Lainat ja velka -palsta on taas tulvahtanut täyteen lainapyyntöjä. Epätoivoiset peliongelmaiset, luottotiedottomat, päihderiippuvaiset ja muutoin vain taloutensa tössineet ihmiset kerjäävät viimeisenä oljenkortenaan rahaa muilta lukijoilta. Pyydän ystävällisesti ylläpitoa ottamaan tähän toimintaan selkeän kannan, onko kiellettyä vai sallittua käyttää keskustelupalstaa rahanvaihtotorina. Itse olen muiden vakilukijoiden tavoin jyrkän ja ehdottoman kiellon kannalla.
Poistatan palstalta sinne säännöllisesti ilmaantuvat nigerialaishuijaukset, joita spämmätään ulkomailta huonoina kuukkelikäännöksinä. Mutta entä lainat, joita joku kotimaan kieltä puhuva tarjoaa? Kuinka moni tarjous tulee oikeasti liivijengiltä, jolla on tarve pestä rikollista rahaa? Mikä on velallisen juridinen asema, tai Suomi24:n asema luotonvälittäjänä?
Rahankerjääjien joukosta löytyy varmasti joku tuleva itsemurhaaja. Myös sellainen, joka vie perheeltään hengen samalla. Palaute, jota he saavat, on musertavaa: "Oma vikas mitäs tössit. Osta se naru kaulaas ja tapa ittes. Ei sulle täällä kukaan lainaa kun ei ole vakuuksia ja luottotietos on kuralla." Pyydän ylläpitoa ystävällisesti miettimään, onko tämä keskustelu asiallista kenenkään osapuolen kannalta.
Lainapyynnöt
Velkavelho
1
114
Vastaukset
- Velkavelho
Lisäksi kysyn linkittämisistä: hyväksyttekö keskustelun sekaan heitetyt täältä.rahaa.nopeasti.kom-linkit, jotka ohjaavat sivustoille, joiden klikkaamisesta linkittäjä itse saa rahaa? Sivustot ovat siis täynnä pikavippifirmojen mainoksia ja 'vertailuja'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372383
- 561362
- 841313
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...371295- 631201
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39914Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.122798- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23606Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58586