Varo antamasta kotiasi myyntiin aTop Oy:lle

ihmetys

Hei,

Oletteko huomanneet miten aTop Oy:n henkilökunta vaihtuu tiuhaan ja heidän myytävien kohteiden määrä/välittäjä on pienentynyt TODELLA paljon.. Tämä yritys ei omalla toiminnallaan vaikuta millään tavalla luotettavalta kiinteistövälitysyrityksellä.. Vain muutama kokenut välittäjä hankkii toimeksiantoja joita antaa uusille juuri alalle tulleille hoidettavaksi. Ei ihme ettei asunnot käy kaupaksi.

Huhut pikaisesta toimitusjohtajan vaihdosta on kantautunut korviini ja kauhea spekulointi asian suhteen käynnissä. Harva särmä toimitusjohtaja haluaa luovuttaa johtajuuden toisen käsiin. Tämän yrityksen entinen toimitusjohtaja oli kuitenkin alalla jo jonkin verran tunnettu/menestynyt eikä hän takuulla olisi luopunut toimitusjohtajuudesta ihan noin vain. Nyt kannattaa oikeesti miettiä mille yritykselle antaa asuntonsa myyntiin. tämän yrityksen toiminta ei ole enään millään tavalla luotettavaa minun mielestäni.

4

1121

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos varoituksesta

      Tosin en ole antamassa kotiani kenellekään myyntiin kahdesta syystä:

      a) en ole myymässä

      ja

      b) jos olisin myymässä, niin ilman muuta myisin asuntoni itse. En tarvitse kaupantekoon mitään ahneita välikäsiä sekoilemaan

    • Tietoinen asiasta

      Kiinteistövälittäjän kyllä tekevät hyvää työtä ei siitä ole epäilystäkään, mutta aTop Oy sekoilee nyt enemmän kuin laki sallii.. Minun korviini kantautui tieto että yrityksen entinen toimitusjohtaja veti hirveitä määriä välistä yrityksen rahoja ja sen vuoksi vaihtoivat toimitusjohtajaa!!
      Yrityksen palveluksesta lähtenyt suurin osa tuloksentekijä ja toistakymmentä uutta tulokasta tullut muutaman kuukauden sisällä, joten ei yrityksen tulos on ollut miinus merkkinen todella pitkään enkä usko yrityksen tulevaisuuteen. Eihän tuolla tavalla voi tehdä kannattavaa liiketoimintaa ja varsinkin kun tieto entisen toimitusjohtajan toimista on kiirinyt jo useiden ihmisten korviin ja varmasti jatkaa leviämistä. Kyllä tämmöisen tiedon julki tuleminen on takuulla sellainen tieto että erittäin usea jättää ko. yrityksen palvelut käyttämättä.

      • joutilainen1

        Jos ja kun joku sekoilee, niin ei hätää. Suomessa on tuhansittain välitystoimistoja ja kaikki ne löytyy alla olevassa vertailussa. Kyllä meitsi kauan kaipasi tällaista palvelua, kun asuntoja muutenkin remppaan myyn ja sitten monesti välittäjän kautta vielä... Suosittelen.

        http://www.asuntojenmyynti.fi/Asunnon-myynti.php


      • Just2
        joutilainen1 kirjoitti:

        Jos ja kun joku sekoilee, niin ei hätää. Suomessa on tuhansittain välitystoimistoja ja kaikki ne löytyy alla olevassa vertailussa. Kyllä meitsi kauan kaipasi tällaista palvelua, kun asuntoja muutenkin remppaan myyn ja sitten monesti välittäjän kautta vielä... Suosittelen.

        http://www.asuntojenmyynti.fi/Asunnon-myynti.php

        Nyt A-Topin lento taisi katketa...


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1097
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe