Omega-6:sta

Heh !

Etsiessäni artikkeleita törmäsin hyvin vähelle huomiolle jääneeseen artikkeliin, joka koskettelee tätäkin palstaa varsin voimallisesti.

http://www.ajcn.org/content/95/5/1003.abstract

Artikkelissa tutkitaan voin ja kasviperäisten omega-6-rasvojen vaikutusta ihmiseen niin, että otettiin ylipainoisia ihmisiä, joista muodostettiin kaksi ryhmää, joista toinen söi voita ja toinen voin tilalla omega-6-pitoista rasvaa (auringonkukkaöljy, margariini jne). Kaikki muut ravinnolliset ja muutkin tottumukset yritettiin pitää samana kuin aiemmin (liikunta, alkoholi, paino jne.). Tutkimus kesti 10 viikkoa ja se on rekistetöity clinicaltrials.gov:in, joten vammailut tulosten salaliitto/vääristelysyytöksistä kannattaa jättää pois (nolaat vaan itsesi).

Tuloksia: maksan rasva väheni PUFA-6 dieetillä, kolesteroli kasvoi voidieetillä ja aleni PUFA-6-dieetillä. Tutkimuksessa mitattiin myös useita tulehdusmarkkereita, koska PUFA-6:n (LA) on esitetty (kylläkään siis suoraan todistetta ei ole) aiheuttavan inflammaatiota. Tulos: tulehdusmarkkerit vähenivät jokainen suhteessa voidieettiin - tosin tulos ei ole statistisesti merkitsevä. Kuitenkin johtopäätöksenä on: LA ei aiheuta tulehdusta. Ja tosiaan, tässä tutkimuksessa PUFA-6-ryhmä sai 15 % energiastaan LA:sta, joten edes erittäin suuri määrä linolihappoa ei aiheuta mitään oletettuja tulehdusreaktioita.

Tutkimus on tietysti kohtalaisen pieni n. 60 henkilöä, mutta aika sulavasti tuo tulos tukee muita tuloksia. Täytyy sanoa, että olen itsekin tainnut olla liian kriittinen LA:ta kohtaan: näyttää siltä, että mitä enemmän omega-6:ta sitä parempi terveys. Tietysti tässä verrattiin nyt vain kahta ruoka-ainetta toisiinsa, ja olihan se nyt kohtalaisen selvää, että PUFA-6 tietysti hakkaa voin ihan mennen tullen, mutta ajattelin kyllä, ettei tulokset sentään näin hyviä LA:n kannalta ole. Ehkä seuraavana olisi syytä selvittää miten käy samoille markkereille kun osa LA:sta korvataan ALA:lla. Siitä voisi sitten taas päätellä tuon omegasuhteen vaikutusta.

Kaiken kaikkiaan Harvard näyttäisi olevan erittäin oikeassa ohjeineen:
http://www.tohtori.fi/?page=5575414&id=8382205
Terveellisiä omega-6-rasvoja ei tule välttää.

Paljon omega-6:ta sisältävät auringonkukkaöljy on terveellisempää kuin voi.

0

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        54
        2212
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        199
        2041
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        116
        1382
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1170
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        96
        995
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        929
      7. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        889
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        49
        872
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        845
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        61
        746
      Aihe