Vista 32bit käynnistyy ajassa 2.30-2.55 minuuttia. Muutenkin tahmailee. On ollut asennettuna vajaa 2 vuotta. Mitenhän tuota saisi nopeutettua? Uudelleenasennus ei houkuttelisi, kun päivityksiäkin on reilu 100 ja ohjelmien asennuskin vie oman aikansa.
CCleaner on ajettu ja eheytykset ja levyllä on tilaa.
Kone on Dual-coreE6300, 2G muistia.
Vista nopeammaksi
35
507
Vastaukset
- Pentti Nelonen
Windowsin uudelleen asennushan on ihan kivaa, silloin harvoin kun se tarvitsee tehdä. Jos sillä ei palaa entiseen nopeuteen, niin sitten pitää katsoa koneeseen.
- 25
Ihan sadasosa sekunnin tarkkuudella mittasit Visvan kännistymistä?
- ...
FAIL. Sekunneista kyse ja käynnistymisaika annettiin viiden sekunnin vaihteluvälillä.
- 568k7657
Taitais ihan minuuttiviisari riittää.
- ggdfgdfg
... kirjoitti:
FAIL. Sekunneista kyse ja käynnistymisaika annettiin viiden sekunnin vaihteluvälillä.
hyvä kun pitää arvailla mitä tarkottaa. Ei taida olla minkään standardin mukainen ajan esitystapa tuo. Saa todistaa vääräksi
- 0,0000044587 vuotta
ggdfgdfg kirjoitti:
hyvä kun pitää arvailla mitä tarkottaa. Ei taida olla minkään standardin mukainen ajan esitystapa tuo. Saa todistaa vääräksi
Eipä taida vaikuttaa kysymyksen asetteluun millään lailla vaikka kysyjä olisi ilmoittanut ajan "standardin mukaisesti". Jokainen fiksu ihminen ymmärtää iahn riittävän tarkasti sen aikahaarukan, jossa tuossa liikutaan. Sitten on nämä "fiksut" päänaukoja erikseen.
- Häh?!
ggdfgdfg kirjoitti:
hyvä kun pitää arvailla mitä tarkottaa. Ei taida olla minkään standardin mukainen ajan esitystapa tuo. Saa todistaa vääräksi
2.30 minuuttia
2.55 minuuttia.
Miten miellät nämä?
Tuon voi toki ymmärtää kahdella tavalla, eli sadasosina. Mutta koska kaikki luvut ovat alle 60, ja muutenkin loogisia, itse ainakin ymmärsin heti, että kyse on sekunneista jälkimmäisessä osassa.
Eli tarkoittanet, että sadasosaminuuttejako.
- Eki eräs
Voit ainakin kokeilla säätää Msconfig tiedostoa ja niitä ohjelmia
joita Windows käynnistää aina taustalle:
http://www.howtogeek.com/74523/how-to-disable-startup-programs-in-windows/
Onko emolevyllä Intelin vai AMD:n piirisarja?
esim. Intelillä on ladattavissa työkalu joka tutkii onko
koneeseen saatavissa uudempia ajureita:
http://www.intel.com/p/en_US/support/detect Poista Vistan kiintolevyindeksointi ja esim. Ccleanerilla estä tarpeettomia sovelluksia käynnistymästä koneen käyttöjärjestelmän käynnistymisen yhteydessä.
Pahimmillaan Windowsin käynnistymisen mukana käynnistyy parikymmentä enemmän tai vähemmän hyödytöntä apuohjelmaa, joilla kaikilla on kova hinku soitella kotiin, hakea päivityksiä ja ilmoitella käyttäjälle kaikenlaista epäoleellista.- Minäpä minä
SSD - levy! Järjestelmä 20-30sec pystys.. :) Oikeesti..
- postiropotti
Seuraavassa palveluita jotka voi poistaa käynnistymästä
ja jos tarvii jotain noista niin voi palauttaa myös järjestelmän valvojana tavallisen tilinkäytössä tietty käytössä olevana.
http://www.hardware.fi/artikkelit/artikkeli.cfm/opas_tietokone_nopeammaksi/4 Kannattaa lukea tämä ohje: http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/nopeuta_konetta.html
Vistaa voi myös nopeuttaa vaihtamalla esim virustorjunta ohjelma kevyempään ja poistaa samantien erillinen palomuuri ( Jos sellainen on).- Vistausta
Täytyy kokeilla näitä neuvoja. Joitain on jo käytetty, esim. Indeksoinnin olen ottanut pois. Tässä piteni tuo käynnistysaika reilu kuukausi sitten yhtäkkiä noin minuutilla, en ollut asentanut tuolloin mitään ohjelmia ja virustarkastuksen olen ajanut Mse.llä.
- Vistausta
No eipä paljoa tullut parannusta. Kahden minuutin pintaan pääsin. Kokeilin Ubuntua cd:ltä, toimi kyllä ihan ok, mutta oudon tuntuinen tuo valikko vasemmalla laidalla.
