA JA MENESTYSTÄ, KUN TÄMÄN VAIHEEN LÄPI KÄYT OLET JO KOHTA HARMITTELEMASSA SITÄ, ETTÄ KUMPA KOIRA OLISI VIELÄ PIENI, ETTÄ MAHTUISI SYLIIN, NIIN MINÄ AINAKIN TEIN KUN KOIRANI KASVOI AIKUISEKSI JA ON NYT IHAN KUNNON HERRASMIEHEN IÄSSÄ. Kaikki aika, minkä lemmikillesi annat, tulee ajan myötä moninkertaisesti takaisin ja sen parempaa ystävää et sinä eikä perheesi paimenkoirasta saa kun huolella sen koulututat.
Mikäli kyseessä oli ihan joku muu kuin sakemanni, niin muista, että otat selvää rodunomaisista taipumuksista, tätä kautta saat parhaiten tietoa siitä mitä koirasi tarvitsee kasvaakseen aikuiseksi ja luotettavaksi laumansa jäseneksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89934- 95932
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25887Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat293770- 95748
- 109656
- 34648
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet134579