Työvalo valokuvausvalona?

kysymys valoista

Kun on noita työvaloja saa parilla kymppilä, niin onko mitään järkeä ostaa satoja euroja maksavat studiovalot, kun voi Hong Kongista ostaa työvalon 20€:lla?

Onko niissä valoissa oikeasti eroa satojen aurojen edestä?

Esim tuolla sivulla 7 vaikka minkälaisia valoja:

http://www.hongkong.fi/kuvastoselain?id=29363189

6

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johnnymale

      on toki. mulla oli kerran 1 raksavalo. ei tosin valokuvauskäyttöön ostettu. metrin päästä sulatti tuolista jotain keinokuitua, onneksi ei vielä lemahtanu.

      lisäksi raksavalojen värilämpötila on mitä sattuu. Elinchromen salamilla on aina 5400.

      strobistisettina minulla on nykyään 5 salamaa. ja niille radiot.

    • ELINCHROM

      Nuo työvalot muuttavat vaihtosähkön suoraan "välkkyväksi" valoksi. Tuo välkkyvä valo aiheuttaa tallennettuun videokuvaan kaikenlaista välkyntää - studiovalojen idea on, että vaihtosähkö ensin tasasuunnataan ja vasta sen jälkeen muutetaan valoksi, jolloin valo on välkkymätöntä. - tämä, kun continuous lighting

      Silmä hämää, eikä ole riittävän nopea huomaamaan välkyntää, mutta kyllä se sitten tulee videokuvaan.

      Esim. viime talvena käyttivät suurnopeuskameraa mäkihyppykisojen kuvaamiseen - esim. Norjassa hypättiin keinovalossa ja siinä se hidastetun kuvan kirkkaus vaihteli sähköverkon tahtiin ja välillä tuo ärsytti paljonkin.

      Jos haluat hyvää materiaalia, älä lähde pelleileen, vaan osta laadukkaat studiovalot.

      Niin ja tietenkin tuo värilämpötila - välkkyessään nuo valot muuttavat värilämpötilaa sen mukaan, missä kohtaa vaihtosähköverkon hetkellistä virtaa ollaan.

      Toisaalta, kuvataanhan jalkapalloakin keinovalossa - onkohan siinä kyse lähinnä jo siitä, valoja on enemmän ja käytetään 3-vaiheista verkkoa, jolloin hetkellisesti aina vähintään 1 vaihe on täydet virrat päällä, jolloin mitään vilkuntaa ei esiinny.

      Kait tähän voi sanoa, että myös 3-vaiheinen työvalo käy, mutta mistä löydät moisen. Tai sitten kytket aina 3 työvaloa ryhmään ja liität 3-vaiheiseen pistorasiaan. Silloinhan joudut ostamaan työvaloja 3-kertaisen määrän.

      Välähtävä studiovalo toimii taas niin, että se lataa ensin kondensaattorin, joka sitten tyhjennetään välähdyspäähän. Tällä saat pysäytettyä liikkeen, koska välähdys on aina huomattavan lyhyt verrattuna valotuskaikaan.

      esim.
      valotusaika: 1/125 s
      välähdysaika: 1/2850 s

      • Dol Biong

        Ihan kelvolliset studiovalot saa ns. välkkymättömistä päivänvalo (täysspektrinen) loisteputkista.

        Päivänvaloledi-paneelitkin saattaisivat olla kokeilun arvoisia.


    • Kokeile edes
      • 234rtg

        Just niin, voit laittaa laadukkaisiin elinchromeihin etelänmatkarahat tai lähteä etelään ja hommata älykkään valaistusratkaisun halvalla.
        Hintaero 0 euroa.


      • kukkunen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7095
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3978
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      51
      3422
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2147
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      42
      2102
    Aihe