Kirpputoreja Turussa?

Taru Anneli

Hei!
Olemme perheen kanssa tulossa Turkuun loppuvuodesta ja kysyisinkin nyt, että onko Turussa yhtään kirpputoria ja missä ne sijaitsevat?

11

593

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ens vappuna

      Älä viitsi dorka näitä samoja kirjoitella eri kuntien sivuilla!Keksi parempaa tekemistä...

    • Tietäri

      Turussa on montakin hyvää kirppistä, esim. pelastusarmeijan ja punaisen ristin kirppikset, samoin lähetysseuran kirppikset. Lisäksi on löytökirppis Launeella, torikellari Runosmäessä, Manhattanillakin on yksi, tosin aika pieni. Sitten on Martin rompetori ja muutama pieni kirppis Itäisellä Pitkälläkadulla.
      Länsikeskuksessa on pari kirppistä, Kodin Anttilan alakerrassa on kaksi kertaa vuodessa. Kauppatorilla on kirppiksiä ympäri vuoden joka päivä, kesällä myyjiä on parhaimmillaan ollut 400.
      Sitten yksi paikka on kesäisin Tuomiokirkon parkkipaikka, missä myydään tosi vanhaa antiikkia, 1500-luvulta alkaen.

      • Käyty on joskus

        Mitenkäs tuo Paalupaikan kirppis nykyään jakselee?


    • lllllllllllllöljh

      Kirppiksissä kyllä löytyy. Uff löytyy humaliston kadulta ja aninkaisten mäestä.
      Pelastusarmeijan kirppis löytyy yliopiston kadun alusta ja toinen humaliston kadulta kun käänyt smileissin kohdalta, niin sieltäpä sieltä. bussit 12, 4 ja 32 ja 42 kulkee jää pois uffin kohdalla.

      Ja rauhankadulla taas on Hellareiden lähetys kirppis. Kirjastoo vastapäätä on Lähimmäis kirppis. sisältää paljon huonekaluja ja astioitakin vaatteiden lisäksi. Kuljetus myös järjestyy maksusta.

      Sitten linkkikirppis pääskyvuoressa bussit 42, 32 ja 12 pääsee. Ja manhattanin k kaupan takana on iiso kirppis ja bussit 14 ja 15 menee sinne.. ainakin siis joskus meni. parkkitilaa löytyy ilmaista siis näillä kahdella paikalla.

      Ja jos sulla on lapsi, niin pääset ilmaiseksi bussilla vaunuilla kaupunkin alueella. busseihin mahtuu 2-4 vaunut ja ovat matalia. keskustasta ei tahdo parkkitilaa löytää, ett kannattaa mennä julkisilla. Lapsiperheille on myös pikkusiili yliopiston kadulla torilta aninkaisiin päin.

    • taru anneli>>>>>>

      Lässsyti lässyti,vainoharhainen suomi24 luuseriakka

    • Paavo Irmeli

      Oletko tekemässä jotain koko maan kattavaa kirpputoriluetteloa?

    • utelias9

      Missä tuo Martin rompetori sijaitsee?

      • Anssi K.

        Martinsillasta muutama sata metriä. Kävin kerran ja tein hyviä kauppoja.


    • Yksinkertaisiako?

      Ihmisillä on tietokoneita mutta eivät osaa googlettaa tietoja....?

    • >>>>>>>>

      Lässsyti lässyti,vainoharhainen suomi24 luuseriakka.

    • spämstop

      aina ku yks massapostaus poistetaan niin uus tulee.
      HAKEUDU HULLUJENHUONEELLE,SINNE SULJETUN PUOLELLE,JÄTÄ IHMISTEN HÖYNÄYTYKSET,ET TAKUULLA OLE TULOSSA KIRPPISKIERTUEELLE KOKO SUOMEA PITKIN JA POIKIN.
      bannilla loppuu tyhjänkirjottelu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      193
      3579
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2237
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2220
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2082
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1501
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1014
    Aihe