Lainaukset:
http://www.voice.fi/terveysjahyvinvointi/yllattava-tulos-taman-herkun-syonti-voi-vaarantaa-hedelmallisyyden/23/43484
"Tuoreen tutkimuksen mukaan liika juuston syönti saattaa vahingoittaa miehen hedelmällisyyttä.
Nuoret miehet, jotka syövät enemmän kuin kolme siivua juustoa päivässä, voivat vahingoittaa mahdollisuuksiaan tulla isäksi. ***Jopa pienet määrät täysrasvaisia maitotuotteita voivat vähentää hedelmällisyyttä dramaattisestikin***, kertovat Harvardin tutkijat.
Tutkijoiden mukaan kolme juusto-, kerma-, jäätelö- tai maitoannosta päivässä syövien miesten spermanlaatu heikkenee. Yksi annos on noin 28 grammaa juustoa, teelusikallinen kermaa, kauhallinen jäätelöä tai lasillinen maitoa.
Tutkimuksessa analysoitiin vajaan 200 iältään 19 - 25-vuotiaiden nuorten miesten ruokavalioita. Koehenkilöt olivat normaalipainoisia, hyväkuntoisia ja liikkuivat aktiivisesti viikossa ainakin 1,5 tuntia. Koehenkilöt täyttivät kaavakkeen, jossa kysyttiin, miten usein he söivät maitotaloustuotteita, hedelmiä, lihaa ja muita ruokia tyypillisen viikon aikana. Tutkijat selvittivät myös koehenkilöiden siemennesteen laadun: millainen muoto sillä on ja miten nopeasti se kuljettaa siittiöitä.
***Miehillä, jotka söivät päivässä enemmän kuin kolme annosta täysrasvaisia maitotaloustuotteita, oli 25 prosenttia heikompi spermanlaatu kuin niillä, jotka söivät maitotaloustuotteita vähemmän***.
***Tutkijat uskovat, että __maitotuotteissa olevat naishormonit__ sotkevat miesten kykyä lisääntyä***. Aiemmin asiantuntijat ovat olleet enemmänkin huolissaan, miten naisten ruokavalio vaikuttaa lasten saantiin. Nyt on kuitenkin saatu lisää todisteita siitä, että miesten elintavat - erityisesti mitä he syövät - voi olla yhtä tärkeää lisääntymisen kannalta.
Lähde: Daily Mail"
Täysrasvaiset maitotuotteet ovat vähintään yhtä haitallinen naishormonien lähde kuin soija. Syökää rasvattomia maitotuotteita, sillä naishormonit lähtevät rasvaliukoisina rasvan mukana.
Täysrasvaiset maitotuotteet vievät miehisyyden
eläinsoijaa
2
234
Vastaukset 2
- please, spede
Lol, luit ilmeisesti alkuperäisen artikkelinkin.
- juuh..
..ja myös tieteellisen alkuperäistutkimuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l253794- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni38623Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 42400
- 37387