Kokemuksia avustajan työstä
Kunnan toimiessa sijaispalkanmaksajana avustajalla ei tietääkseni ole muuta työyhteisöä kuin avustettavansa, eli työnantajansa. Käytettävissä ei ole puolueetonta tahoa, jonka kanssa selvittää mahdollisia työssä syntyviä ongelmia. Tämä siksi, että – toisin kuin avustajan työsuojelulliset oikeudet -- avustettavan yksityisyyden suoja on vankka.
Mistä te haette neuvoa vaikeuksissa?
Kunnista ainakaan Helsinki ei tarjoa avustajille työterveyshuoltoa eikä mitään muitakaan työsuhde-etuja (kuten työkykyä ylläpitävää liikuntaa), koska virallinen työnantaja on avustettava. Miten on muualla?
Valmistelen kirjaa avustajantyöstä, siksi kerään alalla toimivien kokemuksia: tosielämän tarinoita ja huomioita työntekijän asemasta, kuntien ja muiden palkanmaksajien toimintatavoista, työn vaivihkaisesta siirtymisestä reppufirmoille jne.
Toivon teidän kertovan työnne sisällöistä ja käytännöistä, työsopimuksen laatimisesta ja noudattamisesta, työajoista, palkkatasosta ja palkanmaksuaikataulusta; työterveyshuollosta, työsuojeluasioista ja ergonomiasta; mahdollisista ongelmista avustettavienne kanssa; kontakteistanne kuntaan ja kunnan vammaispalveluun (työnohjaus, työturvallisuus-, lomaoikeus- ja palkka-asiat, tiedonsaanti yleensä) sekä kohtelustanne näissä instansseissa.
Kun kirjoitatte, mainitkaa ainakin ikänne ja sukupuolenne, mieluusti myös asuinkunta tai lääni. Kertokaa myös, maksaako palkkanne kunta, välikätenä toimiva reppufirma vai verollista/ verotonta työtä teettävä avustettava. Koulutustanne ja työhistoriaanne voitte halutessanne valottaa. Ne kiinnostavat sikäli, että henkilökohtaisina avustajina toimii hyvin eritaustaista väkeä.
Älkää mainitko avustettavienne nimiä tai osoitteita.
Kirjoittamalla osoitteeseeni annatte minulle luvan vastineetta ja haluamallani tavalla käyttää, muokata ja julkaista tekstiänne missä tahansa mediassa (esim. verkko, painotuote, audio). Nimeänne tai sähköpostiosoitettanne ei tulla mainitsemaan missään yhteydessä. Voitte mieluusti kirjoittaa nimimerkillä. Sähköpostiosoitteenne voi olla vain tätä viestiä varten luotu.
Olen kiinnostunut myös avustettavien kertomuksista. Heitä pyydän mainitsemaan, mikä taho maksaa heidän avustajiensa palkan. Jos jollakulla on kerrottavaa avustajatoiminnan välikäsistä (Med Group, Home Instead, Seure, Sentteri jmv.), olen kiitollinen lukija.
[email protected]
Henkilökohtaisen avustajan työ
4
1856
Vastaukset
- Jokipoika
Nostan.
- Jokipoika
Nostan taas. Kiitos jo vastanneille!
- hoit1
Komppaan täysin edellistä viestiä. Toivottavasti kyseiseen firmaan joskus tulisi työsuojelu tarkastus. Työnantajaa ei todellakaan kiinnosta työntekijöiden hyvinvointi. Raha se on mikä täälläkin ratkaisee...
- työnantaja
Hyvä Jokipoika,
Työterveyshuollon perussopimus on lakimääräinen, joka jokaisella yksityisellä työnantajalla on on oltava. Tämä ei siis riipu kuntien käytännöistä.
Perussopimus sisältää työhöntulotarkastuksen ja työpaikkaselvityksen tekemisen, ei siis lääkärin tai sairaanhoitajan käyntejä.
Kannattaisi ennen avustajien kokemusten keruuta, selvittää työsuhteeseen liittyvät perusasiat.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662188- 571618
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1641283Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771179Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67959- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113872K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846