Työvalo valokuvausvalona?

kysymys valoista

Kun on noita työvaloja saa parilla kymppilä, niin onko mitään järkeä ostaa satoja euroja maksavat studiovalot, kun voi Hong Kongista ostaa työvalon 20€:lla?

Onko niissä valoissa oikeasti eroa satojen aurojen edestä?

Esim tuolla sivulla 7 vaikka minkälaisia valoja:

http://www.hongkong.fi/kuvastoselain?id=29363189

6

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johnnymale

      on toki. mulla oli kerran 1 raksavalo. ei tosin valokuvauskäyttöön ostettu. metrin päästä sulatti tuolista jotain keinokuitua, onneksi ei vielä lemahtanu.

      lisäksi raksavalojen värilämpötila on mitä sattuu. Elinchromen salamilla on aina 5400.

      strobistisettina minulla on nykyään 5 salamaa. ja niille radiot.

    • ELINCHROM

      Nuo työvalot muuttavat vaihtosähkön suoraan "välkkyväksi" valoksi. Tuo välkkyvä valo aiheuttaa tallennettuun videokuvaan kaikenlaista välkyntää - studiovalojen idea on, että vaihtosähkö ensin tasasuunnataan ja vasta sen jälkeen muutetaan valoksi, jolloin valo on välkkymätöntä. - tämä, kun continuous lighting

      Silmä hämää, eikä ole riittävän nopea huomaamaan välkyntää, mutta kyllä se sitten tulee videokuvaan.

      Esim. viime talvena käyttivät suurnopeuskameraa mäkihyppykisojen kuvaamiseen - esim. Norjassa hypättiin keinovalossa ja siinä se hidastetun kuvan kirkkaus vaihteli sähköverkon tahtiin ja välillä tuo ärsytti paljonkin.

      Jos haluat hyvää materiaalia, älä lähde pelleileen, vaan osta laadukkaat studiovalot.

      Niin ja tietenkin tuo värilämpötila - välkkyessään nuo valot muuttavat värilämpötilaa sen mukaan, missä kohtaa vaihtosähköverkon hetkellistä virtaa ollaan.

      Toisaalta, kuvataanhan jalkapalloakin keinovalossa - onkohan siinä kyse lähinnä jo siitä, valoja on enemmän ja käytetään 3-vaiheista verkkoa, jolloin hetkellisesti aina vähintään 1 vaihe on täydet virrat päällä, jolloin mitään vilkuntaa ei esiinny.

      Kait tähän voi sanoa, että myös 3-vaiheinen työvalo käy, mutta mistä löydät moisen. Tai sitten kytket aina 3 työvaloa ryhmään ja liität 3-vaiheiseen pistorasiaan. Silloinhan joudut ostamaan työvaloja 3-kertaisen määrän.

      Välähtävä studiovalo toimii taas niin, että se lataa ensin kondensaattorin, joka sitten tyhjennetään välähdyspäähän. Tällä saat pysäytettyä liikkeen, koska välähdys on aina huomattavan lyhyt verrattuna valotuskaikaan.

      esim.
      valotusaika: 1/125 s
      välähdysaika: 1/2850 s

      • Dol Biong

        Ihan kelvolliset studiovalot saa ns. välkkymättömistä päivänvalo (täysspektrinen) loisteputkista.

        Päivänvaloledi-paneelitkin saattaisivat olla kokeilun arvoisia.


    • Kokeile edes
      • 234rtg

        Just niin, voit laittaa laadukkaisiin elinchromeihin etelänmatkarahat tai lähteä etelään ja hommata älykkään valaistusratkaisun halvalla.
        Hintaero 0 euroa.


      • kukkunen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      141
      3183
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1443
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1187
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1007
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      817
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      793
    Aihe