Eivätkö valistuneet, koulutetut vanhemmat muka osaa valita lastensa kanssa kieliopintoja - osaavat nimittäin kaikkialla muualla.
Vapaampi kielivalinta toimii loistavasti esimerkiksi Ahvenanmaalla ja Ruotsissa. Missään maailmassa ei ole vastaavaa pientä pakollista vähemmistökieltä, joka ei ole maan enemmistön esivanhempien kieli. Miksei siis jo Suomessakin ole vapaampaa kielivalintaa. Ahvenanmaalla pakkosuomen poistuessa englannin oheen on valittavissa saksaa, ranskaa, espanjaa, venäjää - tai suomea. Tästä hyötyvät kaikki.
Pakon poistuessa kaikilta tasoilta syntyy säästöjä, vaikkeivät ne ole mikään pääasia:
- saadaan laaja kielivaranto vanhan pakkoruotsin hinnalla,
- erityisopetus voidaan kohdentaa tehokkaammin, kun ei enää tarvitse raahata erityislapsia ja maahanmuuttajia ruotsintuntien läpi,
- yliopistojen kielikeskukset voivat nykyisillä varoilla keskittyä muihin kieliin kuin ruotsiin,
- on taas varaa kouluttaa laajasti eri kielien opettajia ja heille löytyy töitä.
Pääasia on tietysti erilaisten oppilaiden ja perheiden koulutuksen rikastuminen:
- ei enää painosteta kaikkia lukemaan kolmea vierasta kieltä, kahdellakin kielellä saa jo itselleen omanlaisen kieliprofiilin (tähän on oikeus muidenkin maiden kielienemmistöjen lapsilla),
- erilaisin taustoin ja kytköksin varustetut perheet voivat antaa lastensa kieliopinnoille enemmän tukea, kun kielet voi valita omista lähtökohdista,
- maahanmuuttajat voivat keskittyä paremmin heille oleellisiin taitoihin, kun pakkoruotsi ei ole kivenä kuormassa,
- oppilaat, joilla on ongelmia kielten kanssa, voivat niin ikään keskittyä paremmin vaikkapa äidinkieleen.
Nyt puolueelta selkeät argumentit pakollisen ruotsin puolesta tai pakko pois!
Kokoomuksen pakkoruotsikanta
16
114
Vastaukset
- argumentteja, kiitos
Kokoomuksen johto on vahvasti pakon kannalla, argumentteja siis esiin kiitos!
- epäilen niin
Olisiko RKP:n hallussa olevilla verovapailla säätiöillä osuutta Kokoomuksen pakkoruotsikantaan?
- argumentteja, kiitos
argumentteja, kiitos
- argumentteja, kiitos
argumentteja, kiitos
- argumentteja, kiitos
argumentteja, kiitos
- Käteisen bättreclub
Väännetäänkö rautalangasta? Siksi, tajusitko?
- Liturgisti
Pakkoruotsin puolesta ei voi esittää mitään järkeviä argumenteja. Niitä kun ei ole. Ei ensimmäistäkään. Siksi niitä ei myöskään esitetä. On vain rkp:n opettamia liturgisia lurituksia, joissa ei ole päätä, ei häntää.
- argumentteja, kiitos
Eikö siis palstaa seuraa yksikään puolueen linjan kannattaja, joka voisi avittaa perustelujen löytymisessä?
Eikö perusteluita todellakaan ole?
Edes huonoja argumentteja, kiitos - argumentteja, kiitos
argumentteja, kiitos
- Vesa Kaitera
Minusta on täysin selvää, että pakkoruotsi pitää lopettaa. Ei ole minkäänlaista järkisyytä pitää sitä yllä. Olen tehnyt hartiavoimin töitä tuon asian puolesta, mutta valitettavasti Kokoomuksen sisällä pakkoruotsin kannattajat ovat parin viime vuoden aikana tilapäisesti vahvistaneet asemiaan. Syynä on keskeisesti hallituspoliittinen tilanne, jonka vuoksi Kokoomuksen johto on katsonut välttämättömäksi sopia RKP:n kanssa yhteistoiminnasta. RKP tukee Kokoomusta useissa suurissa kysymyksissä ja vastavuoroisesti Kokoomus peesaa RKP:tä kielipolitiikassa.
Jos tarkastelemee Kokoomuksen ohjelmia, niin kielivapauden tärkeys on itsestään selvää. Mutta valtapoliittinen konstellaatio on ajanut Kokoomuksen johdon ja ministeriryhmän pakkoruotsin tukijaksi. Tämä tilanne voi muuttua jo ensi vaalikaudella. - argumentteja, kiitos
Vesa Kaitera kirjoitti:
Minusta on täysin selvää, että pakkoruotsi pitää lopettaa. Ei ole minkäänlaista järkisyytä pitää sitä yllä. Olen tehnyt hartiavoimin töitä tuon asian puolesta, mutta valitettavasti Kokoomuksen sisällä pakkoruotsin kannattajat ovat parin viime vuoden aikana tilapäisesti vahvistaneet asemiaan. Syynä on keskeisesti hallituspoliittinen tilanne, jonka vuoksi Kokoomuksen johto on katsonut välttämättömäksi sopia RKP:n kanssa yhteistoiminnasta. RKP tukee Kokoomusta useissa suurissa kysymyksissä ja vastavuoroisesti Kokoomus peesaa RKP:tä kielipolitiikassa.