Taitaa olla parasta vaan asentaa uusiksi, vaikka ei tämä mikään huippu olekaan ja virittelyä ja asenteluja on edessä. Pitänee alkaa varmuuskopioimaan tiedostoja, niitä on kertynyt parin vuoden aikana.- .
Nyt vasta olet aloittamassa varmuuskopiointia? Ajantasaiset varmuuskopiot on oltava aina tallessa!
Reilu kuukausi sitten koneeseen/käyttöjärjestelmään tuli selvä toimintahäitiö, mutta silloinkaan ei tullut mieleen ruveta varmuuskopioimaan?
:DDD
- Vistausta
Mulla on tärkeimmistä tiedostoista, otan joka kuukausi, mutta kaikenlaisia sekalaisia kirjoituksia ja muistiinpanoja on vähän sinnetänne tullut parin vuoden aikana. En ole kovin järjestelmällinen, noita pitää metsästellä.
- win8sisti
Luovu Vistasta, saat 26.10 alkaen Win 8 35€ hintaan. Päivitys kyseessä omat tiedot ja asetukset säilyvät. Älä säikähdä, jos täällä nousee älämölö kun estän win 8 asennusta. Kokeile. Osta mPc lehti ja lue s 16 -21.
- Pentti Nelonen
Vista Business on aivan huippu käyttöjärjestelmä, mutta onhan tuo 8 varmasti hieno myös. Vista on huonossa maineessa, siitä huolimatta että se on aivan huippu. Joten 8 saattaa olla myös erinomainen käyttöjärjestelmä, kaikista moitteista huolimatta. Todennäköisesti näin on.
- Esprimo
Pentti Nelonen kirjoitti:
Vista Business on aivan huippu käyttöjärjestelmä, mutta onhan tuo 8 varmasti hieno myös. Vista on huonossa maineessa, siitä huolimatta että se on aivan huippu. Joten 8 saattaa olla myös erinomainen käyttöjärjestelmä, kaikista moitteista huolimatta. Todennäköisesti näin on.
Ainakin Win 8:n Release Preview -versio toimii neljän vuoden takaisessa C2D E8400 -koneessani erittäin jouheasti ja nopeasti. Kun saisi samaan pakettiin Win 7:n käyttöliittymän ja Win 8:n nopeuden, niin päivittäisin heti siihen.
Niin paljon kuin uusia Windows-versioita parjataankin, täytyy kiittää MS:ää siitä, että yhtälö uusi käyttöjärjestelmä = uusi tietokone ei päde enää läheskään kaikissa tapauksissa, kun puhutaan kevyehköstä normaalikäytöstä. Pelaaminen on sitten asia erikseen. Esprimo kirjoitti:
Ainakin Win 8:n Release Preview -versio toimii neljän vuoden takaisessa C2D E8400 -koneessani erittäin jouheasti ja nopeasti. Kun saisi samaan pakettiin Win 7:n käyttöliittymän ja Win 8:n nopeuden, niin päivittäisin heti siihen.
Niin paljon kuin uusia Windows-versioita parjataankin, täytyy kiittää MS:ää siitä, että yhtälö uusi käyttöjärjestelmä = uusi tietokone ei päde enää läheskään kaikissa tapauksissa, kun puhutaan kevyehköstä normaalikäytöstä. Pelaaminen on sitten asia erikseen.Win 8 käyttöliittymä vaan ei sovi kunnolla tavan tietokoneille ja varmaankin sentakia siitä tulee floppi ainakin yrityskäytössä.
- Tehosteita karsimaan
Samansuuntaista vikaa. Koneena joku hitaahko tuplaydin-Fujitsu-Siemens-kannettava, jossa vain 2 Gt muistia. Palomuurina Comodo ja AV-ohjelmana Avira Free. Poistin aerot ja muut turhat visuaaliset tehosteet ja sain hieman nopeutettua järjestelmää. Jos poistaa kaikki turhat kellot, kalenterit ja mittarit sekä taustakuvan ja ottaa käyttöön W2000-tyylisen peruskarun ilmeen (eli tehosteasetuksista asetus "Paras suorituskyky"), voi tulla vielä lisää nopeutta. Mene toki sitten jo kohtuukaruksi koko Wintoosan käyttö.
Toisaalta hitauden syynä voi olla myös huono palomuuri-virustorjuntayhdistelmä tai raskas kaupallinen ratkaisu. Ainakin yhdistelmä Comodo Avast aiheutti Vistassa sellaisia murheita, että Avast piti poistaa saman tien. Sen sijaan Aviran kanssa pelaa mainiosti. Kannattaa poistaa myös Comodo. Sekin tuo lisää nopeutta koneeseen ja muutenkin se on aika turha ohjelma Windowsissa.
- Älä poista...
Ilman Comodoa on avoimet ovet Windowsiin. Sen oma muuri on surkea.
