Minä olin 9.6. häissä.
No tietysti morsiantakin siinä tanssitin. Siinä tanssin tiimellyksesä tuli tunketua jalkaa vähän pitenmälle hääpuvun helman alle.
No helmahan jäi mun kenkän alle ja morsian joutu kesken tanssin lähteen naistenhuoneeseen korjaan alusasua, joka oli pudota.
Astuikohan sit sen alusasun päälle?
Kerran työmatkalla oli hotellin ravintolassa naistentanssit, en ollut siihen varautunut. (nykyään on aina tanssikenkät mukana, ihan vaan varoksi.)
Pakkohan siinä oli tanssia ilta turvakenkät jalassa, tosin kenkät oli päälle päin kuin lenkkarit. En tie kuinka olis ollut vientiä jos olis ollut nahkaset mohlot.
Mitekähän. Tarviskohan noita kenkiä ja kypärää siä Pavilla, jos sinne eksyy?
Kuinkas muilla on ollut hauskoja tilanteita lavoilla?
Mää koitan päivitellä tätä, meinaan eiköhän niitä tilanteita piisaa :-D
No tietysti morsiantakin siinä tanssitin. Siinä tanssin tiimellyksesä tuli tunketua jalkaa vähän pitenmälle hääpuvun helman alle.
No helmahan jäi mun kenkän alle ja morsian joutu kesken tanssin lähteen naistenhuoneeseen korjaan alusasua, joka oli pudota.
Astuikohan sit sen alusasun päälle?
Kerran työmatkalla oli hotellin ravintolassa naistentanssit, en ollut siihen varautunut. (nykyään on aina tanssikenkät mukana, ihan vaan varoksi.)
Pakkohan siinä oli tanssia ilta turvakenkät jalassa, tosin kenkät oli päälle päin kuin lenkkarit. En tie kuinka olis ollut vientiä jos olis ollut nahkaset mohlot.
Mitekähän. Tarviskohan noita kenkiä ja kypärää siä Pavilla, jos sinne eksyy?
Kuinkas muilla on ollut hauskoja tilanteita lavoilla?
Mää koitan päivitellä tätä, meinaan eiköhän niitä tilanteita piisaa :-D
Vastaukset 66
Vanhimmat
Kaverille sattu kerran laivalla tämönen kämmi.
Oltiin lavanreunalla pöydässä kun joku ihan kivan näköinen Daami tuli kaveria hakeen tanssiin.
Kaverilla oli jalka kipee, eikä tanssi kiinnostanut.
Kaveri kieltäyty.
"Ei nyt pysty tanssiin kun on jalka niin kipee, mitä vaan muuta vois tehdä."
Johon Daami
"Lähdetään hyttiin"
Kaveri kieltäyty lähtemästä.
Tilaanne tuli kai niin yllätäen, olis edes lähtenyt saattelen daamia vaikka vaan käytävälle.
Taitaa tää porukka täälä olla niin täydellistä, ei mitään haavereita pääse käymään.
Mahtaa olla ykstoikkosia tanssi-iltoja.
Aina sitä yhtä ja samaa kopterointia.
Ei daamin korko katkea, ei tanssiseuran alennuskortti jää kotio.
Auto ei jätä tielle, eikä navikaattori ohjaa väärälle eläkeläisten lavalle. Tos itylsää.
Alotin tanssiharrastuksen n.3 vuotta sitten.
Ekan keran menin Tampereella tanssiravintolaan noin vuosi tanssin opettelun alkamisesta tommoset isältä perityt "lokinpaskakenkät" jalassa.
Eikö kohta tullut joku Pro-nainen hakeen tanssiin foksin soidessa.
No aloin viemään foksia, kun en edes osannut noita helikoptereita.