Jos tarkastelemee Kokoomuksen ohjelmia, niin kielivapauden tärkeys on itsestään selvää. Mutta valtapoliittinen konstellaatio on ajanut Kokoomuksen johdon ja ministeriryhmän pakkoruotsin tukijaksi. Tämä tilanne voi muuttua jo ensi vaalikaudella.Kiitos työstäsi Vesa Kaitera!
On kuitenkin vaikea ymmärtää, miten poliitikot voivat tehdä tällaisia suurta enemmistöä haittaavia "sitoumuksia" vain "hallituspoliittisen tilanteen" vuoksi. Kaiken lisäksi se palo, mitä Kokoomuksen johdosta on löytynyt pakkoruotsin tueksi ja vapaan valinnan kannattajien ja heidän lastensa leimaaminen sivistymättömiksi nostamalla ruotsi yleissivistykseksi, on käsittämätöntä. Ihan kaikkea ei voi selittää edes "valtapoliittisella konstellaatiolla".
Eikö puolueen sisällä voida vaatia perusteluja vai onko nyt menossa jokin kansallinen hätätila, jonka vallitessa kaikki muu uhrataan?
- leeko
Argumenttejä on kolme-raha,raha,raha verovapaista rahastoista. Se on vähän
toista kun jotkut taulukaupat. - Pirut
Argumenttina on RKP- läisten säätiöitten maksama vaalituki. Kohta se taas alkaa.
- att tänka över
Kaksikielisyys tulee kalliiksi tälle maalle, sen Kimmo Sasi nyt tunnusti :"ne kustannukset kuitenkin siitä, että koko hallinto tapahtuu kahdella kielellä, ovat siinä määrin suuria
Eräs argumentti pakkoruotsin ja ylimitoitetuun virkamiesruotsille on:
"Kaksikielisyys on todella valtava rikkaus ruotsaloisille, jotka sen siipien suojassa saavat lukemattomia hyvin palkattuja suojatyöpaikkoja valtakunnallisessa ja kunnallisessa hallinnossa. Ja se on kaksikielisyyden todellinen syy."
Nykyisin jätämme vanhukset heitteille ja tingimme koululaisten ruokailusta, jotta pystymme jatkuvasti petaamaan lisää etuja ruotsaloisille. - niinpäniin
att tänka över kirjoitti:
Kaksikielisyys tulee kalliiksi tälle maalle, sen Kimmo Sasi nyt tunnusti :"ne kustannukset kuitenkin siitä, että koko hallinto tapahtuu kahdella kielellä, ovat siinä määrin suuria
Eräs argumentti pakkoruotsin ja ylimitoitetuun virkamiesruotsille on:
"Kaksikielisyys on todella valtava rikkaus ruotsaloisille, jotka sen siipien suojassa saavat lukemattomia hyvin palkattuja suojatyöpaikkoja valtakunnallisessa ja kunnallisessa hallinnossa. Ja se on kaksikielisyyden todellinen syy."
Nykyisin jätämme vanhukset heitteille ja tingimme koululaisten ruokailusta, jotta pystymme jatkuvasti petaamaan lisää etuja ruotsaloisille.:"ne kustannukset kuitenkin siitä, että koko hallinto tapahtuu kahdella kielellä, ovat siinä määrin suuria"
Närpiölle 2,1 miljoonaa € joka vuosi.
Larsmo lähes 1 milj € joka vuosi
Korsnäs runsas 0,5 milj euroa joka vuosi
Lohjalle 1.5 milj € joka vuosi, vaikka kunta ei edes täytä kaksikielisyyden kriteereitä, vaan on vapaaehtoisesti päättänyt ryhtyä kaksikieliseksi, päästäkseen kiinni rahoihin, joita valtio maksaa kunnille kaksikielisyydestä.
- Sten Hård
Kaksikielisyys on rikkaus. Se on valtava ruotsalaishimmeli, johon kuuluu koko maan kattava kaksikielisyys, väkisin opetettava pakkoruotsi kaikilla koulutustasoilla ja ruotsalaisten kohtuuttomat etuoikeudet esimerkiksi omakielisten koulujen ja kaikkeen korkeampaan koulutukseen liittyvien ruotsalaiskiintiöiden muodossa.
Sen nimissä on rakennettu suomalaisten kustannuksella ruotsalaisten leikki- ja suojatyöpaikoiksi valtavan kallis kaksoisrakennelma, ns. svensk-Finland. Ruotsaloisille on annettu myös vapaasti käytettäväksi maamme tärkeimpiä strategisia instituutioita kuten Yleisradio.
Kaksikielisyys on todella äärettömän valtava rikkaus ruotsaloisille, varsinainen Sampo, jonka puitteissa he saavat lukemattomia hyvin palkattuja suojatyöpaikkoja valtakunnallisessa ja kunnallisessa hallinnossa. Ja se on kaksikielisyyden todellinen syy.
Ruotsaloiset tulisivat kyllä huomattavasti halvemmalla elätetyiksi suoraan fattan luukulta.
Nykyisin jätämme vanhukset heitteille, tingimme koululaisten ruokailusta ja otamme miljardikaupalla lisää velkaa, jotta pystymme jatkuvasti petaamaan lisää etuja ruotsaloisille.
Kokoomuksen (ja sdp:n) tulisi hävetä silmät päästään toiminnastaan rkp:n lihaspuolueena!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1503295Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel802230Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102207Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien761890Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241786Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121765Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1561733Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem271571Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️171406Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31173