Miten saa radion, jossa on piiska-antenni liitettyä seinän antennipistorasiaan johon tulee signaali katto-antennilta? Riittääkö, että kieputtaa kuorittua johtoa piiska-antennin ympärille ja työntää johdon toisen pään antennipistorasian R-pistokkeen reikään? Vai pitääkö radion kuoret avata ja kytkeä antennijohto sisäisesti? Eikö tuolle pitäisi maadoituskin saada, eli yksi johdin ei riittäisi? Kun tavallisessa antennijohdossa ympärillä olevaa "verkkoa" käytetään maadoituksena. Mihinkän sen radion päässä kytkisi?
Radion piiska-antennin korvaus katto-antennilla
kattopiiska
161473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä se noinkin voi pelittää, mutta parempiakin vaihtoehtoja on. Itse irrottaisin sen radion oman piiskan ja liitäisin katolle koaksiaalikaapelilla vietyyn dipoliantenniin sen johdon, mikä siihen piiskalle tuli. Sovitukset ei niin tarkkoja vielä noilla taajuuksilla ole, mutta kyllä nekin pystyy tunaroimaan halutessaan, varsinkin jos samaa piuhaa pitkin tulee myös TV. Näin tekemällä ne sovitukset on ainakin oikean suuntaisia, eli varmaan kuuluu, vaikkei ihan täydellinen sovitus olisikaan.
Jos kuitenkin haluaa jättää sen olemassaolevan antennin paikalleen, niin sitten voi kokeilla tätä: Virittää jonkin heikosti kuuluvan aseman ja sitten vetää koksun päätä antennia pitkin, kunnes löytyy lähetyksen voimakkuuden maksimoiva kohta => siihen sitten kiinni. Hankalaa tulee kuitenkin olemaan, kun myös itse toimit antennina/katvealueena radiollesi.
Joo, mutta toisaalta jos vain viet lähelle sen radion antennin sitä pistoketta, koskematta siihen. Paras olisi varmaan joku impedanssisovitin sitten välissä, jos suoraan haluaisit kytkeä.
Jos sitä seinäpistoketta haluaa hyödyntää, niin paras ja yksinkertaisin on vetää metallilanka pistokkeesta ja kiertää se piiskan ympärille. Seinästä tulee vain kaapeliverkon syöttämät fm-asemat, joten siinä ei tarvi millään dipoleilla kikkailla saatikka mennä kiipeilemään henkensä kaupalla seitsemännen kerroksen katolle lahoja ulkotikkaita pitkin. Taloyhtiöllä on omat pykälänsä ja sanottavansa siihen mitä sinne katolle saa värkkäollä.
Tätä juuri meinaisin että riittääkö se yksi lanka, kun normaalisti antennijohdossa on myös maadoitus mukana.
Laita maadotus lämpöpatteriin.
Niin tämä on hyvä ratkaisu kun lämpöpatteri on aina jämerästi maadoitettu, maadoituslanka lämpöpatteriin ja signaalilanka siitä pistokkeesta. Helpoin ja paras varmaankin.
Joku sanoo että ei ymmärrä mitä on tarkoitettu, pitää tarkentaa:
Ei ole kysymys nappiparistosta (sähköpatterista) joka on kytketty oikosulkuun ja näin siitä on tehty "sähköinen lämmityspatteri", vaan tosiaan sellainen missä kiertää vesi.
Kyllä. Patteri ja paristo ovat eri asioita, vaikka jälkimmäisiä usein ensimmäisen nimellä kutsutaankin. Tulisiko sekaannus englannin tai ruotsin kielestä. Ruotsiksi kun "batteri" meinaa sekä patteria että paristoa. Englanniksi taas paristo on niin ikään battery, mutta patteri ei taas mitään sinne päinkään (radiator=lämpöpatteri).
Ja ennenkuin joku intoutuu varoittelemaan tuosta ssysteemistä sent akia, että nykyiset patterit ja vesijohdot eivät johda sitä sähköä maahan asti vaan puolitiehen vain, koska osa putlkista on muovia ja muuta kuin rautaa. Niin humpuukia. Kyllä suomessa kerrostalojen patterit johtaa ihan suoraan maihin asti.
Ja jos haluaa olla oikein pilkunkäyttäjä tms. niin voihan siihen seinässä olevaan antennipistokkeeseen laitta koaksiaalin ja yhdistää siitä keskikarva antennin ympärille ja vaippaosa mihin hyvänsä maadoitukseen vaikkapa lieden levyyn, joka varmasti pitäissi olla maadoitettu parhaimman taidon mukaan.