Daami kysy " Missä tanssikurssila käyt, voitaisko tanssia kädenalityylillä"
Vastasin " En osa mitään kädenali härdellejä"
Daami" Ai, minä luulin, kun on noi kenkät jalassa"
Jonka jälkeen daami häipy kesken tanssin. Tosin en nyt kovin hyvä tanssija viä ollut, mut en ole sen kerran jälkeen näitä kenkiä käyttänyt, vaikka ovatkin loistavat tanssia.
Maalaa ne kenkämaalilla kokonaan mustiksi, niin ei lokinpaskavärit erotu. Niin määkin tein.
Mullekkin sanottiin ihan samanlailla: Ko sulla on tollaset kengätkin ja et osaa jiveä. Tosin nykyään koprenoin melkein mitä vain ... mutta silti ja jive jivenä. Se ei ole kopterointia. Onneksi.
Löytyi kolmaskin joka teki saman tempun. Mies ihmetteli kun osaan vain ontuvaa fuskua ;))
Tosin nykyään kpteroin ja mene melkein mitä vain, mutta lokkareita en suostu jalkaani pistämään.
Minun tuttavapiiriini kuuluu henkilö joka Kangasalla ravintola herttuattaressa oli samaan aikaan kuuntelemassa Mooga & Mooga yhtyeen keikkaa. Katselin että tuolla on joku mies hosut kintussa heilutteli heppiään.
Vasta sitten huomasin että tuttu nuorimies.
En häntä ollut tuntevinani siellä. Jos jossakin hänet kohtaan olen kuin mitään ei olisi koskaan tapahtunutkaan.
Kerran noin 20 vuotta sitten Kapakanmäellä eräs viehättävä nainen tunki etumustaan minua vasten varsin kiihkeästi. Tanssitin häntä useammankin kerran ja joka tanssilla sama juttu! Mitään ei juuri puhunut.
Tanssien päätyttyä näin hänet istumassa ulkopuolella ja katsovan minuun. Monesti olen miettinyt, mitä menetin kun en tuolloin tuota naista mennyt höyläämään...
Heh onko nimimerkillä Tangon huumaa varaa arvostella muita jos itsekin joudut turvautumaan 20 vuotta sitten tapahtuneeseen..
Tangon huumaa kirjoitti aiemmin näin:
"Taitaa tää porukka täälä olla niin täydellistä, ei mitään haavereita pääse käymään.
Mahtaa olla ykstoikkosia tanssi-iltoja.
Aina sitä yhtä ja samaa kopterointia."
Minä ymmärsin että tähän ketjuun saa kirjoittaa vain nimimerkillä "tangon huumaa". Siksi kirjoitin.
Minulla meni kerran Halkosaaren lavalla keskenkäyneen kiljun takia ripulipashat huosuun keskellä tanssilattiaa. Arvaten oli häjy pyöräillä kotiin Kauhavalle.
Hei tuo oli hyvä! Nyt minun ei tarvitse enää selitellä noita nikkejä yksinkertaisille...
Siis arvatenkin nimim. "tangon huumaa" tarkoitti nimim "tangon huumaa" -kirjoitusta, eikä tuota jälkimmäistä nimim. "tangon huumaa" -kirjoitusta!
Toiset vaan ehtivät painaa sitä enteriä juurikin vähän liian aikaisin...
Minä taas tarkoitin tuota ensimmäisen jälkimmäistä eli välimmäistä.
Täytyypä ottaa päivälääke, että nuo olkapäällä istuvat häipyisi.
Anna meillekin.
Yhdellä tanssipaikalla Etelä-Pohjanmaalla oli päästetty läjä käsienpesualtaaseen, mahtoi olla kova hätä. Mikähän olisi ollu sontijalla ilmeenä jos joku olis tullut justiin sisällä. Ei kyllä huvittanut mennä vessaan saati pestä käsiään
Minun kun piti mennä sovittamaan uutta tanssikolttua Sokoksen pukuhuoneeseen, niin siellä oli myös läjä. Naisten pukukopissa siis ... jäi se tanssihame sovittamatta.
