Energiansäästö ja fysiikan lait täysin uusixi

Trabant-Topelius

.


Sonni Kaar -autokauppakolhoosi mullistaa energiansäästön ja fysiikan lait


Toiminnanohjaaja Ritarikuoma tiedotti juur, että Apparan altruismiallas tullaan vastedes lämmittämään Sonni Kaar Tsentterin hukkalämmöllä, joka johdetaan rakennettavaa hiihtoputkea pitkin Ahvenistolle via Hyppyrimäki, jonka hissi muutetaan höyrykäyttöiseksi. Tämä tuottaa vaatimansa energian kolminkertaisesti takaisin ns. hukkalämpönä, jolla puolestaan komiasti lämpiää Apparan altruismialtaan vesi tarvittaessa vaikka kiehuvaksi ympäritse ämpäritse hela vuoden. Tämäkin The Sonni Kaar -teknologia on täysin uutta, sellaista ei ole vielä ollut missään. Täältä se viedään sitten Ameriikkihin, josta se jatkaa voittokulkuaan (vrt. KerhoKerhoKerho) joka maalimankolkkaan.

Tämä hukkaputkihanke on maailman pilottihanke siinäkin mielessä, että missään ei koskaan ole ollut 30 Celsius-asteista lunta.

Altruismialthaalta hiihtoputki jatkuu Ritarikuoma-Areenalle, johon tulee ensimmäinen sikakatsomon lannalla ja kaupungin aition paskapuheilla ja suunnattomalla kusentuotannolla lämpiävä tukiasema, jolla sikakaukalojään lämpötila saadaan nostetuksi lähes 100 asteiseksi.

Tämän jään jättämä hukkalämpö taas puolestaan johdetaan kaksihaaraista hiihtoputkea pitkin Enkelienlahden pilvenpiirtäjistön lämmittämiseen.

Putken toinen haara syöksee Raatihuoneen valtuustosalin, Kaupunkintalon ja Hämeen Sanoimain toimituksen sekä Reidiöu Hameen stuudion kauttaitse Katajiston kartanoon, joka nytte sitte ostetaan kaupungille kolmantteen kertthaan!

Sinne perustettaan Maailmankaupan keskus aivan uusilla opeilla. Opet on muuten The Sunny King Tamminen, The Professor Pietilä, Dosentti Bäckman ja Ice Hockey Merkonoomi Hiatanen. Hallituksen itseoikeutettuna puhheenjohtajana toimii The Kale!

Seuraavassa vaiheessa kaikki SuurSuurSuur Hämeenlinnan alueella toimivain Gloffikenttäin alle rakennettaan lämmitysputkilostot, niin kentät saadaan ympärivuotiseen käyttöön, käyttöasteen näin noustessa reilusti toiselle sadalle prosentille.

Lisäksi VanainLinnan edessä aukeavan Katumajärven päälle jäädytetään ympärivuotinen pikaluistelu- ja pilkkimisrata, minkä toiminnan hukkalämmöllä voidaan pyörittää Kappolanvuorelle nousevan Tuulipuiston 100 jättiläistuulivoimalaa, mikä sekin on maailman pilottihanke. Sen investorit tulevat Nigeriasta, josta afrikkalaisvaltiosta odotetaan perustettavaa ilmasiltaa pitkin 100 miljoonaa turistia SuurSuurSuurSonni -Hämeenlinnan VanainLinnahan sun Aulangon kylpylään, missä net mielellään pesevät joesta saamansa öljyt naamasta vex.

Ilmaiset öljythän on sinne Nigerian jokiin tarjonnut The Jormien Jorma Ollila, Shellin hallituxen herra puhheenjohtaja.

Saamari, sitä Painokankaan lentokenttää oisi nytte kovin tarvittu, ettei tars rakentaa Metroa Humppilan lentokentälle astikka!

Tänään aanutuimiin AutokauppaKolhoosin tontilla pidetyssä juhlavassa seremoniassa on vihitty käyttöön 10 x 10 x 10 meetrinen akryylimuovinen läpinäkyvä ja kaikki €U:n transparenssiukaasidirektiivin vaateet täyttävä vaaliuurna, jonne voi Tiiriön kauppareissulla poiketa tipauttamassa Kiamungille ja muille KERHOKERHOKERHO -HYVÄVELUILLE tarkoitetut oteäänet jo ennakkoon - valtion virastoissa noudatettavana työaikana tahi sen ulkopuolella!


Ja sielu taivaisiin siänä samall vilahtaa, ko ääni kirstuhun Kirstulassa kilahtaa!


Luettelo päivystävistä tsutkivaistzurnalistisista luottotoimittajista on The Komsomolskaja-Hämeenlinnajaska Pravdan ilmoitustaululla. Tähän lukujärjestyxeen on integroitu myös Reidiöu Hameen luottotoimittajat.