Toisekseen, jos kuuntelee pelkkiä ula-asemia siitä pistokkeesta, niin nehän nykyään tulee kaikki kaapelia pitkin, joten siinä on turhia viritelmiä kaikkia maadoitukset.
Itse en käyttäisi mitään maadoitusta tuossa tilanteessa. Se tuntuu jo hätävarjelun liioittelulta muutenkin. Sen piuhanhan voi irroittaa aina ukkosen sattuessa. Näin teen itse aina muulloinkin kun suljen omat radioni joiden päässä on 40 metriä korkeat antennimastot.
Ei ne kaapelia pitkin tule jos talossa ei ole kaapeli-tv:tä. Silloin tulee sekä tv- että radiokanavat kiinteistön katolla tulevan antennin kautta huoneistojen pistokkeisiin.
En meinannut koko maadoitusasiaa minkään ukkossuojauksen tms. kannalta, vaan ihan siltä, että riittääkö se yksi johdin antennisignaalin kuljettamiseen? Ei näy tv:kään pelkällä keskikarvalla, jos on itse tehty antennikaapeli, eikä ole tiennyt että vaipallakin on jotain merkitystä, tai jos on rasiassa vaippa huonosti rasian rungon välissä.
Ei muuten radio kivitalossa kuulu yhtään sen paremmin onko vedetty johtoa kiertämällä antennin ympärille ja siitä johto radiopistokkeeseen, kuin pelkällä piiskalla. Että mitäs sitä keksisi kuin hankkia radion, jossa on oikea liitäntä ulkoiselle antennille?
"Ja ennenkuin joku intoutuu varoittelemaan tuosta ssysteemistä sent akia, että nykyiset patterit ja vesijohdot eivät johda sitä sähköä maahan asti vaan puolitiehen vain, koska osa putlkista on muovia ja muuta kuin rautaa. Niin humpuukia. Kyllä suomessa kerrostalojen patterit johtaa ihan suoraan maihin asti."
Niin ei ne muovit siellä välissä meinaa kun kaikki METALLIOSAT on yhdistetty kiinteistön maadoitukseen. Ei siten että kiinteistön maadoitus olisi toteutettu vesijohtojen kautta, vaan toisinpäin, vesijohdot on maadoitettu kiinteistön potentiaalintasauskiskoon. Joten kyllä patteri on maadoitettu vaikka sinne syöttö tulisikin jostain asti PEX-putkea pitkin, koska muoviputken jälkeinen kupariputkiosuus on jokatapauksessa yhdistetty maadoitukseen. Näin siis sen ainakin pitäisi olla. Pientaloissa voi olla miten sattuu.
Siinäpä se ongelman ydin onkin. Eihän siellä nykyän ole mitään singnaaleja kuultavissakaan. Sillon ei auta maadoituspiuhat eikä kattopiiskat sun muutkaan kierteet antennin ympärillä.
Jaa? Että ula-kanavia ei nykyään lähetetä vai mitäs mitäs tarkoitit kommentillasi?
"Ei muuten radio kivitalossa kuulu yhtään sen paremmin onko vedetty johtoa kiertämällä antennin ympärille ja siitä johto radiopistokkeeseen, kuin pelkällä piiskalla. Että mitäs sitä keksisi kuin hankkia radion, jossa on oikea liitäntä ulkoiselle antennille?"
Taitaa olla koko ULA kytkemättä yhteisantennijärjestelmässä, jos sieltä ei saa parempaa sinkkua. Joissain taloissa puuttuu koko dipoli, jos on haluttu niistää siinä kustannuksissa pari kymppiä.
mutta yleensä vaippaosan vois kytkeä itse radion muuhun metalliosaan, kuoreen tai patterikotelon johtavaan napaan. parantaa vastaanottoa kuin jos vaippa on kytkemättä.
kysyppä ekiltä eki tietää
Yleensä on kyllä aivan ... pohjavettä mikä siellä kiertää, ja on silloin se maadoittaa ensin eikä se putkisto. Tätä voipi testata ottamalla käteen 1 piuha pistorasiasta ja toisella kädellä kosket "patteriin" että sätkäiseekö, näin toteat toimiiko maadoitus.
TIETENKÄÄN NÄIN EI SAA TEHDÄ, KUNHAN SANOIN.