Minulla taas oli kerran tilanne jossa alkuunsa piti olla vain autokuskina ja toiset pyörivät lattialla kuin viimeistä päivää. Kulutin aikaani ja istuskelin tanssiravintolan pöydässä kahvia hörppien, kun tuli neitokainen hakemaan. Lähdin, mutta muutaman askelen otettuani huomasin että olinkin lähtenyt reiskat jalassa liikenteeseen koska ei ollut aikomustakaan tanssia. Hieman hämmentyneenä kerroin asian neitokaiselle joka vain totesi ettei häntäkään siitä tanssimisesta niin perustanut joten menimme takaisin pöytään ja loppuilta kuluikin osaltani rattoisasti.
Mulla meni kerran tungoksessa käsi vahingossa vieraan daamin hihaan sisään (jotain avokuviota olin tekemäässä siinä), joskus on vieraan daamin korko uponnut mun kenkään sisään kantapään takaa...siinä sitten sätkittiin... no, näistä on selvitty...
Täsät on vuodenpäivät aikaa.
Oltiin Avokin kaa jossain sukulaisjuhlissa.
Kotiotullessa poikettiin sitten pienelle meille uudelle lavalle.
Lähes kaikki oli pariskuntia, vain muutama sinkku odotti tanssiin pääsyä oven suussa.
Mies hakijoita näille ei kovin montaa ollut.
Joten siis päätin "uhrautua"
Yhden daamin kanssa kun olin tanssinut jo kolmet kappaleet, alko toi Avokki jo oleen melkoisessa mielentilassa.
Eipä siinä sitten muuta kuin nokka kohti kotia.
Ensin oli pätkä pikkutietä, jossa kaksi "aikuista" keskusteli illan tapahtumista.
No aloinhan minäkin jo lämpeneen keskustelulle.
Vaikka en juuri puhu enkä pussaa.
Päästiin isolle tielle, läpykkä lattiaan ja noin hienoo. Kamera välähti.
(en muuten halunnut nähdä kameran ottamaa kuvaa mielenvikaisesta kuskista)
No matka jatku, autossa oli hiljaista. Ei kuulunut kuin moottorin mylvintä ohitustilanteissa.
Lähenpänä kotia (tutulla tiellä) 45min.myöhemmin minä olin jo rauhoittunut...Auto ei.
60km nopeusrajoituksella oli vauhtia yli 80km kun tunnistin vastaan tulevan auton poliisiautoksi. Hiukan himmasin, Poliisiauto meni sivutte ja siniset valot sytty.
Hieno päätös tanssi-illalle. Tutka näytti 17km ylinopeutta.
Postista tuli sakko perässä, kamerra näytti samaa luokkaa ylinopeudeksi.
Menin kerran kyläilyreissulta suoraan tanssimaan. Päällä oli sellaiset suorat housut ja paita slipoverin kanssa, jalassa harmaat eccot. Vähän aikaa katseltuani tuli juovuksissa oleva nainen kysymään "tarjootsä siiderin?" Minä siihen että miten niin? "No kun sä olet sen näkönen, että viihdyt enemmän baarin puolella".
Minä hain daamia rumballe, mutta se olikin boleroa
Se on Rumppa ja Dolero.
Hain daamia valssille, mutta se olikin masurkkaa!
Tanssit vain ne valssikohdat.
Luulin, että valssi on ihan helppoa
Menin kerran valssia neitosen kanssa. Yht äkkiä neitonen pöyräytti itsensä käden ali, kyllä hävetti kun kaverit näki tämän kopteroinnin.
Huh, onko näin oikeesti päässyt tapahtuun?
Minulla tuli samanlainen uni kuumetta sairastaessani
Herättyäni olin aivan hiessä
Maanatai aamuna pakkasin kiireellä reissuun vaatteita sun muuta.
Kenkiä unohtamata.
