Työvalo valokuvausvalona?

kysymys valoista

Kun on noita työvaloja saa parilla kymppilä, niin onko mitään järkeä ostaa satoja euroja maksavat studiovalot, kun voi Hong Kongista ostaa työvalon 20€:lla?

Onko niissä valoissa oikeasti eroa satojen aurojen edestä?

Esim tuolla sivulla 7 vaikka minkälaisia valoja:

http://www.hongkong.fi/kuvastoselain?id=29363189

6

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johnnymale

      on toki. mulla oli kerran 1 raksavalo. ei tosin valokuvauskäyttöön ostettu. metrin päästä sulatti tuolista jotain keinokuitua, onneksi ei vielä lemahtanu.

      lisäksi raksavalojen värilämpötila on mitä sattuu. Elinchromen salamilla on aina 5400.

      strobistisettina minulla on nykyään 5 salamaa. ja niille radiot.

    • ELINCHROM

      Nuo työvalot muuttavat vaihtosähkön suoraan "välkkyväksi" valoksi. Tuo välkkyvä valo aiheuttaa tallennettuun videokuvaan kaikenlaista välkyntää - studiovalojen idea on, että vaihtosähkö ensin tasasuunnataan ja vasta sen jälkeen muutetaan valoksi, jolloin valo on välkkymätöntä. - tämä, kun continuous lighting

      Silmä hämää, eikä ole riittävän nopea huomaamaan välkyntää, mutta kyllä se sitten tulee videokuvaan.

      Esim. viime talvena käyttivät suurnopeuskameraa mäkihyppykisojen kuvaamiseen - esim. Norjassa hypättiin keinovalossa ja siinä se hidastetun kuvan kirkkaus vaihteli sähköverkon tahtiin ja välillä tuo ärsytti paljonkin.

      Jos haluat hyvää materiaalia, älä lähde pelleileen, vaan osta laadukkaat studiovalot.

      Niin ja tietenkin tuo värilämpötila - välkkyessään nuo valot muuttavat värilämpötilaa sen mukaan, missä kohtaa vaihtosähköverkon hetkellistä virtaa ollaan.

      Toisaalta, kuvataanhan jalkapalloakin keinovalossa - onkohan siinä kyse lähinnä jo siitä, valoja on enemmän ja käytetään 3-vaiheista verkkoa, jolloin hetkellisesti aina vähintään 1 vaihe on täydet virrat päällä, jolloin mitään vilkuntaa ei esiinny.

      Kait tähän voi sanoa, että myös 3-vaiheinen työvalo käy, mutta mistä löydät moisen. Tai sitten kytket aina 3 työvaloa ryhmään ja liität 3-vaiheiseen pistorasiaan. Silloinhan joudut ostamaan työvaloja 3-kertaisen määrän.

      Välähtävä studiovalo toimii taas niin, että se lataa ensin kondensaattorin, joka sitten tyhjennetään välähdyspäähän. Tällä saat pysäytettyä liikkeen, koska välähdys on aina huomattavan lyhyt verrattuna valotuskaikaan.

      esim.
      valotusaika: 1/125 s
      välähdysaika: 1/2850 s

      • Dol Biong

        Ihan kelvolliset studiovalot saa ns. välkkymättömistä päivänvalo (täysspektrinen) loisteputkista.

        Päivänvaloledi-paneelitkin saattaisivat olla kokeilun arvoisia.


    • Kokeile edes
      • 234rtg

        Just niin, voit laittaa laadukkaisiin elinchromeihin etelänmatkarahat tai lähteä etelään ja hommata älykkään valaistusratkaisun halvalla.
        Hintaero 0 euroa.


      • kukkunen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3225
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      2180
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe