Ohjeita Suomi24 Treffit uudistukseen

Hyvä Suomi24 Treffit -käyttäjä,

Olemme kertoneet Treffien uudistuvan loppuvuodesta 2012 ja h-hetki lähestyy. Treffit uudistuu ensi viikon tiistaina 11.12. Vanha palvelu suljetaan maanantaina 10.12 kello 22:00, jolloin aloitamme tietojen siirtämisen uudistuvaan palveluun ja tänä aikana Treffit on suljettuna. Palvelu avautuu tiistain (11.12) aikana.

Monet nykyiset ominaisuudet löytyvät myös uudistetusta palvelusta, tosin ominaisuuksia on kehitetty nykyaikaisemmiksi ja helppokäyttöisemmiksi.

UUDET OMINAISUUDET
- uudenlaista sisältöä treffiprofiiliin
- synkkausprosentti, joka helpottaa seuran löytämistä
- reaaliaikainen haku
- suurempi kuvagalleria
- uudenlainen reaaliaikainen viestittely
- mobiilikäytettävyys
- kirjautuneen käyttäjän oma etusivu
- voit määritellä tarkemmin minkälaista seuraa haet
- mahdollisuus nähdä, kuka on katsonut profiiliasi ja kuka on lisännyt sinut suosikiksesi
- tilastotietoa lähetetyistä ja vastaanotetuista viesteistä
- vähemmän massapostitusta

POISTUVAT OMINAISUUDET
- tekstiviestimaksaminen
- vieraskirja
- salaiset kansiot
- lahjat
- hetki kuuluisuutta
- mahdollisuus piilottaa profiili
- online-tilassa olevien profiilien näkyminen
- Viestejä näytetään vain viimeisen kahden viikon ajalta, mutta niitä voi olla rajattomasti. Treffit Plus-paketin tilanneet käyttäjät näkevät kaikki viestit.

SIIRTYVÄT TIEDOT
Me pyrimme siirtämään mahdollisimman paljon treffiprofiilien tietoja uudistuvaan palveluun. Vanha treffipalvelu sisältää useita tekstisisältöisiä osia, jotka on korvattu uudistuvassa palvelussa monivalinnoilla ja valikoilla. Tästä syystä kaikkien tekstimuotoisten tietojen siirtäminen ei ole mahdollista. Näitä tietoja ovat esimerkiksi salaisten kansioiden kysymykset, kielitaito, liikunta, harrastukset ja omat kommentit. Vanhasta Treffistä siirretään viestit viimeisen kuuden kuukauden ajalta. Käyttäjät, jotka eivät ole tilanneet Plus pakettia, näkevät uudistuvassa palvelussa viestit viimeisen kahden viikon ajalta.

Jos et halua menettää yli 6 kuukautta vanhoja viestejä tai selaisten kansioiden, kielitaidon, liikunnan, harrastusten tai omien kommenttien tietoja, voit tallentaa ne tietokoneellesi ennen maanantaita. Mikäli haluat näkyviin kaikki viestit viimeisen kuuden kuukauden ajalta, voit tilata Treffit Plus-paketin.


Jos olet Treffit Plus -käyttäjä, sopimuksesi jatkuu sovitusti.

Jos sinulla herää kysymyksiä, voit tutustua usein kysyttyihin kysymyksiin tai kysyä meiltä apua Treffit uudistuu -palstalla. Otamme kaikki käyttäjiltämme saadut ruusut ja risut vastaan ja pyrimme kehittämään palveluitamme niiden pohjalta.


Ystävällisin terveisin,
Suomi24 Ylläpito

29

4543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Sähköpostiini tuli tiedote minkä lopussa luki.
      "Jos sinulla herää kysymyksiä liittyen uudistukseen, voit jättää kysymyksesi Treffit uudistuu -palstalle tai lähettää sähköpostia osoitteeseen [email protected]."