Keskiviikko iltana kaivoin kenkät ja sovitin niitä jalkaani, ne olikin meidän meidän pojan. 2 numeroa liian isot, se ei saanut haitata. Eli lavalle vaan vaikka kenkät hiukan pyöri jalassa.
Hain väärää daamia!
Oliko sillä mu##t?
En tiedä? Tapanani ei ole kopeloida ventovieraitakaan daameja tansseissa! Toisen kerran vientikäden sormi murtui, mutta en minä häntä silti täysin vääränä daamina pitänyt, vaikka minua silloin ilmeenkään värähtämättä itketti. Muita ei tosin silloin naurattanut, kun hekään eivät huomanneet mitään.
Selkä oli väärä.
Pierasin lavan edessä ja Jartsalla otti eteen.
Sulta pääsi sitten vissiinkin tiukan kuuloinen pieru :)
Vaikka kuului poksis,ei Jartsa ollut moksis.
Tämä ei osu ihan ton otsikon alle, mutta kosketta kyllä tanssia.
Eilen muija lähti päivällä tyttärelle mun autolla ja soitteli 16.15 että menee myöhään.
Minähän siitä riamastuin, ihan aidosti ja kävin laittamassa muijan auton piuhaan (pakkasta oli vieläkin -18astetta) ja lähdin kiireellä suihkuun. Tanssit alkaa 17.00 ajomatka lavalle vie n. 45 min. En myöhästy kuin 20 min.
Suihkussa ja tanssivaatteet päälle. Starttaan autoa kello 16.35
Pyöritti hienosti, mutta ei käynnisty.
Pe###le, moottorista oli aikasenmin jo hajonnut muutama hehku, nyt oli varmaan lisääkin pimeitä tulppia.
Sisälle. Utelu tyttäreltä paljasti että "3 tuntia piuhassa ja sitten lähtee, tosin nyt taitaa olla enenpi pakkasta".
K o l m e tuntia, eihän semmoinen peli käy.
Sohvalle makaan ja miettiin mitä tehdä.
Kaverilta auoo lainaksi, tai hinamalla käymään. Olkoon,kai sitä jotain muuta keksii.
Vaatteet vaihtoon ulos ja pieni kosanikaasutoho käteen ja lämmittään imusarjaa. Välillä startti. Ei suostunut edes yskäseen.
Varmaan kaikki hehkut pimeinä.
Ei autanut pitkäkkän startti. #####
Sisälle lämmitteleen ja puolentunnin välein kävin starttaamassa. Turhaan.
Mielentiliani alkoi pikku hiljaa oleen kelvoton tanssilavalle, olis varmaan ollut askeleetkin hukassa. No ehkä polkka olis mennyt kun tuli muutenkin hypittyä tasajalkaa. Ainoo, että polkat olis jo tanssittu lavalla.
19.00 Minun osaltakin oli tanssit tanssittu, ei vielä silloinkaan lähtenyt.
Kävin vielä 20.00 starttaamassa, koska akku alkoi oleen kypsä. .
Johan lähti käymään, annoin akun latautua 45 min. tyhjäkäynnillä. (ettei muija ihmettele aamulla miksi auto ei starttaa)
Odottelin sitten vain kiltisti kotona Avovaimoo ja aloin lämmitttään saunaa.
Tästä lähin en taida hevin lainata autoo, ainakaan tanssipäivinä.
Heh...Heh...
Milloin sinä rakas mieheni opit...ilman omaa kultaa ei voi tansseihin mennä...
Milloin sakkoja...tai ei auto käynnisty...
Minä tiijän tuon tunteen, on sinua mahtanu harmittaa.