Älä poista... kirjoitti:
Ilman Comodoa on avoimet ovet Windowsiin. Sen oma muuri on surkea.
Comodo trolli.
Päinvastoin. Comodo juurikiun hidastaa etenkin Vistan käyttöä. Windows Vistassa ja 7 on riittävän hyvä sisäinen palomuuri joten muita ei tarvita.
- se kun ei hidasta
Comodo on kiva.
- joopajoo.
se kun ei hidasta kirjoitti:
Comodo on kiva.
Vapunen on oikeassa, Vistassa ja Seiskassa on toimiva sisäänrakennettu palomuuri.
Tavallisessa käytössä et tarvitse parempaa, ellei sitten ole täysin kädetön tietokoneen käyttäjä ja lataa kaikkea älytöntä ja turhaa koneelle. =)
- tämätäältätähän
"Luovu Vistasta, saat 26.10 alkaen Win 8 35€ hintaan."
Saanen kai ehdottaa toisenlaista vaihtoehtoa. Kun oli kokeillut Ubuntua, niin jonkun verran kiinnostusta on siis Linuxeja kohtaan. Linux Mint on perinteisempi ja toimii todella hyvin. Se voisi olla aloittajalle mieleisempi.
Nyt olisi huoletonta asentaa vanhan Vistan rinnalle ja kokeilla. Uuden Vista-asennuksen voi kyllä asentaa sitten päälle jos ei miellytä. - Vistausta
Saatanpa kokeillakin, nyt on hyvä tilaisuus , Tuo cinnamon vaikuttaa selkeämmältä. Voin siis palautuslevyiltä tehdä tuon Vistan palautuksen normaalisti, jos en tykkääkkään?
Voitt tehdä palautuksen normaalisti niillä palautuslevyillä.
- vista perkele
vista on kirosana
- Selain
Itse olen saanut Vistan jonkin verran nopeammaksi Glary Utilitiesin Startup Managerilla.
Glary Utilities v2.47.0.1539
http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/glary_utilities.cfm/v2_47_0_1539
Asennuksessa ota ruksit pois kaikista (esim. hakupalkin asennus Chromeen) ja jätä vain "Create icon desktop".
Käyttöohje "Startup Manager"
1. Valitse "Optimize & Improve" ja sieltä "Startup Manager"
2. Ota ruksi pois sellaisista ohjelmista, joita et halua lataantuvan
muistiin odottamaan.
3. Napauta kerran sellaisen ohjelman riviä jonka latauksen haluat
viivästyttää Windowsin starttauksessa ja sitten painat "Delay"-nappia.
4. Kun ohjelma on siirtynyt alaikkunaan niin napauta sitä 30 sekunnin
kohtaa ja muuta arvoksi suurin sallittu eli 180 sekunttia.
Olen ottanut ruksin pois esim. Open Office ja Nokia ohjelmilta koska käytän niitä vain harvoin ja jaksan kyllä odottaa sen 15 sekunttia niiden käynnitymistä kun sitten tarvitsen niitä.
Viivästuksen (180 sec) olen laittanut esim. Sivupalkille ja Skypelle. Saavat sitten käynnistyä myöhemmin omia aikojaan. - 4+
Glary Utilities laittoi täällä pari vuotta sitten Vistan uudelleen asennuskuntoon.
.Onneksi oli tuore levykuva otettuna niin jäi se asennusruljanssi tekemättä. - Vistausta
No niin, vähän päivitystä tilanteeseen. Kokeilin tosiaan asentaa Linux Mintin kokeeksi, asennus oli helppo ja sujui ongelmitta, Vistakin oli valittavissa käynnistyksesssä.
Asensin sen jälkeen Vistan puhtaana koneelle ja sen jälkeen suoritin taas Mintin asennuksen. Ensimmäiset positiiviset fiilikset Mintistä tuli huomatessa, että se on asennuksen jälkeen jokseenkin valmis käyttöön, joitain ohjelmia vaan pitää asentaa. Vista on vieläkin vähän vaiheessa, olen kyllä perehtynyt tähän Minttiin ja vistan käyttö on ollut vähäistä. Tämä on toiminut täysin ongelmitta ja käynnistyy nopeasti, ihan kuin olisi uusi kone.
Paljon samoja ohjelmia on ollut Vistassakin käytössä,Chrome, Vlc, Libre office niin helppo on ollut siksikin. Ainoastaan videoeditointiin jota teen paljon asensin Openshotin ja sitä on pitänyt vähän opetella, sekin jo sujuu.
Jos jollain on kiinnostusta Linuxia kokeilla, niin voin kyllä suositella Minttiä, oon tosi tyytyväinen. Windowsin jälkeen menee pari tuntia tutustuessa, mistä eri asiat löytyy, mutta ei tässä tarvitse tosiaan nörtti olla, että oppii. Että näin. Kiitos vaan kaikille. - tämätäältätähän
Hieno homma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117161Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594737- 954721
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493869- 513798
- 2163762
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263343- 512721
- 372614
- 382299