Mistä kiinnostus aiheeseen teillä johtuu?

Jotain hämärää...

Olen jollain tavalla aina ollut kiinnostunut ns. yliluonnollisista asioista, siitä mistä tänne olemme tulleet, mitä oli ennen alkuräjähdystä, miten Ei mistään, on alunperin tullutkaan mitään, henkimaailman asioista, ufoista jne.

Koen myös jatkuvasti, ikään kuin etsiväni jotain... Se, mitä se "jotain" on, en oikein itsekään tiedä, saati osaa selittää.

Kiinnostaisi joskus käydä esim. Suomen spiritualistisen seuran tapahtumissa, sillä spiritualistinen filosofia on melko lähellä myös omia näkemyksiäni, sitä, mihin/miten ainakin haluaisin uskoa. - http://www.henkinenkehitys.fi/65

Minulle on sanottu, että minulla olisi joku herkkyys tällaisille asioille, ja niin itsekin uskon, vaikken mitään sen kummempaa "yliluonnollista" ole koskaan kokenutkaan... Jotenkin vain tunnen niin. Yksi, joka niin sanoi, oli eräs nainen, jonka tapasin sattumalta muutama vuosi sitten, työni merkeissä. Sanoi olevansa näkijä. Myös eräs mediaalisesti lahjakas ystävättäreni on jo aikaa sitten puhunut samaa, ja sanonut, että omat "kykyni", tai miksi niitä nyt kutsuisi, tulevat vahvistumaan jossain vaiheessa, ja että niitä ei tarvitse pelätä jne....

Olen nyt 28 vuotias mies, eikä mikään nyt tällä saralla ole juurikaan muuttunut, mutta joku kumma kiinnostus aiheeseen on silti pysynyt.

Mutta, miksi näistä asioista ei puhuta enempää? Miksi joku, jolla on ihan selkeitä ja selviä omakohtaisia kokemuksia, ei tuo niitä reilusti esiin? Pakko myös sanoa, että suurin osa ihmisistä, jotka näistä puhuu, on usein muutenkin, ei niin vakavasti otettavan oloisia... Tulee sellainen olo, että he vain itse niin voimakkaasti HALUAVAT uskoa niihin juttuihinsa, että vain sitä kautta alkavat itsekkin todella uskoa niihin.

Otetaan nyt ihan vain esimerkiksi vaikkapa Rauni-Leena Luukkanen-Kilde... Hänkin puhuu näistä asioista niin faktoina, muttei siltikään käytännössä pysty todistamaan mitään. Monilla taas on muuten esim. huumeiden käyttöä taustalla, tai muuten sellainen pitkään kestänyt elämäntilanne, kuten työttömyys, päihdeongelmia jne... Siis tavallaan liikaa aikaa ajatella, jolloin mielikuvitus alkaa kyllä tuottaa kaikenlaista.

Itse todella toivon, että joskus kokisin niin selkeästi jotain yliluonnollista, että se ei mitenkään jäisi epäselväksi.

Mistä oma kiinnostuksesi aiheeseen juontaa juurensa?

0

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

        Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
        Maailman menoa
        155
        3730
      2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

        Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
        Maailman menoa
        84
        3188
      3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

        Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
        Maailman menoa
        85
        2645
      4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

        Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
        Maailman menoa
        44
        2549
      5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        67
        2495
      6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

        Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
        Ikävä
        21
        2366
      7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

        Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
        Maailman menoa
        140
        2320
      8. Mikä aate kaiken pahan takana?

        Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
        Maailman menoa
        152
        2195
      9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

        Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
        Suomalaiset julkkikset
        38
        1960
      10. Muistan vuosikymmenten takaa

        Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
        Ikävä
        12
        1836
      Aihe