Mulla kävi kans vähän hassusti pari viikkoa sitte. Olin just ollu kahvion puolella ja noskoilin siinä lavan reunalla, mistä mua tanssiin pyydettiinkin. Tanssitiin siinä sitten kaksi kappaletta jolloin kumpikin nyökkäsi ja kiitti ja koska olimme jo naistenrivin läheisyydessä lähti mies siitä pois. Itse otin juuri muutaman askeleen taaksepäin kun huomasin, ettei kukaan muu ollut vaihtamassa. Kauhuissani kelasin viime minuutit ja mietin olimmeko menneetkin vasta yhden tanssin, jonka jälkeen olin tylysti jättänyt partnerini lattialle... hätääntyneenä katsoin miestä, joka samaan aikaan katsoi minua samanlainen hämmentynyt ilme kasvoillaan ja äkkiä riensi takaisin luokseni. Hän pyyteli kovasti anteeksi, että oli minut lattialle sillä lailla jättänyt, mutta vakuutin, että olin myös luullut kahden kappaleen jo menneen. Hän lupasi kuitenkin minua vielä tanssittaa ja tanssin aikana vasta tajusimme, että mies oli alunperin hakenut minua toisen kappaleparin ollessa vielä kesken.
Eihän tuo mikään ihmeellinen juttu ole, mutta minua vain nauratti, kuinka molemmat olimme säikähtäneet jättäneemme toisen yksin parketille :)
Muistan tuon kuin eilispäivän.
Poikkesin ABC-le kahville erällä tanssimatkalla.
Otin kahvin ja pullan, kaivoin taskustani kourallisen pikkukolikoita ja annoin ne kassaneidille.
Kassaneiti. "Olet käynyt HopLop:issa."
Minä. "Missä?en ole käynyt. Nyt menossa tansseihin."
Kassaneiti. "Niin että olet käynyt lasten huvikeskus HopLop:ssa."
Minä. En. Ehkä ollaan nähty joissain muualla, ei missään HipHopissa.
Kassaneiti repes ja näytti 20c:sen kokoista kolikkoa jossa luki HopLop.
No joo hauskaa oli ja kahvit saatiin maksettua ilman tota kyseistä kolikkoakin..
Kassaneidin pokka petti vielä uudestaan kävellessäni pöytäni ohi.
Joka tanssiparin aikana sattuu ainakin yksi askel kömmähdys,
joskus tahallinen eli strateginen ja toisinaan ihan vaan
osaamattomuutta tai huolimattomuuttaan.
Olin taannoin lavatansseissa ja naistenhaulla daami tuli hakemaan minua. Musa alkoi soimaan ja käytiin tanssimaan. Tanssiminen oli aika mielenkiintoista kun daami meni voimakkaasti välirytmiin eikä kuunnellut yhtään vientiä ja lisäksi se daami tapitti minua silmillään jatkuvasti. Jossain vaiheessa se sitten alkoi puhella, että eikös ole hyvä orkesteri ja paljon porukkaa etc. Myöntelin ja vastailin jotain.
Sitten toisen tanssin aikana se alkoi vetää minua itseään vasten ja alkoi puhumaan, että hän asuu tässä aika lähellä ja jätti saunan lämpiämään sekä olutta ja muuta juomaa on kaapissa. Puuttuisi vain saunakaveri.
Mentiin foksit loppuun hiljaisuuden vallitessa. Saattelin daamin riviin ja kiitin mielenkiintoisesta tanssituokiosta.
Olisihan sitä voinut käydä saunomassa ja vähän muutakin, mutta olin tullut vain tanssimaan. Voihan v..tu että osaa olla joskus tyhmä!
Hyvä, että joskus valotat meille tuota tuntematontakin puolta itsestäsi.
Muutama kesä sitten, lavalla satunnainen tanssinainen kertoi olevansa yksin mökillä ja lämmittävänsä viel' yösaunan, harmitteli yksinäisyyttään.
Minä olin juuri tullut omasta saunastani suoraan lavalle niinpä ei tarvinnut enää saunoa.
