Verkkotarjous.com

tuutin täydeltä!

Kyllä on taas ärsyttävä roskapostin lähettäjä. Kakkossähköpostiin on alkanut viikottain tulla verkkotarjous.com:sta yksi "mainoskirje" viikossa. Osoitetta en ole mihinkään epäillyttävään antanut...

Sivustolla www.verkkotarjous.com todetaan seuraavaa:
"Jos olemme vahingossa lähettäneet Sinulle viestin, jota et tiedä tilanneesi, voit helposti estää tarjousten lähettämisen täyttämällä sähköpostiosoitteesi oheiseen kenttään. On myös mahdollista, että olet päätynyt tarjouskirjeen vastaanottajaksi jonkin yhteistyökumppanimme kilpailun, tutkimuksen tai muun vastaavan lähteen kautta." Eli siis he lähettävät viestejä, vaikkei edes antaisi osoitettaan mihinkään? Siis miten voi vahingossa tahallisesti lähettää roskapostiviestejä? Huh... Todennäköisesti vain arpovat läpi kaikki mahdolliset osoitteet, vaikkapa [email protected]/com/net/org/tms. Tuo vain vahvistaa epäilyjäni siitä, että on vain satunnaisesti lähetetty viestejä osoitteisiin

En todellakaan aio vastata tuonne mitään tai yrittää poistaa osoitettani - sehän vain ilmoittaisi, että osoite on käytössä ja aktiivinen.

Oletteko muuten huomanneet, että täälä suomi.24 sivustolla sivupalkissa näkyvät "viimeisimmät haut" ovat aina täynnä kaikenlaisia sähköpostiosoitteiden kuvatuksia, kuten [email protected] Vaikuttaa siltä, että hakua käytetään s-postiosoitteiden etsintään.

5

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jopapyorailija

      Samaa settiä tosiaan tullut tännekin. Noita erilaisia lähettäjiä ja sivustoja on ollut ajan saatossa useampia, mutta veikkaan, että sama tekijä(t). Tämä perustuu siihen, että kaikissa on ollut lähes sama toteutustapa.

      Kaikissa on myös aina nuo samat huvittavat selittelyt kuinka kuulemma se on omaa syytä, että sitä postia saa, kun on unissaan käynyt laittamassa sitä osoitetta heille tai heidän yhteistyökumppanille (jota ei siis oikeasti ole olemassakaan).

      Gmail tosiaan laittaa nätisti kyllä spämmiin nämä. Paras on ilmoittaa noille firmoille, joiden juttuja mainostavat, niin ei tipu tekijälle rahaa.

      Taaskaan ei löytynyt kyseisen verkkotunnuksen omistajaa suoraan, koska on piiloutunut panamalaisen palveluntarjoajansa taakse. Viimeksi oli sama juttu, mutta palveluntarjoaja oli vain eri.

      • ketjun aloittaja

        Lisäsin itse tuon lähettäjän sähköpostissani estolistalle. Ei ainakaan enää ole tullut sieltä verkkotarjous.com :sta viestejä laatikkoon asti. Kumpa nämä viestit pysyisivät ainoastaan sähköposteina. Nykyisin leviää kännyköihin roskaviestejä, kuten roskamainoksia ja tilaamattomia palvelutekstiviestejä. Viimeisimmät huijausviestit ovat lähteneet tässä kuussa: www.mapel.fi
        Tuolta saa apua, jos joskus saa puhelimeensa maksullisen viestin, jota ei ole tilannut.


      • ketjun aloittaja

        Kun veti whois.domaintools.com sivustolla haun tuolle verkkotarjoukselle, niin tuon sivuston toimija on rekisteröity Panamaan. Serveri sijaitsee Alankomaissa.

        Olisikohan tuon takana sama Kolikkopelit - pulju, joka massapostitti kesällä niitä kutsutarjouksia Viron kautta? Tai ainakin "maagisena yhteistyökumppanina" osana sitä. Eräs henkilö selvitti tuota kolikkopelit- juttua. Sivustolla oli rekisteröinnissä valmiiksi yleistiedot henkilöstä, kuten s-posti, osoite yms. Mistä lie kaapanneet? Esimerkiksi minun 85- vuotias isoäiti sai kolikkopeleiltä mainoksen.


    • Roskaa vastaan

      Tällaisista laittomuuksista kannattaa ilmoittaa tietosuojavaltuutetulle, koska asiassa on ilmeisesti rikottu henkilötietolakia. Vaikka lähettäjä olisi Kuussa, viranomaiset pääsevät kyllä käsiksi niihin suomalaisiin yrityksiin, jotka ostavat sen palveluita.

    • Anomuumi

      Tuolta tulee postia osoitteisiin, joita ei takuulla ole ilmoitettu mihinkään kilpailuun. Eräskin osoite, joka on näkyvissä tietyllä verkkosivulla, koska se on tarkoitettu vain sille yhdelle sivulle. Ja siihen olen muka pyytänyt spämmiä.

      Pelkkiä huijareita koko lafka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      178
      4238
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      121
      3650
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      258
      3102
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      8
      1774
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      178
      1464
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1315
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1210
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1045
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      99
      1040
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      894
    Aihe