Miljoonilla Android-käyttäjillä huijaussovellus puhelimessa

txtviestihuijaus

Jopa miljoonilla Android-käyttäjillä tekstiviestihuijauksen mahdollistava sovellus puhelimessaan

Tietoturvaan keskittyviä tietokoneohjelmia valmistavan Symantecin mukaan jopa miljoonat ihmiset ovat ladanneet muun muassa Google Play -kaupasta puhelimeensa Android-sovelluksia, jotka käyttävät tekstiviestihuijauksen mahdollistavaa koodia sovelluksissaan. Yhtiö kehottaakin käyttäjiä suhtautumaan varauksella epäilyttävän näköisiin tekstiviesteihin.

Symantec kertoo löytäneensä 250 Android-sovellusta, jotka sisältävät SMS-tekstiviestihuijauksessa käytettävää koodia. Sovelluksista 200 on tutkimuksen mukaan tällä hetkellä ladattavissa Google Play -kaupassa. SMSishing -nimisessä huijauksessa käyttäjää harhautetaan lähettämällä puhelimeen tekstiviesti, joka on itse asiassa lähtöisin puhelimesta itsestään.

Huijatulla tekstiviestillä on periaatteessa mahdollista manipuloida käyttäjää luovuttamaan esimerkiksi pankkitunnuksia tekstiviestin lähettäneelle sovellukselle. Useimmissa Symantecin havaitsemissa tapauksissa tekstiviestejä käytetään kuitenkin mainostamiseen. Selvityksessä Symantec ei löytänyt sovelluksia, jotka käyttäisivät tekstiviestejä yksityisten tietojen urkkimiseen.

Tech Week Europe kertoo Pohjois-Carolinan yliopiston tutkijoiden tekemästä havainnosta, jossa sovellus pystyy pääsemään käsiksi käyttäjän yhteystietoluetteloon ja voi lähettää tekstiviestejä, jotka näyttävät tulleen käyttäjälle tutuilta ihmisiltä.

Tietojen mukaan Google pyrkii korjaamaan ongelman seuraavassa Android-päivityksessä.

http://www.puhelinvertailu.com/uutiset.cfm/2012/11/07/miljoonilla_android-kayttajilla_tekstiviestihuijauksen_mahdollistava_sovellus_puhelimessaan

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silkaa Duubaa

      Voi peee.. Miten onkaan tarve Symatechin virusturvalle, samoin F-securen..

      Myynti propagantaa!
      iOS on jo itsessään isompi tietovuoto.
      Tai windows.

      On Mullakin vastaava, esim TalkinTom mesenger, enkä koe sitä mitenkään ongelmalliseksi..
      Mahdollistava on eri asia kuin Huijaava!!!!!

      Turhaa veetutusta iOS ja W8 käyttäjiltä joille ei ole mahdollista rakentaa moisia ohjelmia!

    • ss:lumiaONhuono

      Pankkitunnuksia kukaan anna tekstiviestien välityksellä kenellekkään,eikä saa antaa kellekkään.Noita tunnusten kalastajia on tietokoneilla ollut sähköposteissa ja kyselleet pankkitunnuksia.Täytyy olla kusipää,jos noita jakelee muille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5060
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1594
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1239
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1189
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1123
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1007
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      969
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      779
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      753
    Aihe