Hakalan poikien isälle tuli nuorena Lappajärven Halkosaaressa kesken käyneen kiljun takia ripulijaskat housuun kesken tanssin. Oli kuulkaa häjy polkea polkupyörällä kotiin ripupilaskat housussa.
Ohoh...onkohan tämän kirjoittanut joku muu kun itse "Tangon huumaa".
En oikein tunnista kirjoitus tyyliä...
En usko että täällä julkisesti harmittelisi ettei tullut mentyä saunomaan tai tekemään jotain muuta...
Kyä hääki osaa olla joskus tyhmä!
Jotenkin on alkanut tuntua, ettei juurikaan muille käy mitään hoittiksia
Oltiin avokin kanssa sunnuntaina Kerholassa. Lippuluukulla kello16.45.
Lompsa esiin ja maksaan lippuja.
2x15e. Pussissa rahaa tasan 30e. Maksoin ja kyselin kauniinman puoliskon rahatilannetta. Ei ollut rahaa, eikä mitään muutakaan mukana.
No kävin kahvilan puolella tarkistamassa että kortti kelpaa.
Kenkien vaihtoon ja vaatteita narikkaan.
2x2e. Hienoo, taskusta löyty 3.95.
En kehdannut tinkiä enkä kahvilasta kyseleen rahaa.
Siispä kenkien vaihtoon ja seinälle.
Keskusta oli vieressä joten ei mitään hätää.
Nordea löyty, käännyin pihaan. Ei näkynyt automaattia. etenpäin. Säästöpankki, eikä vieläkään näkynyt automaatti.
Kylä näytti loppuvan takasin ja sivukadulle. Ei vieläkään osunut Ottopistettä silmään. Katu loppu, verenpaineet alko nouseen. Palasin takasin ja siinä oikeella puolen komeili automaatti Alkon seinällä.
Yllätys yllätys, koneen kanssa ei olut vaikeuksia.
Hyppäsin autoon ja arvailin oikotietä Säästöpankin vierestä.
Ei umpitien merkiiä, sinne.
Hetken päästä takasin ja omia jälkiä Kerholaan.
Kivat tanssit ja hurmaavia Daameja. Suosittelen vapaille miehille.
Jos eläisin ja haluaisin jatkossakin elää onnellisesti poikamiehenä. En ehkä ottais riskiä mennä uudestaan Kerholan naisia tanssittaan...No ehkä sittenkin.
Kotiin lähdettiin viimeisten valssien jälkeen.
Auton perästä alkoi kuulua laakerin vinkuna. (vetoakseli tai joku laakeri) Ihmettelin sitä ääneen avokille. En vaan tullut kerrottua kuinka koville mersu vanhus joutu, rahaa hakiessa.
Toi on niin totta...näin ei voi käydä kun meille... ei tällä kertaa sakkoja...mutta outoa vinkunaa autosta...voi mersu parkaa...
Tässä sunnuntaina poistuessani tanssipaikalta astuin
kadulle ja siinä rollaattoriinsa nojaili yksi patu, hän kysyi minulta
että tanssitko siellä on, hikisenä kun höyrysin ovesta
astuessani.
Samaan tahtiin siinä sitten jatkettiin hiljakseen katua pitkin,
minä liukkauden vuoksi rauhallisesti. Hän alkoi kertomaan
että 50-luvulla minäkin tuolla tanssein nimittäin omissa häissäni,
juttu jatkui parilla muistolla tuosta illasta sahti oli se
yhteinen tekijä jutuissa.
No kuinka ollakaan huomasin aikamme köpöteltyä että olin
aikoja sitten kävellyt autoni ohi ja jouduin hänelle sanomaan
naurahtaen että viileys alkaa vaikuttaa ja joudun nyt etsimään
autoni, siinä sitten toivotimme toisillemme hyvät illanjatkot ja
minä suuntasin takaisinpäin autolleni.
Juothan sinäkin sahtia?
