alueella Halkokarilla ! Toinen on Vasikkasaarentiellä ja toinen Vanha Veistämöntielä ! Molemmat pitää elukoitaan irti , tosi suuri uhka ohikulkijoille ! Ptänee tehdä ilmoitusPOLIISILLE kun ei näytä omistaja tajuavan!
oinenkin seko susikoiran omistaja
Räihän
24679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
se outoa että lähes kaikki ko. koiran omistajat ovat ylimielisiä , "saamme tehdä mitä halutaan" ! Samaan porukkaan kuuuu rotikkojen ja dobermannien omistajat !
Kyseiset koirat harhailee alueella irti! Tavattu myös naapureiden terasseilla ja ulko-ovien edessä! Koiria palautettu kotiin ja kehoitettu pitämään kiinni tai aitamaan pihansa..
Omistajille siis ilmoitettu useaan kertaan koiran irtipidosta, mutta mitään ei ole tapahtunut! Koirat ovat vaaraksi muille alueella liikkujille!!!! Omistajat ovat sitä mieltä, että heitä ei koske mitkään normaalit säännöt ja määräykset.
Tähän pitää jo oikeasti jonkun tahon puuttua!!!! Kukaan ei uskalla liikkua enää yleisillä pyöräteillä, kun agressiiviset koirat ryntäävät piha-alueilta kimppuun.
ptäis laittaa koiranpitokieltoon ja psykiatrian testiin !
Kusta pää täynnä joka antaa tappajakoiran jolkottaa vapaalla.
Siellä alueella on paljon pieniä lapsia! Kannattaa ilmoittaa irtiolevasta rakista
suoraan poliisille!
Missä kohdin olisi syytä varovaisuuteen, hyvä tietää kun lapsi ulkoiluttaa pikku puudelia ko. alueella.
Missä niihin koiriin vois törmätä? Ajattelin jos ottais haasteen vastaan...
Vastuutonta on myös laittaa lasten huollettavaksi koira. Vaikkakin pieni koira.
En myöskään kannata koirien irtipitoa, koosta huolimatta.
Mikähän on vastuutonta tässä kohdin, hauva 4kg. tyttö 50 kg. Iskä 115kg. ja on aika vihainen näille piittaamattomille ihmisille ja pidän puhuttelun aina kyseisen tarinan roistoille.
Kokkolassa kuten muuallakin pelätään susia mutta tototuus on että koirat joita ei hallita tai kyetä henkisesti halitseen ,tekevät Somessa paljon vahinkoja Muun muassa pyöräiliöille jne..Koirat on lisääntynyt nyt niin suureksi muotiilmöksi.Sillä moni koiran omistaja ei hallitse omaakaan elämää joten kaiken mailman kangstereilla on rakkeja jos jonkun näköisiä tai sitten niitä laitetaan siksi kun ne silläkertaa tuntuvat niin söpöiltä..Tähän väliin ne koiran omistajien ongelmat kuuluu ,Ei koirain ongelmat.
Herätkää ihmiset ei koira sovi ollenkaan kaikille!
JOS NÄET IRRALLAAN SUSIKOIRAN HALKOKARIN ALUEELLA,SOITA POLIISIT! VIEVÄT KOIRAN RANKKURILLE! VAARALLINEN LAPSILLE,TUOMMONEN PETO!
Eläinystävänä käännyn omistajan puoleen ja jos karju niin varmaan...........
Hohhojjaa täällä sitä suurimmat huutajat on niitä suurimpia koirapelkureita:)
Pienikin ja heikko olen, sitä paremmalla syyllä toivoisin koirakuria jouluksi edes. Rohkeus kyllä riittää opastamiseen jos omistajien nimi tai osoite tulee tietoon. t. kunnioitusta ja joulurauhaa kaikille.
Onkohan omistaja niin kyllästynyt koiraansa että potkaisee sen pihalle ja toivoo ettei tule enää takaisin? Pitäisköhän kyseiselle koiralle hommata uusi koti, kerran omistaja ei välitä koirastansa millin vertaa..
Huomenna lenkillä halkokarilla kisun kans, varokaa vaan.
Onko tarvetta viellä kiinniottoon.
Katsoin etäältä,fiksu susikoiran omistaja,ensimmäinen, kunnes huomasin erehtyneeni ja rakki irti raivoten kohti.
En ole onneksi tavannut kyseisiä koiria vaikka lenkkeilen oman koirani kanssa joka ilta alueella. Koirat pitää olla kiinni, tottakai, mutta joskus koira voi karata vaikka omistaja yrittäisi olla tarkkana. Minulla pääsi koira karkuun kun kissa tuli vierailulle ja koira hyppäsi ovenkahvaa vasten ja sai lukitun oven auki, juoksi karkuun. Nyt ovi on pönkätty tuolilla sisäpuolelta ettei vahingossakaan pääse aukaisemaan sitä. Tämä vain tiedoksi, että joskus tapahtuu tällaista vaikka omistaja yrittää tosissaan huolehtia koirastaan.
nämä kyseessäolevat koirat EIVÄT ole päässeet vahingossa iri vaan päästävät niitä jatkuvasti vapaasti terrorisoimaan ohilulkijoita !
Koira on peto.
Anssi on pedo
Kumpikin pitäisi aina pitää kinnitettynä talutusnuoraan.
Kunnioitus tulee asenteestasi,jota arvostaa sopii muidenkin,vahinkoja sattuu joskus ok, toistuva piittaamattomuus onkin toinen juttu.Velvollisuudet on tärkeät, silloin kun eläin on kookas tai muutoin vaaraa aiheuttava. Harvoin lukee lehdessä,sylikoira raateli,kissa repi lapsen kappaleiksi, pupu hyökkäsi postimiehen kimppuun. ps. esimerkkiäsi vastaava tapahtuma kokkolassa ei päättynyt onnellisesti.
Saksanpaimenkoira on mitä ihanin koira: rakastava, tottelevainen, lempeä, oppivainen. Sama koskee rottweilereita ja dobermanneja. Mutta mikään koira ei opi käytöstavoille, jos sitä ei kouluteta. Varmastikaan lähes koskaan ei ole mielenvikaista koiraa, vika on aina hihnan toisessa päässä.
Harmi, että "statuskoiran" ottavat pilaavat ehkäpä maailman parhaan (mielipiteeni) koirarodun maineen. Otetaan liian iso ja ei-niin-helposti koulutettava koira, jolle ei anneta koulutusta eikä sen koommin liikuntaakaan tarpeeksi. Pahimmassa tapauksessa esim. saksanpaimenkoira asuu ulkona kopissa ja turhautuneena kiertää samaa kehää aamusta iltaan. Ei ole ihme, että koiralle tulee käytöshäiriöitä.
Peto saksanpaimenkoira ei ole, kuten ei myöskään dobermanni. Johdonmukaisuudella, rakkaudella ja kasvatuksella se on mitä rakastavin perhekoira. Minusta on surullista, jos otetaan sellainen koira, minkä kouluttamiseen ei taidot riitä ja jolle ei ole aikaa suoda tarpeeksi liikuntaa ja rodun vaatimia aktiviteetteja.
Koittaako viimein koirakurin aika halkokarillakin?? ei taida olla piittaamattomia ihmisiä enään....