      Kyseiseen sähköpostiin ei mene postit läpi. Yritin kahdesta eri postista joista toinen on Suomi24:n oma ja vastaan tuli ilmoitus ettei viestiä vastaanoteta.
      Samaa tasoa kuin ns. "uudistuksennekin". Isoja huononnuksia ja maksaneilta asiakkailta viedään jo maksettuja etuja pois.

      HP

    • Ikiliikkuja yxkax

      Mun mielestä vois jättää siirtämättä noi vanhat profiilit uuteen palveluun. Suurin osa ihmisistä on kuitenkin ollu samalla profiililla liikkeellä ties kuinka kauan. Tulis vähän uudistusta sitäkin kautta :)

    • xmspfn

      Profiilin piilotus ominaisuus poistuu. Mitä siis tapahtuu nykyisille piilossa oleville profiileille, tulevatko ne tuolloin tiistaina automaattisesti näkyviin vai häviääkö ettei niitä enää ole missään?

      • Moikka,

        Piilotetut profiilit eivät tule automaattisesti näkyviin tiistaina. Jos sinulla on piilotettu profiili, pääset kirjautumaan palveluun ja muokkaamaan profiilisi tietoja. Jos haluat profiilisi kaikkien näkyville, tulee sinun ottaa yhteyttä meihin. Esimerkiksi lähettämällä sähköpostia osoitteeseen [email protected]


      • Häh?
        suomi24 kirjoitti:

        Moikka,

        Piilotetut profiilit eivät tule automaattisesti näkyviin tiistaina. Jos sinulla on piilotettu profiili, pääset kirjautumaan palveluun ja muokkaamaan profiilisi tietoja. Jos haluat profiilisi kaikkien näkyville, tulee sinun ottaa yhteyttä meihin. Esimerkiksi lähettämällä sähköpostia osoitteeseen [email protected]

        Miksi tuo sähköpostiosoite ei toimi?


      • hiluvinkulat
        Häh? kirjoitti:

        Miksi tuo sähköpostiosoite ei toimi?

        Toimiiko sun mielestäsi suomi24 joku asia?


    • Häh?

      Piilotetun profiilin kohtalo kiinnostaa minuakin, mitä sille käy siirron yhteydessä?

    • Hei,

      Olitte jättäneet palautetta, että palauteosoite [email protected] ei toimi. Palautteet ovat tulleet perille, mutta käyttäjät saivat ilmoituksen, ettei viesti ole mennyt vastaanottajalle. Palautteenne kuitenkin ovat meillä ja nyt ongelma virheilmoitusviestin osalta on myös korjattu. Kiitos palautteestanne, sen avulla saimme ongelman heti korjattua!

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

    • mel2

      Miksi profiilia ei voi enää piilottaa? Se on TODELLA huono muutos... Välillä ei vaan jaksa olla niin aktiivinen ja silloin on kiva laittaa profiili hetkeksi jäähylle. Jos joka kerta kun haluaa "tauolle" nettitreffailusta pitää tehdä uusi profiili niin helposti jää sitten tekemättä. Tai ehkä siihen tällä tähdätäänkin??

    • Hyvä Treffit Plus -käyttäjä,
      (Plus on maksullinen versio, jolla käyttäjä saa lisäominaisuuksia käyttöönsä)

      Treffien uudistuksen tohinassa muistutamme, että yksi muuttuvista ominaisuuksista on tekstiviestimaksamisen poistuminen. Jatkossa Treffit Plus -tilaukset tehdään luottokortti- tai verkkopankkimaksamisen kautta. Hyväksytyt luottokortit ovat Visa, Visa Electron ja Mastercard.

      Voimassaolevat tekstiviestin ja verkkopankki/luottokorttimaksun kautta tehdyt Treffit Plus -tilaukset siirtyvät sellaisenaan uudistuvaan palveluun. Erona on, että et voi jatkaa tilaustasi enää tekstiviestillä vaan sinun on tehtävä uusi tilaus luottokortti- tai verkkopankkimaksun kautta. Uudistuneen palvelun Treffit Plus -osiossa voit jatkossa seurata tilauksesi kestoa ja jatkaa tilaustasi. Huom! Et siis saa enää jatkossa tekstiviestiä tilauksesi päättymisestä.