Minulle kävi niin että unohdin tanssikengät kotiin , sanoin etten voi tanssia, ystävä sanoi kyllä voit , tanssi sukkasillas, ja niin tein ja hauskaa oli miehet vaan joutuivat olemaan tarkkana etteivät varpaille astuneet.
Tiedetään.
Tää nyt menee pahasti ohi tanssimisen.
Minä, työkaveri ja meidän poika 19v. Ajeltiin töihin viikko sitten. Päätti työkaveri kokeilla "oikoreittiä" työmaalle. Minä tiesin kokemuksella että siinä nyt taas tulee 10km lenkki ja 15min . enemän aikaa. No eipä olut kiire joten en pistänyt hanttiin.
Varottelin vain meidän poikaa "Älä anna tämän kahelin etsiä oikoreittejä, aina ne kiertää, kävellen pääsee nopeenmin perille."
No tällä kertaa ei tainnut tulla kiertoo.
Loppuviikon olivat työkaveri ja meidän poika kaksin töissä.
Tänään taas minä tämän työkaverin kanssa. Päivällä syömään mentäessä, kaveri mainitsi "hyvästä" oikoreitistä.
Minä uteliaisuuttani kysyin. "Kerro, älä näytä?"
Työkaveri. "No, eilen kun mentiin syömään ei pojalla ollut rahaa ja joudutttin koukkaan kylän kautta käymään seinällä ja minä keksin oikoreitin. Se lähti vähän samaa suuntaan missä meidän suosima ruokapaikkakin oli.
Pari km. ajettua tuli traktori vastaan ja tie alkoi kaartaan ihan väärään suuntaan, Se ei tietenkään haitannut vaan jatkettiin matkaa. 9km kun oli ajettu laitoin navin päälle. Se käski kääntyä. Pyysin uutta reittiä. Uusi reitti, 8km käänny vasenmalle.
Se ei kuulostanut pahalta. Joten jatkettiin. 13km risteyksestä vasenmalle. 16km. käänny vasenmalle ja olet perillä
.
Poika oli todennut jo puolivälissä "Tämä on varmaan juurikin semmoinen oikoreitti mistä isä varotteli."
(äiti yleensä varottelee tytärtään, autoilla liikkuvista kaheleista, meillä on vähän toisin)
Vastaan tullut traktori oli ruokalan pihassa parkissa ja kuski istui tyhjä lautanen pöydässä juoden jälkiruokakahvia.
Unohin lyhytlahkeiset alkkarit ja jouduin lainaamaan vaimolta hotellissa.
Eilen Teeriharjun vessassa.
Vaihdoin paitaa, tyhjensin rintataskun housun taskuun ja sohlosin puhdasta paitaa päälleni.Ensin yritin napit kiinni, ei onnistunut, joten aloin avaan nappeja.
Tuli joku heppu ja noukki vierestäni lattialta 20 eurosen ja kysy. "Minulla sattuu oleen näitä itselläkin, keneltä tämä on pudonnut?"
Kukaan ei tunnustanut. Minä vastasin. "Minulla ei ainakaan oile noin isoja rahoja edes mukana." Muistelin maksaneeni 50e kaksilippua ja jäi 18e, joten ei raha ainakaan minun paidan taskusta voinut pudota.
Joku sanoi. "Löytäjä saa pitää"
No en tie kenen taskuun raha pääty, tuli vaan myöhenmin mieleen että ei ole tainnut avovaimo taaskaan tyhjentää taskuja ennen paidan pesua.
Pari viikkoo sitten meni yksi paita pilallle, kun punanen tanssileimalippu värjäsi yhden paidan rintamuksen. Nyt taisi kyseinen seteli olla meidän pesukoneessa pyörinyt?
Ja pian.
Pääeläkeläisille myönnetään alennusta juttujen oikolukemisesta.
Sekö Oliver Hardyn kaksoisolento?
Kuka meistä? Missä päin Suomea?
Venäjän vastaisella rajalla.