Tämän MediaDuopolin kaiutinparin keskipisteestä ei enää valitettavasti kuulu niin paljoa jääkiakkomerkonoomin tikitystä. Nys siäll kukkuu very nice nais-Käk, ja melki joka päivä ympäristöämpäristöministeri emerita löpisee belgiaksi, luxenburgiksi ja hepreaksi €Urostoliitto -evankeliumia, sekä ain väliin kotonen Holistinen Hulemylly -kööri vetää oman vaalimainosshownsa ilman että YLE älyää laskuttaa niiltä mitään. Pääasia, että toivelevyrariotirehtööri voi päteä putipuolueettomana viisastenkerholaisena jäyhälle hämäläiselle maakuntakuulijakunnallens, jokka hämäläisekkä tosin ei tiär, ett montax kuntaa Hämeesehen kuuluu, Hälläpyörän Hämeesehen kuuluminen kuiteski aikas hyvin tunnetaan ja se, että Kaatrakoski on Karjalasa.

Kaikki epäselvintä on kuiteski se, ett mihin mennään pipin iskiessä päivystysvastaanotolle ja ett kauanx siäll joutuu orottaan, kun ne paikkaa ja ompelee leikkaussalin pöyräll rystyset veressä jotain jonon ohi palveltavia Ritareita vai mitä Rotareita ne ny oikein onkaan ... kun ne täytys saar äkkii takasi kehiin.
Kerho, Kerho, Kerho -HyväVelut orottaa jo aitiossa taistelijantuopit käessä!




http://yle.fi/uutiset/energiapihi_autokauppakeskus_toteutuu_hameenlinnaan/6338827





t.

Trabant-Topelius


.

21

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zacharias

      Braaaavoooo! Loistava stoori. Vaikka on Sadun päivä, niin tämähän on totta!

    • iisakki iso-hellsten

      asiaa..

      • Iisakki-fani

        Hyvä ett Iisakkikin on samaa mieltä!


      • Lulu+Ilkkala = jytky
        Iisakki-fani kirjoitti:

        Hyvä ett Iisakkikin on samaa mieltä!

        Ilkkala rulettaa Lulun kaa


      • Ruunepäri
        Lulu+Ilkkala = jytky kirjoitti:

        Ilkkala rulettaa Lulun kaa

        Olipas mahtava toi eka Topeliuksen novelli.


    • Sunnyonparas

      Oletko laitoshoidossa, vai vielä vapaalla, siis aloittaja ?
      Eläke on taattu, kun tuon sepustuksen perhelääkärillesi esität..

      • Totuus esiin

        En voi mitään, must oli toi verrattoman nasta! Virtuoottinen.


      • yhdyn täysin
        Totuus esiin kirjoitti:

        En voi mitään, must oli toi verrattoman nasta! Virtuoottinen.

        Olipa oikea näkijä tuo aloittaja Trabantti Topeliua


      • Totuus tarua ihmeell
        Totuus esiin kirjoitti:

        En voi mitään, must oli toi verrattoman nasta! Virtuoottinen.

        Ja harvoinpa saamme yhdellä kerralla nähä koko totuuden!


      • Kai sitt
        yhdyn täysin kirjoitti:

        Olipa oikea näkijä tuo aloittaja Trabantti Topeliua

        nin kai


      • kyllä saa
        Totuus tarua ihmeell kirjoitti:

        Ja harvoinpa saamme yhdellä kerralla nähä koko totuuden!

        No ny saatiin


    • torimies2

      Ehdotan Trabant-Topeliusta INNOPARK'n uudeksi toiminnanjohtajaksi tehtävänään innovoida HML'n torin ympäristöön uutta liiketoimintaa., niin että toriparkki voidaan rakentaa

      • Kantta päälle vaa

        Me vaatimme: Kansi jatkettava Tompereelle asti!


      • Perse Arska
        Kantta päälle vaa kirjoitti:

        Me vaatimme: Kansi jatkettava Tompereelle asti!

        Kansi purettava, tulle Pötky


      • Hyvin pyyhkii
        Perse Arska kirjoitti:

        Kansi purettava, tulle Pötky

        Hyvä idis kansi Manseen saakka, ei kulu pyyhkijänsulat


      • Itelläs pötky
        Perse Arska kirjoitti:

        Kansi purettava, tulle Pötky

        Sulla on pötky, sanonko missä


    • Himosiittäjä
    • Ritarikuoma myis
    • kapoika

      Älkää nyt energiansäästämisestä puhuko tämän asian yhteydessä. Energiaa hukkuu niin paljon, ennen kuin siihen povattuun käyttökulusäästämiseen saakka päästäisiin.
      Nyt hoppu pois ja jäitä hattuun Iisakki, vaikka intoa on niin perkeleesti. Ritaluoma on bisnismies, ei hyväntekijä.

    • Apul. pääideologi

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      Tuolta linkistä sivu 2, alaosa:

      http://www.e-pages.dk/hmlviikkouutiset/29/


      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3514
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3138
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      142
      2932
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2605
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1308
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      396
      1145
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1043
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      900
    Aihe