      Kestotilaajat voivat tarkistaa Treffit Plus -osiossa tilauksensa keston. Voimassaoleva tilaus jatkuu viimeisimmän maksusuorituksen mukaisesti ja tilaus päättyy automaattisesti sen jälkeen, koska kestotilaukset poistuvat kokonaan. Jatkossa kestotilaajien tulee siis tilata haluamansa pituinen määräaikainen jakso Treffit Plus -osiosta.

      Käyttämättömät Megafoni-huudot siirtyvät sellaisenaan. Lahjat-ominaisuus poistuu kokonaan ja käyttämättömät lahjat hyvitetään tilaukseen lisäpäivillä. Tilaus pitenee päivällä per käyttämätön lahja, eli jos sinulla on kolme käyttämätöntä lahjaa tilauksesi pitenee vastaavasti kolmella päivällä.

      Terveisin,
      Suomi24 Ylläpito

    • Miks!

      Online-tilassa olevien profiilien näkyminen poistuu.
      Et näe silloin ketä on paikalla. Ei hyvä uudistus.

      • Huononnuksia

        Sitä minäkin ihmettelen, miksi tämä ominaisuus pitää poistaa.
        Samoin miksi profiilia ei voi enää piilottaa.
        Ja mitähän muuta mahtaa tull ilmi, kun uusi systeemi aukenee?


      • Piilossa oleva
        Huononnuksia kirjoitti:

        Sitä minäkin ihmettelen, miksi tämä ominaisuus pitää poistaa.
        Samoin miksi profiilia ei voi enää piilottaa.
        Ja mitähän muuta mahtaa tull ilmi, kun uusi systeemi aukenee?

        Ai sekin poistuu, ettei näe, kuka on on-line'nä? Huono juttu!
        Ja se on tosiaan huono juttu, ettei voi enää piilottaa profiilia.

        Joku palsta oli, missä sai antaa ehdotuksia, onko mitään ehdotuksista otettu huomioon, vai oliko se vaan joku feikki-mainos suomi24;ta?

        No huomenna sen näkee, mikä on homman nimi, ja onhan noita treffipalstoja muitakin, pitäisi muistaa.. :)


      • Huononnuksia
        Huononnuksia kirjoitti:

        Sitä minäkin ihmettelen, miksi tämä ominaisuus pitää poistaa.
        Samoin miksi profiilia ei voi enää piilottaa.
        Ja mitähän muuta mahtaa tull ilmi, kun uusi systeemi aukenee?

        Mahtaako sekin ominaisuus poistua, että näkee koska joku on viimeksi kirjautunut sisään? Ettei turhaan lähetä viestejä sellaiselle, jonka käynnistä on vikkoja tai kuukausia?


    • halikaveria

      Ajattelin jos tekis profiilin tonne niin vois löytyä miullekkin emäntä. Tosin kolmella kaverilla (naisia jokainen) tuo ei ole tuottanut tulosta mutta kait sitä kannattaa yrittää kuitenkin?

    • Ei jaksa linkkiä ääh
    • Kysymys ylläpidolle.Kertynyt noita lahjoja jonkin verran kun ei ole tullut niitä läheteltyä eli siis kun mulla on kahden viikon tilaus voimassa niin sitä jatketaan lahja per päivä ? Tai uutta tilausta jatketaan lahja per päivä ? Olenko ymmärtänyt oikein ?

    • Palttoo

      Hidasta toimintaa nämä suomi24:n uudistukset/päivitykset. Olihan se jo arvattavissa. Huonosti suunniteltu ja keskeneräinen tai tumpelot tekemässä. Saattaa joulupukki ehtiä käymään ja vuosi vaihtua, ennenkuin treffit toimii.
      Mitään tietoa arviosta milloin toimii ei tietenkään laiteta ylläpidon toimesta näkyviin. Saas nähdä kuin käy...