Olin ensimmäistä kertaa oikein lavalla tansseissa. Mielestäni hallitsin valssin oikean neljänneskäännöksen ja varsinkin perusaskeleella etenemisen, olinhan harjoitellut kotona.. No valssi soi ja hermostuneena(erittäin) hakemaan daamia valssille. Muistaakseni alku lähti suht koht hyvin käyntiin. Sitten iski jokin blackout. Jäin paikalleni tekemään neljänneskäännöstä. Tein ja tein ja tein käännöstä. Aika kului ja paikalla pyörittiin........... paniikki lisääntyi. Daami katsoi kysyvän näköisellä ilmeellä,että mitä tämä nyt on. Sanoin että en osaa jostain syystä lähteä tästä etenemään, olen lukossa. Sen kuultuaan häneltä petti pokka nauroi vedet silmissä kippurassa. Minua ei naurattanut juuri silloin. Jälkeenpäin sitäkin enemmän :-)
Viime tansseissa sain Daamini (avokin) putoon polvilleen.
Lähdin paikallani pyöriin oikealle, tilaa piti olla. Vaan ei ollu. Joku kaveri oli päässyt hiipiin ihan Damini viereen, tai ainakin Herran jalka jäi Daamin eteen kun kiepautin häntä nopeesti oikeelle.
Kampitus! Ei, minun moka.
Siinä ei ollut enään muuta tehtävissä kuin nostaa Avokki pystyyn.
Onneksi ei tullut kolhuja.
Meidän nuoriso pudotti meidät Jormuan lavalle 20.30 ja lähtivät Kuopion iltaelämää katseleen.
Noin kello 24 tuli tytär (17v.)huolestuneen näköisenä repiin hiasta kesken tanssin. Sano, "Isä me ajettiin kolari"
Huh. maailma pysähty hetkeksi. Onneksi tytär näytti voivan hyvin, mitä nyt oli pelästyneen näköinen. Ajattelin kolarin käyneen kaupunkilla pienessä nopeudessa.
Saattelin Daamin hakuriviin ja lähdin tyttären ja Avokin kanssa parkkipaikalle katsoon miten muut voi.
Onneksi ei ketään ollu sattunut.
Nuoret oli tullut Kajaanista valttie5 takaisin lavaa kohti, kun suuri uroshirvi oli juossut tielle vasenmalta puolen. Poika oli kuskina ja oli keriinnyt hetken jarruttaa tyttöystävän huutaessa vierestä "Hirvi". Hirvi oli osunut onneksi vain hiukan auton oikeaan etukulmaan.
Hirvi oli juossut takaisin metsään, poliisit kävi paikalla ja laitto jonkun jäljittäjän/metsästäjän hirven perään.
Auton tuhot oli onneksi myös aika pienet.
Puskurista puutu oikee kulma, lappu ja vilkku: Lokarinkulma ja konepelti hiukan mytyssä. Jopa tuulilasi halkes alareunasta. Onneksi jäähdytin oli ehjä.
Ajo kävi, joten päästiin Kajaanista vielä kotio n.500km.
Nämä tuhot tuli autoon, vaikka siihen osukin "vain" toinen takajalka.
No en tie auttaako tuola tiellä varovaisuuskaan.
Eipä siinä ole paljoo tehtävissä kun/jos hirven ja auton Ajoitus osuu kohdalleen.
Nyt kävi nuorilla onni, joku kymmenesosa sekuntti ja hirvi olis ollut nuorien sylissä.
Tässä tapauksessa ratkaisevat kymmenykset tuli jarruttaessa.
Toivotaan vain turvallisia tanssimatkoja kaikille tanssijoille.
Hirvi merkit on syytä ottaa tosissaan ja vielä määrättyinä aikoina
ekstra tosissaan. Miten ilmoitatte vastaatuliallle/takana ajavalle
että hirvi tienposkessa nähty?