Mihin kohtaan syötetään purkukoodi Nokian C2 mallissa (sonera kytky), sain purkukoodin mutta epäselväksi jäi mihin kohtaan saan koodin laitettua, kun ei hyväksy purkukoodissa olevia kirjaimia, vain numeroita. Eli ilmeisesti yritän laittaa koodia väärään kohtaan.
Lukituskoodin purku
13
3611
Vastaukset
- Hermot menee
Siis eikö kukaan ole syöttänyt puhelimeen purkukoodia, että tietäisi mihin kenttään se tulee kirjoittaa??????
- koita noin
Tarviikos sitä purkukoodia mihinkään laittaa.
Mulla ainakin toiminut niin että menee omille sivuille ja siellä liittymänhallintaan missä se purkukoodi on ja sen alapuolella on kohta jossa lukee>pura lukitus<
ja sitä klikkaamalla,lukitus poistuu hetkenpäästä.
Näin olen tehnyt moneen kytkypuhelimeen.
Mutta onnistuu se koodin syöttö iteltäkin,ne erikoismerkit mitä se vaatii,ne tulee sieltä risuaidan alta kun painaa pitkään niin sieltä tulee niitä erikoismerkkejä mitä se vaatii,tai,,,soita siihen ilmaseen numeroon ja pyydä että joku neuvoo sen ihan henkilökohtaisesti siinä puhelimessa,kaiutin päälle ja siitä se lähtee,olen tehnyt myös niin,ja aina on toiminut. Hei,
Joko sait lukituksen purettua?
Tuossa tulikin jo ohjetta, sen verran korjaan että Omilla Sivuilla ei voi purkaa kuin ns. verkkolukon omaavia puhelimia. Tulkitsin viestistäsi että puhelimessasi on vahvempi lukko, nimeltänsä SIM-lukko.
Mutta mutta, lukitus puretaan ihan siinä puhelimen perusnäytöllä, eli aivan kuin alkaisit soittamaan puhelua.
Lukituksen purkukoodeja on kahdenlaisia, niissä on yhden merkin ero. Voit kokeilla muutaman kerran, mutta jos kokeilet lukuisia kertoja niin sitten puhelimen menee takalukkoon, joten älä kokeile purkua perä perää kuin ihan vain muutaman kerran.
Lähde vain näppäilemään puhelimen näytölle #pw xxxxxxxxxxxxxxx 1# (vaihda tähtien tilalle saamasi koodi). Ja noi kirjaimet saat näppäiltyä kuten täällä jo neuvottiin.
Jos toi koodi ei toimi, niin kokeile vielä tällä #pw xxxxxxxxxxxxxxx 5#
Jos puhelin ei aukea noilla kummallakaan tavalla, ottaisin yhteyttä asiakaspalveluumme ja tarkistuttaisin saamani purkukoodin.
Tero@SoneraPartio- Koodret
Mihin kohtaan tuo koodi pitää näpytellä?
Koodret kirjoitti:
Mihin kohtaan tuo koodi pitää näpytellä?
Moro Koodret,
Ihan siihen perusnäyttöön, kun laitat virran päälle niin heti sen jälkeen pitäis päästä syöttämään koodi.
Kyseleekö puhelimesi koodia, "anna rajoituskoodi" tjsp? Mikä puhelin kyseessä?
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
- Hermot menee
Hei.
en ole saanut puhelinta vieläkään avattua. Vaikka painaa risuaitaa TODELLA kauan, ei se anna laittaa kirjaimia. Juu kyllä puhelin on SIM-lukittu. No johan vastustaa!!
Otaksun, että olet kokeillut ruutunäppäimen sijaan myös tähti (*)-näppäintä?
Tero@SoneraPartio- Hermot menee
Eipä anna tähden altakaan. Ei taida saada auki millään ilveellä... :((
Löysin täältä meiltä just tuollaisen Nokian C2:n, joten pääsin sitä itsekin näppäilemään.
Tähti (*)-napin alta tulee ne erikoismerkit (p, w jne), ei painamalla pitkään pohjassa vaan näpyttelemällä sitä näppäintä nopeasti perä jälkeen.
Mutta, jos siinä sinun puhelimessasi ei tule, niin sitten kävisin sinuna näyttämässä puhelinta Sonera Kaupassa. Siinä on silloin joku outous jota ei osaa näin etänä ratkaista :)
Tero@SoneraPartio- ville5
miksihän mun nokia 620 kysyy salasanaa?ostin netti-torista kyseisen puh. voisko olla varastettu puhelin,sillä miehellä jolta ostin niin on salainen numero ja en tajunnut kysyä numeroa.oiskohan tähän mitään ohituskoodia?
ville5 kirjoitti:
miksihän mun nokia 620 kysyy salasanaa?ostin netti-torista kyseisen puh. voisko olla varastettu puhelin,sillä miehellä jolta ostin niin on salainen numero ja en tajunnut kysyä numeroa.oiskohan tähän mitään ohituskoodia?
Vanha ketju mutta voi olla varastettu tai sitten myyjä on jättänyt sanomatta tuosta salasanasta.
Hard reset poistaa yleensä tuon: http://project-dna.org/how-to-hard-reset-the-nokia-lumia-620-920-and-820/
- teppo_tulpun_kaveri
ainakin itsellä on kolmas perättäinen soneran kytky joka ei ole sim-lukittu. Eka oli.
Sen koodin sain sillon aikanaan soittamalla aspaan, niin ne laittoi kirjeen.
En ala tässä selittämään mitään, nykyää ne on nettisivuilla ohjeineen.
HUOMOI se, että Sen koodin kanssa ei saa pelata. Kaks syöttöyritystä, niin se puhelin on jurrilukossa. Sen saa auki vaan operaattorin oma huolto ja se kustantaa sitten tuntihintaa sille puhelimen käyttäjälle.
Sinuna selvittäisin sen koodin ja menisin jonnekin puhelinkauppaan ja pyytäisin siellä laitteita tuntevia ihmisiä syöttämään sen koodin laitteiseen.
Tiedänpä tapauksen jossa operaattorin puhelinpalvelussa oli sanottu suoraan asiakkaalle, että kun hän saa sen koodin, niin antaa asiaa tuntevan ihmisen tehdä laitteen purkamisen.
Tietenkin jos on kyse vaikka reilusti yli 2 vuotiaasta laitteesta, nii menee suoraa puhelinkauppaan ja ostaa uuden..... ilman sim-lukkoa tai operaattorisopiimusta. Soittaa sitten operaattorille ja pyytäää pienen kortin. - Hermot menee
Tuhannet kiitokset Tero@SoneraPartio!
Juuri tuo nopea näpyttely oli koko jutun juoni, puhelin on nyt niin kuin pitääkin.
Täytyy sanoa että pelastit joulun ;)
Kiitos paljon vaivannäöstäsi :) :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa3854166Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1422962Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks42525SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän992367Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1172134Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --662115Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂431876Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1311697Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma101635Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.
Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi271614