    • Heippa @rs-1 ja Palttoo,

      rs-1: Oikein olet ymmärtänyt, eli sopimukseesi lisätään automaattisesti sen verran päiviä kuin sinulla on ollut lahjoja käyttämättä ennen eilistä (=kun palvelua alettiin päivittää).

      Palttoo: No voihan. Ei kai me ihan noin pahoja olla? :) Aukeaminen luvattiin tiistain aikana ja hyvältä näyttää: käyttäjät on siirretty ja viiden maissa myös 80 prosenttia ensimmäisessä vaiheessa siirrettävistä viesteistä oli siirretty.

      Malttia vaan!

      Terkuin,
      Elina
      Suomi24

    • Tiedoksi: Siirrämme ensimmäisessä vaiheessa (= tänään) viestit viimeisen 2 kuukauden ajalta. Loput viestit edeltävältä 6 kuukauden ajalta siirretään myöhemmässä vaiheessa ( yhteensä viestit siis 6 kuukauden ajalta).

      Terveisin,
      Elina
      Suomi24

      • halikaveria

        Joo, ja näemmä siirrätte myös vale-profiilit.

        Annoitte bannia ,kun huomautin niistä.. miksi on niin arka asia? Entäs jos joku menettää todella rahansa niihin, ja antaa käytöksenne poliisin tutkittaviksi?

        Haistakaa viestinatsit siellä banninappeinenne pitkä paska!

        Viimekerralla puumallista... ja oikelle häiriköille ei sitten mitään.. mikä huåra siellä ylläpidossa ylivalvoo?


    • offlinessä

      Tosi hyvä, ettei onlinessä olevat enää näy, nimittäin todella monet ottavat yhteyttä vain onlinessä oleviin huolimatta siitä, millaista kaveria toinen hakee.

    • Palttoo

      Palttoo pahoittelee kriittistä palautetta päivityksestä.
      Eiköhän siellä asiat hoidu kuntoon, paremmin kuin ruudun tällä puolen.
      Malttamattomia me kaikki ollaan.
      Tsemppiä sinne 24:een.
      Etenkin Elinalle, kun jaksaa vastailla kaikille epäilijöille.

    • nainen4

      Vieläkö menee kauan???

    • Terve!

      Kiitos kaikille kärsivällisyydestänne. Koneet ovat ruksuttaneet koko päivän kuumana ja pitkä päivä takana. Viimeinen viestien siirtoerä on menossa ja siirtämättä ovat enää viestit viimeisen kahden viikon ajalta yhdelle osalle käyttäjiä. Joten kohta, ihan kohta! :) Avoimuuden hengessä toivomme vielä hitusen kärsivällisyyttä.

      Terkuin,
      Elina
      Suomi24

      • utu66

        Kestääkö vielä kauan,kun sivut aukenee??


    • Ei muutosvastainen

      Toivottavasti palvelimet ei heti kyykkää ensimmäisenä kun käyttäjät kirjautuu uuteen palveluun... saattaa meinaan olla aika paljon kirjautumisia pienen ajan sisällä ;) Stemppiä uudistukseen ja älkää välittäkö noista hermoraunioista valittajista. menisivät sitten muualle jos ei kelpaa. Itse ainakin positiivisin mielin odotan uudistusta! Ja kokemuksesta tiedän että aina saattaa tulla jotain odottamatonta vastaan.

      • Kiitos kannustavasta viestistäsi.

        Terveisin,
        Mari
        Suomi24


    • Ylläpidolle vielä viestiä. Eli siis kun mulle on muistaakseni kertynyt vuosien aikana yli 400 lahjaa niin sopimusta jatketaan yhtä monta päivää ??? ;-DD

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1648
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      140
      1404
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      58
      1053
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1005
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      53
      926
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe