Roid-rage, muka paskapuhetta?

Natu4Eva

Paljon käydään eri forumeilla puhetta siitä, onko roid-rage pelkkää huhua ja steroidien vastustajien valheellista pelottelua.

Empiiriset tutkimukset, sekä ihmisilllä ja eläimillä näyttävät nostavan agressiivista käytöstä (Eisenberg & Galloway, 2005). Kohtalaisilla määrillä testosterone cypionatea on selkeä yhteys agressiiviseen käytökseen miehillä, jotka eivät ole ennen käyttäneet steroideja (Kouri et al, 1995). Lisääntyvällä annoksella methyltestosteronia on korrelaatio lisääntyneeseen ärtyneisyyteen, mielialanvaihdoksiin, vihamielisyyteen ja väkivaltaisiin ajatuksiin (Su et al, 1993). Steroidien väärinkäyttäjät raportoivat huomattavasti enemmän tappeluista, verbaalisesta agressiosta ja väkivaltaisesta käytöksestä, kuin ne jotka olivat tauolla steroideista (Choi & Pope, 1994). Useita tapauksia on raportoitu, jossa steroidien käyttäjät käyttäytyvät uhkaavasti raivon vallassa (Lukas, 2003). 88 steroideja käyttävää urheilijaa käsittävässä tutkimuksessa käyttäjät myönsi useita tapauksia, joihin liittyi tavaroiden rikkomista, uhkailuja ja kotieläinten pahoinpitelyä. Useat häädettiin kotoaan vanhempien, tyttöystävän tai vaimon toimesta, heidän sietämättömän agressiivisen käytöksen vuoksi. Lähes kaikki käyttäjät kieltivät agressiivisen käytöksen ennen käytön aloittamista (Pope & Katz 1994). Dukarm et al, 1996, tutkimuksesa todettiin, että steroidien käyttäjällä on kolminkertaiseksi kohonnut riski väkivaltaiseen käyttäytymiseen.

Nainen, kannattaako ottaa steroidi-taunoa tai pilleri-villeä puolisoksi? Saa vielä koirakin turpaansa kaupan päälle.

Tyypillistä käytöstä muuten tuollaisille steroidi-pelleille, että ilmiselviäkin asioita kielletään. Moniko steroidien käyttäjä kieltää roid-ragen olemassa olon? Lukemiltani palstoilta lähes kaikki. Mutta kieltäväthän he itse steroidien käytönkin, salaavat yleensä puolisoiltaan, vanhemmiltaan ja sosiaaliselta ympärisöltään. Tyypillistä valheessa elämistä.

13

2244

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bioni smen

      Hieno puheenvuoro. Valheessa elämistä se on joten käytännössö ei kannata uskoa mitään mitä steroidien käyttäjät julkisesti puhuvat steroideista. Käytön jälkeen kyllä sitten jotkut avautuvat todellisuudesta.

      Löysitkö muuten noi viitteet yhdestä kirjasta kun et kirjojen nimiä mainitse vai oletko poiminut useammasta kirjasta?

    • fghfh

      Kyllähän esim korkea testosteroni lisää agressiivisuutta. Mutta pitää myös ottaa huomioon että geneerinen joka salin kiintiöroinaaja on aivoton kusipää joka luulee itsestään liikoja.

      huom. geneerinen. Kaikki roinaajat eivät todellakaan ole tuollaisia, mutta valitettavan moni on.

      • Ruumiskasa kasvaa..

        Kyllähän noi roid-rage ja raiskaus tapaukset ovat jotain niin järkyttävää, että steroidit pitäisi jyrkästi kieltää eikä hyssytellä niiden vaaroista!


      • Jompeee 9999
        Ruumiskasa kasvaa.. kirjoitti:

        Kyllähän noi roid-rage ja raiskaus tapaukset ovat jotain niin järkyttävää, että steroidit pitäisi jyrkästi kieltää eikä hyssytellä niiden vaaroista!

        Kiellettäisiinkin, mutta ei tule mitään kun roinarit tuo sitä jokatapauksessa. En tosin tajua miksei käyttöä kielletä kun kyllä se vähän rajoittais kun sakot tulisi. Mutta ei, Suomessa saa poliisitkin vetää ihan vapaasti roinaa, kansanedustajissa ei taida olla paljoa roinareita, en tiedä yhtään paitsi tämä yksi edesmennyt.


    • anonymis2

      Roid rage on niin täyttä """##### puhetta. itse olen kokenut ja käyttänyt, ja kyllähän siitä joskus vitutus käyrä nousee mutta se on ihan normaalia. ja kyllä se on ihan omasta luonnosta kiinni että käykö heti päälle vai sen jälkeen kun toinen on lyönyt. Ja kusipäisyys johtuu siitä että steroidit tekevät olon todella itsevarmaksi ja voittamattomaksi, kun ei tuli maitohappoa lihaksiin. = loputon voima ja sitten itsekkin jo tiedostaa että voi vääntää minkä tahansa olennon niskat poikki, ja pelon tunnetta ei enään edes tiedosta kunnes on lopettanut, itselläni meni 4 kk kun tuli 5 kommandopipo miestä pesäpalloineen vastaan. ne on lääkkeitä missä muutkin ja loistavia esim osteoporoosin hoidossa :)

    • zelda01
    • Anonyymi

      Roinaamisella voi joskus olla todella yllättäviä sivuvaikutuksia, kannattaa miettiä kaksi kertaa ennen kuin alkaa itseään piikittämään parin ylimääräisen lihaskilon takia.
      https://www.youtube.com/watch?v=CjrMKF-_SGc

    • Anonyymi

      Roid rage on täyttä totta. En tunne yhtäkään roinaria joka ei olisi jatkuvasti kiukkuinen ja saisi ei näitä raivareita.
      Vaimonhakkaajia kaikkia.

      • Anonyymi

        Eli montako tunnet?


      • Anonyymi

        Kuulostaa kylläkin ihan musu mieheltä.
        Ainoa poikkeus että roinari ei käytä puukkoa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli montako tunnet?

        Noin 12 kaveria. Pari on sellaista jotka ei myönnä mutta luulen että he käyttävät koska saavat raivareita ihan pienestä.


      • Anonyymi

        Eli onko ne roinaajia vai musu miehiä?
        Kuvaus sopii kumpaankin.
        Ja kummatkin pitäisi kieltää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noin 12 kaveria. Pari on sellaista jotka ei myönnä mutta luulen että he käyttävät koska saavat raivareita ihan pienestä.

        Mäki tunnen monta ihmistä jotka saa raivareita ihan pienestä... ne on kyllä suurin osa naisia... ehkä ne siis roinaa, vaikka se ei näy missään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      887
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      74
      451
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe