kirkkoon kuulumaton kummi

minähelp

oon tulossa "kummiksi" vähän ajan päästä. en kuulu kirkkoon mutta lapsen vanhemmille oli ihan ok. onko muilla kokemusta ristiäisistä joissa kirkkoon kuulumaton "kummi". meneekö hänkin sinne muiden kummien sekaan/eteen kun lapsi kastetaan/nimetään mikälie?

ja toinen juttu, mitä ostan lahjaksi?
kiitos jos jaksatte vastailla, eikä mielellään mitää V ttuilua, kiitos :)

2

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nöe

      Mun tyttärellä on kummi (kai virallisesti epävirallinen kummi) joka ei kuulu kirkkoon. Kysyttiin papilta miten toimitaan kirkossa ja hän antoi ohjeet, eli ihan samoin mentiin kuin muidenkin kummien kanssa. Ei ollut mitään poikkeavaa missään. Mutta tosiaan nuo kannattaa lapsen vanhempien tarkistaa kastavalta papilta, että mikä on käytäntö.

    • kummitustäti007

      Itse olen 3 lapsen "kummi" eikä ole mitään ongelmaa. Asun pienellä paikkakunnalla joka on hyvin lestaadiolais valtainen niin ainoastaan papilla on ollut v-mäinen ilme kun minulle ei ole voinut antaa kummi todistusta. Samalla lailla sitä mennään sinne eteen seisomaan kun lapsi ristitään myös ihan perus kummilahjat voi ostaa sitä ei kukaan nykyaikana syynää että kuulutko kirkkoon vai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      234
      2012
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      84
      1228
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      89
      1044
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1032
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      87
      837
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      121
      830
    7. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      97
      784
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      764
    9. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      124
      706
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      23
      691
    Aihe