sittarille kilpailija!

Osuuskauppa Suur-Savo lupaa Pieksämäelle Prisman vuonna 2014.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/osuuskauppa-lupaa-pieksamaelle-prisman-2014/1264042
23724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Posti ja Alko ovat samassa rakennuksessa Cittarin kanssa. Voipi olla suuremp vetonaula, kuin kahvila.

Äänestä

ennen aikaisesti, me Pieksämäen vihreät ja meidän ystävät olemme löytäneet harvinaisia keijuja ja pihatonttuja vanhan varikon alueelta ja tulemme vaatimaan alueen täydellistä suojelua.

Äänestä
  • Harvinaiset lakkapetäjät siellä jo kasvaakin! Jos ne kaadetaan niin valitamme kaikki suunnitelmat nurin!

    Äänestä

  • Sepä hienoa , ettei liito-oravaa löytynyt. Sitten ei ole mitään estettä rakentaa. Tiedoksi Pieksämäen vihreille PAPANOITA etsimään, niin saadaan tämäkin yritys jäihin:)

    Äänestä

Inhottaa miten sitä s-etukorttia tyrkytetään joka kerta kun käy s- kaupassa.
Mainostakin tungettu joka kerta mukaan.
Tuntuu ettei saa asioida,jos ei hommaa ässss korttia???

Äänestä
  • Siksi en käy Ass-Marketissa! Plussakortin sain pankin kautta pankkikorttiini ja se riittää. En tarvitse enää yhtään uutta erillistä korttia lompakkoni täytteeksi miltään kauppaketjulta.

    Äänestä

niin sittarilla on alko ja posti. Mutta montakos ravintolaa on keskustassa, jotka on ilta aikaan auki? Siis ei roskaruokaloita. Eipä ole yhtään kohta kun Martinakin lopettaa. eli voip olla kovakin vetonaula tuo prisma.

Äänestä

Sitten lupaan ottaa S-etukortin,jos Prisma tänne Pieksämäelle tulee!
Edullinen hintataso ja muutenkin kiva kauppa on,mitä olen vieraillut muiden kaupunkien Prismoissa!
Siihen asti olen ilman minkään ketjun kortteja,kunnes tuo Prisma on täällä!
En osaa keskittää vielä ostoksia pelkästään yhteen kauppaan.

Äänestä

Lehdessä luki että Pieksämäen Prisma kilpailee Savonlinnan Prisman laajennuksen kanssa siitä kumpi tehdään ensin.

Eipä tarvitse arvailla kumpi rakennetaan ensin, kunhan S-ryhmä tekee laskelmansa kaupunkien asukasluvuista, ikäjakaumasta ja tulevaisuuden asiakaspotentiaalista.

Savonlinnan Prisma alkaa näyttämään paljon tuottoisemmalta.

Äänestä

Kuopioon nousee taas jättimäinen yritysalue – toimitiloja yli 300 miljoonalla eurolla

Sorsasalon uudesta yritysalueesta tulee Kuopion pohjoispuolen käyntikortti, jonka maamerkiksi moottoritien varteen on piirretty 70 metriin kohoava tornitalo eli Sorsasalon portti.

– Kaava mahdollistaa siihen esimerkiksi pääkonttorityyppistä toimistorakentamista ja liikennekeskuksen samaan yhteyteen, visioi asemakaavapäällikkö Martti Lätti.

Ensimmäiset tontit Kuopion Sorsasalon uudelta jättimäiseltä 200 hehtaarin yritysalueelta on tarkoitus jakaa jo tänä vuonna. Rakennusoikeutta alueella on jopa 300 000 kerrosneliötä. Viime vuonna avautuneen Matkuksen keskuksen tontti 22 hehtaaria ja siellä on rakennusoikeutta 80 000 kerrosneliötä. Ikea on 33 500 neliön suuruinen.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/moottoritien-viereen-nousee-yli-300-miljoonalla-eurolla-toimitiloja/1285539

Äänestä

eiköhän teille siellä pieksussa riitä se yläristin siwa

Äänestä

Prismaa odotellaan.Ei tarvitse sitten enää ajella naapuricityihin ostoksille.Prisma on hyvin edullinen ja jalkineita ja vaatetta löytyy.Hyvänlaatuisia.
Ei riitä yläristin siwa.Ei olla käyty kovinkaan montaa kertaa.

