Hoi nulkit!

svaatana

Yksinkertainen kyssäri vai onko?

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11096288

Alotuspalstalla ei kukaan tiennyt mistään mitään, kaikki osannu edes lukea?

Tai sitten minä itse olen kaikista tyhmin ääliö ja peräsuolen jatke.

Mikä ihme tässä on niin kammotavan vaikeaa? Eikö kukaan muu lisää muistia koneeseen, olenko todella ainoa ja jos olen niin teenkö turhaa työtä?

Eikö lisäramilla ole mitään merkitystä?

Alkaa hiha palamaan. Vettu, sällit jankuttaa päivästä toiseen miten ihana on linux ja kuinka parempi on vintoohka. Sitten kun esittää mielestäni varsin yksinkertaisen kyssärin niin kukaan ei tiedä mitään.

7

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trollol_lol

      Johan sinulle vastattiin tuolla.


      Vastaajille jäi kyllä epäselväksi emolevysi ja prosessorisi...

      Itse kuitenkin tiedät minkä näköisen kamman otit otit koneesta irti, tiedät lisäksi emolevyn tukevan 2 Gigan kampoja DDR2 muistia. Mikä jäi epäselväksi?
      Sekö, että saat valita 1 tai 2 gigaisia kampoja?
      Vai se, että jos ostat 2 kpl 2 Gigan kampoja, niin et tee sillä vanhalla kammalla enää mitään?

    • ????????????????????

      Kuinkas monta teitä muistin tarvitsijaa oikein on, kun tuolla aloittelijan palstal-
      lakin on ainakin kymmenen eri kysyjää ??????????????

    • :) :) :)

      Tervetuloa suomi24:n palstoille. Niinkuin huomaat, ei se palstan vaihto aina auta, tahtoo samat vastaajat olla täälläkin:)

      • pettynyt aloittaja

        Huomenta. Siltä näyttää todella, eikä kukaan tiedä mitään itse asiasta :)

        En olisi äkkiseltään uskonut, että tämä on näin vaikea kysymys, kukaan ei osaa sanoa asiaan yhtään mitään, ei edes sen vertaa mitä kaupassa sanovat.

        Kyse on kuitenkin aivan perusasiasta, ram muistin lisäämisestä koneeseen. Olin varma, ettei kaikki tiedä mutta olin myös varma, että edes joku tietää, mutta ihmeekseni kukaan ei tiedä asiasta yhtään mitään.

        Ainoaksi vaihtoehdoksi näyttää jäävän ottaa moottori kainaloon ja mennä kauppaan.

        Siinäpä 4 henkilöä päivän ihmettelee mitä tekisi. Matkaa it kauppaan 100km ja kaikkine sivuluisuineen aikaa 4-6 tuntia.

        On mennyt vaikeaksi muistin lisääminen ja nyt alkaa v*tuttaa.


      • ????????????????????
        pettynyt aloittaja kirjoitti:

        Huomenta. Siltä näyttää todella, eikä kukaan tiedä mitään itse asiasta :)

        En olisi äkkiseltään uskonut, että tämä on näin vaikea kysymys, kukaan ei osaa sanoa asiaan yhtään mitään, ei edes sen vertaa mitä kaupassa sanovat.

        Kyse on kuitenkin aivan perusasiasta, ram muistin lisäämisestä koneeseen. Olin varma, ettei kaikki tiedä mutta olin myös varma, että edes joku tietää, mutta ihmeekseni kukaan ei tiedä asiasta yhtään mitään.

        Ainoaksi vaihtoehdoksi näyttää jäävän ottaa moottori kainaloon ja mennä kauppaan.

        Siinäpä 4 henkilöä päivän ihmettelee mitä tekisi. Matkaa it kauppaan 100km ja kaikkine sivuluisuineen aikaa 4-6 tuntia.

        On mennyt vaikeaksi muistin lisääminen ja nyt alkaa v*tuttaa.

        Vaikka kysyisit kymmenellä eri palstalla, niin kukaan ei pysty auttamaan ellet
        suostu kertomaan tarpeellisia tietoja.

        Esimerkiksi koneen merkki ja malli. Vaikka Fujitsu Scaleo Pi2510.

        https://www.google.fi/images?sclient=psy-ab&hl=fi&tbo=d&site=&q=Fujitsu scaleo&sa=X&oi=image_result_group

        Muistuttaako joku noista sun konettas.


    • 11-11-11-11

      Aloittaja on saanut jostain päähänsä, että hänen emolevynsä tukee 2 Gigan kampoja. (tai sitten minä olen ymmärtänyt väärin)
      (luettu toisesta ketjusta)

      Kun aloittajalla on tämä tieto, niin hän tietää emolevynsä tarkan mallin.
      Aloittaja ei kuitenkaan viitsi kirjoittaa sitä tähän.
      Aloittaja ei myöskään vastannut hänelle esitettyihin kysymyksiin tässä ketjussa.

      Aloittaja on trolli ja onnistuikin kohtuullisesti.

    • Katso hyvä mies manuaalista mitä muistia koneesi tukee.
      Vaihtoehtoisesti kerro emolevyn merkki ja malli niin joku ystävällinen sielu _saattaa_ googlata kyseisen tiedon sinulle.
      Emolevyn merkin, mallin ja nykyisen muistisi tiedot saat selville myös sellaisella píkkuohjelmalla kuin CPU-Z ( http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html )

      Jos koneesi tukee vähintään 4Gt, niin sitten ostat sitä sen 4Gt. Enempää ei kannata, mutta pieni hyöty tulee vielä 32 bittisessäkin 3Gt:stä 4Gt:hen nostosta.

      Ja DDR2 muistia ei kyllä kannata sitten enää uutena ostaa ku on niin samperin kalliita nuo vanhat kammat.
      Huuto.netistä vaan niin hyvä tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      176
      14526
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10380
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      105
      9247
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8700
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      47
      8341
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6857
    7. 170
      6433
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      141
      5276
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      29
      5262
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      421
      1440
    Aihe