Äänestä
  • Pieksämäki-Mikkeli akselillä jatkuvasti olosuhteiden pakosta asioivana olen vähän erimieltä Terttu tuosta "Prisma on hyvin edullinen ja jalkineita ja vaatetta löytyy."
    Kannattaisiko käydä ja vertailla eri liikkeitä ihan oikeasti, muutenkin kuin mutu-pohjalta ja mielikuvien perusteella.

    Äänestä

Tässä kaupungissa on ollut tapana suunnitella suuria ja päätyä täyteen nollaan kun on tullut aika toteuttaa se suunnitelma!

Äänestä

Itseäni ihmetytti lehdessä ollut juttu Pieksämäen uudesta Prismasta, jossa sanottiin että laskelmat Prisman kannattavuudesta oli tehty Ideaparkin suunnitelmien yhteydessä!

Mutta ilman Ideaparkkia vetovoimaa asiakasmäärät eivät taatusti ole lähelläkään samoja lukemia, mutta silti niitä käytetään perusteena Prisman koon suunnittelussa.

Joku saattaa tulla vielä pettymään asiakaslukuihin...

Äänestä
  • Suunnitelmat muuttuvat ajan mukaan. Aina aloitetaan isommalla suunnitelmalla kuin mihin päädytään toteutuksessa.

    Äänestä

  • Vasta äskettäin oli lehdessä arvio Pieksämäen Prisman asiakasmääristä ja siinä sanottiin että vaikutusalueella asuu satatuhatta ihmistä.

    Ainoa tapa päästä tuohon lukuun on laskea naapurikaupunkien asukasmäärät asiakkaiksi. Ilmeisesti tässä laskelmassa on paljon ilmaa, kun tiedämme että jokaisella naapurikaupungilla on täsmälleen samanlainen Prisma jo olemassa.

    Täsmälleen samat tuotteet on jo myynnissä naapurikaupungeissa, joten miksi kukaan lisäisi kauppalaskuunsa vielä bensalaskun edestakaisesta ajomatkasta Pieksämäelle....

    Äänestä

Ison S-marketin rakentavat Pieksämäelle, Suomessa on paikkakuntia, joissa Prisma on suuren S-marketin kokoinen, niin tarjonnan kuin pinta-alan perusteella. Toimiihan Pieksänmäellä jo lähikauppa netti Prisma, jossa tarjontaa riittää.
http://prisma.s-verkkokauppa.fi

Äänestä
  • S-Ryhmä voisi rakentaa Prisman sijasta Pieksämäelle Sokoksen!

    Olisi edes vähän erilainen ja laajempi tarjonta kuin naapurikaupunkien Prismoissa.

    Äänestä


  • 11+1 kirjoitti:

    S-Ryhmä voisi rakentaa Prisman sijasta Pieksämäelle Sokoksen!

    Olisi edes vähän erilainen ja laajempi tarjonta kuin naapurikaupunkien Prismoissa.

    11 1 : Käy ensin vaikka Mikkelin Sokoksella torin kupeessa ja puhu sitten tarjonnan laajuudesta.

    Äänestä

  • monen kaupan asiakas kirjoitti:

    11 1 : Käy ensin vaikka Mikkelin Sokoksella torin kupeessa ja puhu sitten tarjonnan laajuudesta.

    Kuka väitti että pitää tehdä aivan samanlainen..?

    Äänestä

Nii nettiPrisma Pieksämäellä, Etusivun juttu!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bonuskortti kirjoitti:

Osuuskauppa Suur-Savo lupaa Pieksämäelle Prisman vuonna 2014.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/talous/osuuskauppa-lupaa-pieksamaelle-prisman-2014/1264042

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu